Toshkentda barpo etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Smithsonian Magazine — AQShdagi Smitson institutining rasmiy nashri talqiniga koʻra, 2026 yilda dunyoda eng katta qiziqish bilan kutilgan 10 ta muzeydan biri sifatida eʼtirof etildi. 1970 yilda tashkil etilgan ushbu jurnal fan, tarix, madaniyat va muzeyshunoslik sohalarida xalqaro miqyosda nufuzli ilmiy-ommabop nashr hisoblanadi. Uning reytinglariga kiritilish loyihalar uchun jahon darajasidagi yuksak ekspert bahosining belgisi sifatida qaraladi.
Nufuzli reytingga, shuningdek, Lucas Museum of Narrative Art (Los-Anjeles), National Geographic Museum of Exploration (Vashington, D.C.), London Museum (London), MoN Takanawa: The Museum of Narratives (Tokio), The Hip Hop Museum (Nyu-York) va Kanal–Centre Pompidou (Bryussel) kabi mashhur muzey loyihalari ham kiritilgan. Bu esa Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini jahon miqyosidagi eng yirik muzey tashabbuslari bilan bir qatorga qoʻyadi.
Nashr maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining ochilishi 2026 yil mart oyiga rejalashtirilgan. Smithsonian Magazine taʼkidlashicha, uch qavatli muzey majmuasi keng koʻlamli koʻrgazma maydonlari, Renessans davri zallari, shuningdek, turli tarixiy davrlarda yaratilgan Qurʼoni Karimning 114 ta qoʻlyozma nusxasidan iborat noyob toʻplamni oʻz ichiga oladi. Ular orasida VII asrga mansub Usmon Qurʼoni — dunyoda saqlanib qolgan eng qadimiy muqaddas kitob nusxalaridan biri ham mavjud.
Jurnal markazda zamonaviy raqamli texnologiyalar keng qoʻllanilishini alohida qayd etadi. Xususan, sunʼiy intellekt asosida yaratilgan “jonli portretlar” orqali tashrif buyuruvchilar buyuk islom olimu mutafakkirlari bilan virtual muloqot qilish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Islom sivilizatsiyasi markazi tarkibida, shuningdek, islomiy merosni oʻrganishga ixtisoslashgan ilmiy-tadqiqot instituti, qadimiy qoʻlyozmalarni restavratsiya qilish laboratoriyalari hamda 460 oʻrinli xalqaro konferensiya zali faoliyat yuritadi. Bu esa markazning jahon darajasidagi koʻp funksiyali ilmiy-maʼrifiy va madaniy makon sifatidagi maqomini belgilaydi.
Smithsonian Magazine majmua arxitekturasiga ham alohida eʼtibor qaratadi. Unda Temuriylar davriga xos anʼanaviy Markaziy Osiyo uslubi va zamonaviy arxitektura yechimlari uygʻunlashgan. Balandligi 65 metrga teng boʻlgan koʻk gumbaz islom sivilizatsiyasining ilmiy-maʼnaviy merosi ulugʻvorligi va chuqur ramziy maʼnosini ifoda etadi.
Smithsonian Magazine tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining dunyoda eng kutilgan muzeylar roʻyxatiga kiritilishi mamlakatning jahon merosiga qoʻshgan ilmiy, maʼnaviy va madaniy hissasining muhim xalqaro eʼtirofi, shuningdek, Oʻzbekistonning global madaniy makondagi nufuzi tobora oshib borayotganining tasdigʻi sifatida baholanmoqda.

Smithsonian Ranks the Islamic Civilization Center in Uzbekistan Among the World’s Top 10 Museums for 2026
The Islamic Civilization Center in Uzbekistan, currently under construction in Tashkent, has been recognized by Smithsonian Magazine the official publication of the Smithsonian Institution in the United States as one of the ten most highly anticipated museums in the world for 2026. Founded in 1970, the magazine is an internationally respected popular-science publication covering science, history, culture, and museology. Inclusion in its rankings is regarded as a mark of high-level global expert recognition for major projects.
The prestigious list also features renowned museum projects such as the Lucas Museum of Narrative Art (Los Angeles), the National Geographic Museum of Exploration (Washington, D.C.), the London Museum (London), MoN Takanawa: The Museum of Narratives (Tokyo), The Hip Hop Museum (New York), and Kanal–Centre Pompidou (Brussels). This places the Islamic Civilization Center in Uzbekistan alongside the world’s leading museum initiatives.
According to the publication, the opening of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan is scheduled for March 2026. Smithsonian Magazine notes that the three-story museum complex will include extensive exhibition spaces, Renaissance-era halls, and a unique collection of 114 Qur’an manuscripts created across different historical periods. Among them is the 7th-century Uthman Qur’an, one of the oldest surviving copies of the Holy Book in the world.
The magazine highlights the extensive use of modern digital technologies at the center. In particular, visitors will be able to engage in virtual interactions with great Islamic scholars and thinkers through AI-based “living portraits.”
The Islamic Civilization Center will also house a research institute specializing in the study of Islamic heritage, laboratories for the restoration of ancient manuscripts, and a 460-seat international conference hall. This defines the center’s status as a world-class, multifunctional scientific, educational, and cultural hub.
Smithsonian Magazine pays special attention to the architectural design of the complex, which harmoniously combines traditional Central Asian styles characteristic of the Timurid era with modern architectural solutions. The 65-meter-high turquoise dome symbolizes the grandeur and profound spiritual meaning of the scientific and intellectual heritage of Islamic civilization.
The inclusion of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan in Smithsonian Magazine’s list of the world’s most anticipated museums is regarded as an important international recognition of the country’s scientific, spiritual, and cultural contribution to global heritage, as well as confirmation of Uzbekistan’s steadily growing prestige on the global cultural stage.