Delegatsiya aʼzolari Oʻzbekiston Prezidenti tashabbusi asosida bunyod etilgan Islom sivilizatsiyasi markazini koʻzdan kechirar ekan, uni nafaqat mazmuni, balki koʻlami, salobati va makonlarning oʻzaro uygʻunligi bilan ajralib turadigan noyob majmua sifatida baholadilar. Ularning fikricha, maqsadning puxta rejalashtirilgani, ichki va tashqi makonlar oʻrtasidagi mantiqiy bogʻliqlik hamda yirik hajmlar bilan ishlashdagi aniqlik loyiha sifatini yuqori darajaga koʻtargan.
Tashrif davomida mehmonlar Markaz ekspozitsiyalarida Markaziy Osiyo tarixining asosiy bosqichlari — islomdan avvalgi davr, islom sivilizatsiyasining shakllanishi, Birinchi va Ikkinchi Renessans hamda Yangi Oʻzbekiston taraqqiyot jarayonlari izchil va yaxlit tarzda yoritilganiga eʼtibor qaratdilar.
Ularning fikricha, Markazda ming yillik artefaktlar bilan bir qatorda keyingi asrlarga mansub eksponatlarning bir makonda jamlangani tarixiy uzluksizlikni yaqqol namoyon etadi. Zamonaviy texnologiyalar va sunʼiy intellekt asosidagi ekspozitsiya esa tashrif buyuruvchilar uchun mazmunni chuqurroq anglash imkonini yaratgan.
Aydin Rahimbayev, BI-Group kompaniyasi boshqaruv raisi:
– Bu markaz haqida juda koʻp eshitgan edim va nihoyat bu yerga kelishga muvaffaq boʻldim. Juda katta taassurot qoldirdi.
Bir tomondan, qamrovining kengligi, ikkinchi tomondan esa mazmunining chuqurligi bilan hayratga soladi.
Men tarixni juda yaxshi koʻraman va bu markazning mazmun-mohiyati, eksponatlari bilan chuqur hayratga soldi. Chunki, mening nazarimda, bu Markaz bugungi kunda aynan formati va mazmuni jihatidan Markaziy Osiyodagi eng ramziy, eng muhim maskanlardan biri.
Barcha eksponatlar nihoyatda qiziqarli va ekspozitsiyalarning chuqur oʻylab ishlab chiqilgani ham hayratlanarli. Ayniqsa, bularning barchasi sunʼiy intellekt yordamida boyitilgani alohida eʼtiborga loyiq. Bu, albatta, befarq qoldirmaydi.
Bu yerda zallar juda koʻp va taʼsir juda katta. Chunki bizning mamlakatlarimiz chegaralari 200 yil avval ham, 1000 yil avval ham, 2000 yil avval ham bugungidek boʻlmagan. Shu sababli bu yerda koʻrsatilgan har bir ekspozitsiya qalbimizga yaqin — bular bizning ildizlarimiz, Markaziy Osiyo xalqlarining umumiy ildizlari.

A Specialist in Complex Projects in Central Asia: “Every exhibition feels close to our hearts — these are our roots”
It is not easy to impress a specialist who has worked on complex projects in major cities. Nevertheless, a delegation led by Aydin Rakhimbayev, Chairman of the Board of BI-Group the largest international construction holding in Central Asia said that the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, built in Tashkent, made a powerful impression on them during their visit.
As they toured the Islamic Civilization Center established on the initiative of the President of Uzbekistan, the delegation members described it as a unique complex distinguished not only by its content, but also by its scale, grandeur, and the harmonious integration of spaces. In their view, the project’s high quality is the result of well-planned objectives, logical connections between interior and exterior spaces, and precision in working with large volumes.
During the visit, guests noted that the Center’s exhibitions present the main stages of Central Asian history in a consistent and integrated manner from the pre-Islamic period and the formation of Islamic civilization to the First and Second Renaissances and the development processes of New Uzbekistan.
In their opinion, the gathering of millennia-old artifacts alongside exhibits from later centuries within a single space clearly demonstrates historical continuity. The exhibitions enriched with modern technologies and artificial intelligence enable visitors to grasp the content more deeply.
Aydin Rakhimbayev, Chairman of the Board of BI-Group:
“I had heard a lot about this Center and finally had the opportunity to visit it. It left a very strong impression.
On the one hand, it amazes with the breadth of its scope; on the other, with the depth of its content.
I love history very much, and the essence and exhibits of this Center truly impressed me. In my view, today this Center is one of the most symbolic and most important places in Central Asia in terms of both format and content.
All the exhibits are extremely engaging, and the fact that the exhibitions have been so thoughtfully designed is also striking. In particular, the enrichment of all this with artificial intelligence deserves special attention. This certainly does not leave one indifferent.
There are many halls here, and the impact is very strong. This is because the borders of our countries were not the same 200 years ago, or 1,000 years ago, or even 2,000 years ago as they are today. Therefore, every exhibition shown here feels close to our hearts these are our roots, the shared roots of the peoples of Central Asia.”
According to the delegation members, regardless of historical borders, the exhibitions of the Center vividly reflect the shared roots and civilizational processes that unite the peoples of Central Asia. Here, history is presented not merely as information, but as a living experience perceived through space.