Belarus Respublikasi huquqni muhofaza qilish organlari rahbar xodimlari Toshkentga ilk tashrifi chogʻida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev gʻoyasi asosida tashkil etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyalari bilan tanishib, bu maskanni insoniyat tarixini “his qilish mumkin boʻlgan makon” sifatida baholadilar. Qadimiy sivilizatsiyadan tortib islom Renessansi va Yangi Oʻzbekiston davrigacha boʻlgan jarayonlarni izchil aks ettirgan ekspozitsiyalar, zamonaviy texnika va interaktiv yechimlar mehmonlarda chuqur taassurot qoldirdi. Belarus IIV rahbarlari Markazga tashrif tarixni tomosha qilish emas, balki uni his etish imkonini berganini alohida taʼkidladilar.
Roman Romanchuk, Belarus Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Mogilyov instituti boshligʻi, militsiya polkovnigi:
“Bu yerda biz qadimiy sivilizatsiya, beqiyos boy madaniyat va tarix bilan yuzma-yuz keldik. Tarixga shoʻngʻish, uni his etish va anglash men uchun juda katta taassurot boʻldi. Eksponatlar juda koʻp, texnik imkoniyatlar esa oʻsha davr ruhini toʻliq yetkazib beradi. Bu yerda tarixni chin maʼnoda his qildim. Prezidentingizning bu tashabbusi tahsinga loyiq”
Anatoliy Safonovich, Belarus Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Qoʻriqlash departamenti boshligʻi oʻrinbosari, mafkuraviy ishlar va kadrlar bilan taʼminlash boshqarmasi boshligʻi:
“Bu markaz menda juda katta taassurot qoldirdi. Taqdimot uslubi va interaktiv imkoniyatlar orqali koʻplab yangi maʼlumotlarga ega boʻldim. Amir Temur shaxsiyatiga bagʻishlangan boʻlim menda eng kuchli taassurot qoldirdi. Uni davri va faoliyatini aks ettiruvchi artefaktlar bilan birga interaktiv tarzda koʻrish butunlay boshqacha tuygʻu uygʻotdi”.

«Здесь историю действительно можно почувствовать» – впечатления руководителей МВД Беларуси
В ходе своего первого визита в Ташкент руководители правоохранительных органов Республики Беларусь ознакомились с экспозициями Музея Центра исламской цивилизации, созданного по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Гости отметили, что это место позволяет буквально почувствовать ход истории. Экспозиции, последовательно раскрывающие путь от древних цивилизаций через эпоху исламского Ренессанса к периоду Нового Узбекистана, а также современные технологии и интерактивные решения произвели на делегацию глубокое впечатление. По словам представителей МВД Беларуси, посещение Центра дало возможность не просто увидеть прошлое, а прочувствовать его.
Роман Романчук, начальник Могилёвского института МВД Республики Беларусь, полковник милиции:
«Здесь мы соприкоснулись с древней цивилизацией, богатейшей культурой и историей. Возможность погрузиться в прошлое, ощутить и осмыслить его произвела на меня сильное впечатление. Экспонатов очень много, а технические возможности помогают полно передать дух эпохи. Здесь историю действительно можно почувствовать. Данная инициатива вашего Президента заслуживает высокой оценки».
Анатолий Сафонович, заместитель начальника Департамента охраны МВД Республики Беларусь – начальник управления идеологической работы и кадрового обеспечения:
«Центр произвёл на меня очень сильное впечатление. Благодаря формату подачи и интерактивным возможностям я узнал много нового. Самые яркие эмоции вызвал раздел, посвящённый личности Амира Темура. Возможность увидеть артефакты его эпохи в сочетании с интерактивными элементами создаёт совершенно особое ощущение присутствия в истории».