Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda muloqot madaniyatini tikladi, BMT minbarida faol tashabbuslar bilan chiqdi va xalqaro logistika xaritasida oʻz oʻrnini mustahkamladi. Bu oʻzgarishlar Yangi Oʻzbekiston tashqi siyosatining aniq natijalaridir.
Yangi Oʻzbekiston bugun ochiq, pragmatik va masʼuliyatli tashqi siyosati bilan Markaziy Osiyoda tinchlik, hamkorlik va barqaror taraqqiyotning faol tashabbuskori sifatida eʼtirof etilmoqda. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan tashqi siyosiy strategiya mamlakat xavfsizligini mustahkamlash, qoʻshnichilik aloqalarini rivojlantirish va Oʻzbekistonning xalqaro nufuzini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
Ushbu yoʻnalishlar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida tashkil etilgan “Yangi Oʻzbekiston – yangi Renessans poydevori” boʻlimi ekspozitsiyasida davlatning ochiq, tinchlikparvar va uzoqni koʻzlagan tashqi siyosiy yoʻli tizimli ravishda aks ettirilgan.
Markaziy Osiyo - tashqi siyosatning ustuvor yoʻnalishi
Oʻzbekiston tashqi siyosatida Markaziy Osiyo mintaqasi asosiy ustuvor yoʻnalish sifatida belgilandi. Prezidentimiz tashabbusi bilan yoʻlga qoʻyilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari mintaqa tarixida muhim burilish yasadi.
Bugun Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi ochiq muloqot va amaliy hamkorlik mintaqani barqarorlik va taraqqiyot hududiga aylantirish yoʻlida muhim omil boʻlib xizmat qilmoqda.
Global maydondagi faol tashabbuslar
Soʻnggi yetti yil davomida Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 11 ta rezolyutsiya qabul qilindi, shundan 4 tasi 2024 yilga toʻgʻri keladi.
Shuningdek, Oʻzbekiston tarixda ilk bor BMT Inson huquqlari kengashi aʼzosi etib saylandi. Mamlakatimiz vakilining BMT Inson huquqlari qoʻmitasi aʼzosi boʻlgani ham inson huquqlarini taʼminlash borasidagi islohotlar xalqaro hamjamiyat tomonidan eʼtirof etilganini koʻrsatadi.
Strategik transport va logistika loyihalari
Yangi Oʻzbekiston tashqi siyosatida mintaqaviy va transkontinental aloqalarni mustahkamlash muhim oʻrin tutadi. Bugun:
• «Xitoy–Qirgʻiziston–Oʻzbekiston» magistral temir yoʻli qurilishi boshlandi;
•«Oʻzbekiston–Afgʻoniston–Pokiston» temir yoʻli loyihalari ustida izchil ishlar olib borilmoqda;
•«Belarus–Rossiya–Qozogʻiston–Oʻzbekiston–Afgʻoniston–Pokiston», “Oʻrta koridor”, “Markaziy Osiyo–Eron–Oman–Qatar” yoʻnalishlaridagi multimodal transport yoʻlaklarini rivojlantirish boʻyicha faol saʼy-harakatlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihalar Oʻzbekistonni mintaqaviy logistika markaziga aylantirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish va mamlakat xavfsizligini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Zamonaviy konsullik va vizaviy ochiqlik
Tashqi siyosatning muhim yoʻnalishlaridan biri - fuqarolar manfaatlarini himoya qilishdir. Shu maqsadda “Interaktiv konsullik xizmatlari” axborot tizimi (consul.mfa.uz) ishga tushirildi. Platforma orqali fuqarolik, doimiy yashash, roʻyxatga olish va boshqa konsullik xizmatlari elektron shaklda taqdim etilmoqda.
Bugungi kunda Oʻzbekiston fuqarolari 32 ta davlatga vizasiz safar qilishi mumkin. Shu bilan birga, 44 ta davlat fuqarolari Oʻzbekistonga viza olish yoki uni elektron shaklda rasmiylashtirish huquqiga ega. Bu ochiqlik va ishonchga asoslangan siyosatning amaliy natijasidir.
Ochiq axborot siyosati va xalqaro OAV bilan hamkorlik
Bugun Tashqi ishlar vazirligi huzurida 69 nafar xorijiy jurnalist doimiy akkreditatsiyadan oʻtgan. Ular orqali Oʻzbekistonning ichki va tashqi siyosatiga oid materiallar turli xorijiy tillarda muntazam eʼlon qilinmoqda.
Faqat 2024 yilning oʻzida mamlakatimizga 81 ta davlatdan 2 mingdan ortiq xorijiy jurnalist tashrif buyurdi, 21 ta maxsus press-tur tashkil etildi. Bu koʻrsatkichlar soʻnggi uch yilda qariyb ikki barobarga oshgani Oʻzbekistonning ochiq axborot makoniga aylanganini koʻrsatadi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan xorijiy davlat rahbarlariga taqdim etilgan kitoblar namoyish etilmoqda. Ushbu eksponatlar Yangi Oʻzbekiston tashqi siyosatining muhim jihati - maʼnaviy diplomatiya, madaniy muloqotga asoslangan yondashuvni ifodalaydi.
“Yangi Oʻzbekistonning tashqi siyosati va mamlakat xavfsizligi” ekspozitsiyasi davlatimizning ochiq, tinchlikparvar va uzoqni koʻzlagan siyosatini yaqqol namoyon etadi. Markaziy Osiyoda barqarorlikni mustahkamlash, global hamkorlikni kengaytirish va milliy manfaatlarni qatʼiy himoya qilish – Yangi Oʻzbekiston tashqi siyosatining bosh mezoniga aylangan.

Открытая дипломатия, открытые границы: современные подходы во внешней политике Нового Узбекистана
В последние годы Узбекистан восстановил культуру диалога в Центральной Азии, выдвинул активные инициативы с трибуны ООН и укрепил свои позиции на международной логистической карте. Эти изменения стали конкретными результатами внешней политики Нового Узбекистана.
Сегодня Новый Узбекистан благодаря открытой, прагматичной и ответственной внешней политике признаётся активным инициатором мира, сотрудничества и устойчивого развития в Центральной Азии. Внешнеполитическая стратегия, реализуемая Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, направлена на укрепление национальной безопасности, развитие добрососедских отношений и повышение международного авторитета страны.
Данные приоритеты последовательно отражены в экспозиции раздела «Новый Узбекистан — фундамент нового Ренессанса», представленного в Центре исламской цивилизации в Узбекистане. Экспозиция демонстрирует открытый, миролюбивый и стратегически выверенный внешнеполитический курс государства.
Центральная Азия — приоритетное направление внешней политики
Во внешней политике Узбекистана регион Центральной Азии определён в качестве ключевого приоритета. По инициативе Президента были учреждены Консультативные встречи глав государств Центральной Азии, ставшие важным этапом в истории регионального взаимодействия.
Сегодня открытый диалог и практическое сотрудничество между государствами Центральной Азии выступают значимым фактором формирования региона как пространства стабильности и устойчивого развития.
Активные инициативы на глобальной арене
За последние семь лет по инициативе Узбекистана Генеральной Ассамблеей ООН были приняты 11 резолюций, четыре из которых относятся к 2024 году.
Кроме того, Узбекистан впервые в своей истории был избран членом Совета ООН по правам человека. Избрание представителя страны в состав Комитета ООН по правам человека свидетельствует о признании международным сообществом проводимых в стране реформ в сфере обеспечения прав и свобод человека.
Стратегические транспортно-логистические проекты
Во внешней политике Нового Узбекистана особое значение придаётся укреплению региональных и трансконтинентальных связей. В настоящее время:
• начато строительство магистральной железной дороги «Китай — Кыргызстан — Узбекистан»;
• ведётся последовательная работа по реализации проекта железной дороги «Узбекистан — Афганистан — Пакистан»;
• реализуются меры по развитию мультимодальных транспортных коридоров по направлениям «Беларусь — Россия — Казахстан — Узбекистан — Афганистан — Пакистан», «Срединный коридор», «Центральная Азия — Иран — Оман — Катар».
Эти проекты направлены на формирование Узбекистана как регионального логистического хаба, расширение торгово-экономических связей и укрепление национальной безопасности.
Современная консульская система и визовая открытость
Одним из ключевых направлений внешней политики является защита интересов граждан. В этих целях была внедрена информационная система «Интерактивные консульские услуги» (consul.mfa.uz), обеспечивающая предоставление в электронном формате услуг, связанных с гражданством, постоянным проживанием, регистрацией и иными консульскими процедурами.
На сегодняшний день граждане Узбекистана имеют возможность безвизового въезда в 32 государства. В то же время граждане 44 стран обладают правом получения визы в Узбекистан либо её оформления в электронном виде. Это является практическим результатом политики открытости и доверия.
Открытая информационная политика и сотрудничество с международными СМИ
В настоящее время при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан на постоянной основе аккредитованы 69 иностранных журналистов. Благодаря их работе материалы о внутренней и внешней политике страны регулярно публикуются на различных иностранных языках.
Только в 2024 году Узбекистан посетили более 2 тысяч иностранных журналистов из 81 государства, было организовано 21 специальное пресс-турне.
Рост этих показателей почти в два раза за последние три года свидетельствует о формировании Узбекистана как открытого и прозрачного информационного пространства.
В экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане также представлены книги, подаренные Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым руководителям зарубежных государств. Эти экспонаты отражают важное направление внешней политики Нового Узбекистана — духовную дипломатию и подход, основанный на культурном диалоге.
Экспозиция «Внешняя политика и безопасность Нового Узбекистана» наглядно демонстрирует открытый, миролюбивый и стратегически ориентированный курс государства. Укрепление стабильности в Центральной Азии, расширение глобального сотрудничества и последовательная защита национальных интересов стали ключевыми ориентирами внешней политики Нового Узбекистана.