O‘zbekistonda ilk tarixiy-madaniy atlas yaratish ishlari yakuniy bosqichga kirdi
O‘zbekiston tarixida ilk marotaba mamlakatning tarixiy-madaniy atlasi yaratilmoqda. Ushbu atlas o‘tmishda mavjud bo‘lgan sulolalarning hududiy chegaralari asosida, siyosiy va madaniy jarayonlarni uyg‘un holda aks ettirgan holda, sulolalar kesimida shakllantirilmoqda.
Mazkur loyiha O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzey ekspozitsiyasi uchun tayyorlangan 39 ta siyosiy-madaniy xarita asosida amalga oshirilmoqda. Xaritalar tosh davridan XX asrgacha bo‘lgan tarixiy bosqichlarni qamrab olib, sulolalar, madaniy markazlar, savdo yo‘llari va tarixiy yodgorliklar kesimida ishlab chiqilgan.
Ayni paytda atlasning asosiy qismi shakllantirilgan bo‘lib, u olimlar va soha mutaxassislari ishtirokida yakuniy muhokamalar o‘tkazilmoqda.
Xaritalar orqali qadimgi Turon zaminining siyosiy manzarasi, xalqlar o‘rtasidagi aloqalar, savdo yo‘llari va madaniy markazlar yaqqol aks ettiriladi. Jumladan, paleolit davri g‘orlari, bronza davri madaniyatlari, Baqtriya, Sug‘d, Xorazm va Farg‘ona hududlari alohida xaritalarda tasvirlangan. Keyingi bosqichlarda esa Kushonlar, Turk hoqonligi, Eftaliylar hamda O‘zbek xonliklari davrlari qamrab olingan.
Muhokama jarayonida atlasdagi har bir tarixiy-madaniy xarita uchun alohida ilmiy izoh va sharhlar tayyorlash masalasi ham ko‘rib chiqildi. Qayd etilishicha, ushbu izohlarda xaritalarning konsepsiyasi, mazmun-mohiyati, ilmiy yondashuvlari va shakllanish tamoyillari batafsil bayon etiladi. Bu esa kelgusida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan savollarga aniq va asosli javob berishga xizmat qiladi.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, tarixiy xaritalar bilan ishlash jarayoni murakkab va bahs-munozaralarga boy. Ayniqsa, Somoniylar davri xaritasi bo‘yicha qizg‘in fikr almashilib, hududlarni yana-da to‘laroq qamrab olish, davrga oid topilmalarni xaritada to‘g‘ri aks ettirish bo‘yicha qator takliflar bildirildi. Shuningdek, xaritalarda bo‘sh maydon qoldirmasdan, asosiy sulola va madaniy hududlarga urg‘u berish muhimligi qayd etildi.
Ushbu loyiha O‘zbekiston tarixshunosligida tarixiy va madaniy jarayonlarni kompleks tarzda birlashtirgan ilk atlas tadqiqoti hisoblanadi. U nafaqat muzeyga tashrif buyuruvchilar uchun, balki ilmiy tadqiqotlar olib borayotgan olimlar uchun ham muhim manbaga aylanishi kutilmoqda.

Work on creating Uzbekistan’s first historical and cultural atlas has entered its final stage
For the first time in the history of Uzbekistan, a historical and cultural atlas of the country is being created. This atlas is being developed on the basis of the territorial boundaries of dynasties that existed in the past, presenting political and cultural processes in an integrated manner and structured according to dynastic periods.
This project is being implemented on the basis of 39 political and cultural maps prepared for the museum exposition of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan. The maps cover historical stages from the Stone Age to the twentieth century and have been developed by dynasties, cultural centers, trade routes, and historical monuments.
At present, the main part of the atlas has been formed, and final discussions are being held with the participation of scholars and field specialists.
Through these maps, the political landscape of the ancient land of Turan, interethnic relations, trade routes, and cultural centers are clearly illustrated. In particular, Paleolithic caves, Bronze Age cultures, and the regions of Bactria, Sogdiana, Khwarazm, and Fergana are depicted on separate maps. Subsequent stages cover the periods of the Kushans, the Turkic Khaganate, the Hephthalites, and the Uzbek khanates.
During the discussions, the issue of preparing separate scientific explanations and commentaries for each historical and cultural map in the atlas was also considered. It was noted that these explanations would provide detailed accounts of the maps’ concepts, content, scholarly approaches, and principles of formation, serving to give clear and well-grounded answers to potential future questions.
According to specialists, working with historical maps is a complex process rich in debate and discussion. In particular, an intensive exchange of views took place regarding the map of the Samanid period, with a number of proposals put forward to more comprehensively cover the territories and accurately reflect period-specific findings on the map. It was also emphasized that the maps should avoid leaving empty spaces and instead focus on the main dynasties and cultural regions.
This project is considered the first atlas-based study in Uzbek historiography to comprehensively integrate historical and cultural processes. It is expected to become an important resource not only for museum visitors but also for scholars conducting academic research.