O‘zbekistonda ilk tarixiy-madaniy atlas yaratish ishlari yakuniy bosqichga kirdi
O‘zbekiston tarixida ilk marotaba mamlakatning tarixiy-madaniy atlasi yaratilmoqda. Ushbu atlas o‘tmishda mavjud bo‘lgan sulolalarning hududiy chegaralari asosida, siyosiy va madaniy jarayonlarni uyg‘un holda aks ettirgan holda, sulolalar kesimida shakllantirilmoqda.
Mazkur loyiha O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzey ekspozitsiyasi uchun tayyorlangan 39 ta siyosiy-madaniy xarita asosida amalga oshirilmoqda. Xaritalar tosh davridan XX asrgacha bo‘lgan tarixiy bosqichlarni qamrab olib, sulolalar, madaniy markazlar, savdo yo‘llari va tarixiy yodgorliklar kesimida ishlab chiqilgan.
Ayni paytda atlasning asosiy qismi shakllantirilgan bo‘lib, u olimlar va soha mutaxassislari ishtirokida yakuniy muhokamalar o‘tkazilmoqda.
Xaritalar orqali qadimgi Turon zaminining siyosiy manzarasi, xalqlar o‘rtasidagi aloqalar, savdo yo‘llari va madaniy markazlar yaqqol aks ettiriladi. Jumladan, paleolit davri g‘orlari, bronza davri madaniyatlari, Baqtriya, Sug‘d, Xorazm va Farg‘ona hududlari alohida xaritalarda tasvirlangan. Keyingi bosqichlarda esa Kushonlar, Turk hoqonligi, Eftaliylar hamda O‘zbek xonliklari davrlari qamrab olingan.
Muhokama jarayonida atlasdagi har bir tarixiy-madaniy xarita uchun alohida ilmiy izoh va sharhlar tayyorlash masalasi ham ko‘rib chiqildi. Qayd etilishicha, ushbu izohlarda xaritalarning konsepsiyasi, mazmun-mohiyati, ilmiy yondashuvlari va shakllanish tamoyillari batafsil bayon etiladi. Bu esa kelgusida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan savollarga aniq va asosli javob berishga xizmat qiladi.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, tarixiy xaritalar bilan ishlash jarayoni murakkab va bahs-munozaralarga boy. Ayniqsa, Somoniylar davri xaritasi bo‘yicha qizg‘in fikr almashilib, hududlarni yana-da to‘laroq qamrab olish, davrga oid topilmalarni xaritada to‘g‘ri aks ettirish bo‘yicha qator takliflar bildirildi. Shuningdek, xaritalarda bo‘sh maydon qoldirmasdan, asosiy sulola va madaniy hududlarga urg‘u berish muhimligi qayd etildi.
Ushbu loyiha O‘zbekiston tarixshunosligida tarixiy va madaniy jarayonlarni kompleks tarzda birlashtirgan ilk atlas tadqiqoti hisoblanadi. U nafaqat muzeyga tashrif buyuruvchilar uchun, balki ilmiy tadqiqotlar olib borayotgan olimlar uchun ham muhim manbaga aylanishi kutilmoqda.

В Узбекистане завершается работа над первым историко-культурным атласом
В истории Узбекистана впервые создаётся историко-культурный атлас страны. Он формируется по династическому принципу – на основе территориальных границ существовавших в разные эпохи династий, с целостным отражением политических и культурных процессов.
Проект реализуется на базе 39 политико-культурных карт, подготовленных для музейной экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане. Карты охватывают исторические этапы от каменного века до XX столетия и разработаны с учётом династий, культурных центров, торговых путей и исторических памятников.
На текущем этапе основная часть атласа уже сформирована – при участии учёных и профильных специалистов проходят итоговые обсуждения.
Через систему карт наглядно раскрывается политическая картина древнего Турона, связи между народами, торговые маршруты и ключевые культурные центры. В отдельных картах представлены палеолитические пещеры, культуры бронзового века, территории Бактрии, Согда, Хорезма и Ферганы. Последующие исторические периоды охватывают эпохи Кушанского государства, Тюркского каганата, эфталитов и узбекских ханств.
В ходе обсуждений отдельно рассматривался вопрос подготовки индивидуальных научных пояснений и комментариев к каждой историко-культурной карте атласа. Отмечено, что в них будут подробно изложены концепция карт, их содержание, научные подходы и принципы формирования – это позволит давать точные и аргументированные ответы на возможные вопросы в дальнейшем.
По мнению специалистов, работа с историческими картами отличается высокой сложностью и сопровождается активными дискуссиями. Особое внимание было уделено карте Саманидского периода – в ходе обсуждения прозвучали предложения по более полному охвату территорий и корректному отображению археологических находок, относящихся к данной эпохе. Подчёркнута важность заполнения картографического пространства с акцентом на ключевые династии и культурные зоны.
Проект рассматривается как первое в узбекской историографии атласное исследование, комплексно объединяющее исторические и культурные процессы. Ожидается, что атлас станет значимым источником не только для посетителей музея, но и для учёных, ведущих исследовательскую работу.