Moskvadagi xalqaro forumda Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasi eʼtirof etildi
Global oʻzgarishlar davrida tinchlik, ishonch va maʼnaviy barqarorlik masalalari xalqaro kun tartibining markaziga chiqmoqda. Moskva shahrida boʻlib oʻtayotgan XXI Xalqaro musulmon forumi ana shu dolzarb masalalarga islomiy yondashuvlar asosida javob izlashga qaratilgan. Unda Oʻzbekistondagi Islom siviliazatsiyasi markazi vakili ham ishtirok etmoqda.
Moskva shahrida XXI Xalqaro musulmon forumi «Deglobalizatsiya davrida tinchlik va ishonch: zamonaviylikka islomiy yondashuv» mavzusida oʻz ishini davom ettirmoqda. Forum Paygʻambarimiz Muhammad (s.a.v.) tavallud sanalarining hijriy taqvim boʻyicha 1500 yilligi, Imom Termiziy tavalludining 1200 yilligi hamda Moskva shahridagi Tarixiy masjidning 200 yilligi munosabati bilan tashkil etildi.
Xalqaro anjumanda turli mamlakatlardan rasmiy delegatsiyalar, MDH davlatlarining bosh muftiylari, diniy sohada hamkorlik olib boruvchi davlat idoralari rahbarlari, shuningdek, Moskva Islom instituti rahbariyati, professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etmoqda.
Forum doirasida deglobalizatsiya sharoitida siyosiy, iqtisodiy va madaniy munosabatlarda yuzaga kelayotgan oʻzgarishlar, jamiyatlarda madaniy va maʼnaviy barqarorlikni saqlash, anʼanaviy qadriyatlarni mustahkamlash hamda ishonchni rivojlantirish masalalari muhokama qilinmoqda.
Islom sivilizatsiyasining boy tarixiy va madaniy tajribasi ushbu jarayonlarga samarali yondashuvlar taklif etishi taʼkidlanmoqda.
Forumning shoʻʼba yigʻilishlarida Oʻzbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi faoliyatiga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining mazkur forumdagi ishtiroki mamlakatning boy ilmiy, madaniy va diniy merosini xalqaro maydonda keng targʻib etish, shuningdek zamonaviy dunyoda madaniy muloqot va hamkorlikni islomiy qadriyatlar asosida rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Tadbirda Markazning ilmiy ishlar boʻyicha direktor oʻrinbosari Gulnora Gʻaniyeva ishtirok etib, oʻz maʼruzasida markazning ilmiy-tadqiqot ishlari, madaniy loyihalari va uning xalqaro ahamiyati haqida maʼlumot berdi.
Uning chiqishi ishtirokchilar tomonidan yuqori bahoga sazovor boʻldi.
Forum Xalqaro musulmon forumi, Rossiya musulmonlari diniy boshqarmasi, Moskva Islom instituti hamda Islom madaniyati, ilmi va taʼlimini qoʻllab-quvvatlash fondi bilan hamkorlikda tashkil etildi.

На международном форуме в Москве отмечен вклад Узбекистана в развитие исламской цивилизации
В условиях глобальных изменений вопросы мира, доверия и духовной устойчивости выходят в центр международной повестки. Проходящий в Москве XXI Международный мусульманский форум направлен на поиск ответов на эти актуальные вызовы с опорой на исламские подходы. В работе форума принимает участие представитель Центра исламской цивилизации в Узбекистане.
В Москве продолжается XXI Международный мусульманский форум на тему «Мир и доверие в эпоху деглобализации: исламский взгляд на современные вызовы». Форум приурочен к 1500-летию со дня рождения Пророка Мухаммада (мир ему и благословение), 1200-летию со дня рождения Имама ат-Тирмизи, а также 200-летию Исторической мечети города Москвы.
В международном мероприятии участвуют официальные делегации из различных стран, верховные муфтии государств СНГ, руководители государственных органов, взаимодействующих в религиозной сфере, а также руководство, профессорско-преподавательский состав и студенты Московского исламского института.
В рамках форума обсуждаются изменения, происходящие в политических, экономических и культурных отношениях в условиях деглобализации, вопросы сохранения культурной и духовной устойчивости обществ, укрепления традиционных ценностей и развития доверия. Отмечается, что богатый исторический и культурный опыт исламской цивилизации предлагает содержательные подходы к осмыслению этих процессов.
В ходе секционных заседаний особое внимание было уделено деятельности Центра исламской цивилизации в Узбекистане.
Участие Центра исламской цивилизации в данном форуме способствует широкому представлению научного, культурного и религиозного наследия Узбекистана на международной площадке, а также развитию культурного диалога и сотрудничества в современном мире на основе исламских ценностей.
В работе форума приняла участие заместитель директора Центра исламской цивилизации по научной деятельности Гульнара Ганиева. В своём докладе она представила информацию о научно-исследовательской деятельности Центра, реализуемых культурных проектах и его международном значении.
Выступление Гульнары Ганиевой было положительно воспринято участниками форума.
Форум организован Международным мусульманским форумом совместно с Духовным управлением мусульман России, Московским исламским институтом и Фондом поддержки исламской культуры, науки и образования.