ShHT va MDH ekspertlari: “Bu markazni dunyo koʻrishi kerak!”
Ozarbayjon, Belarus, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Rossiya, Tojikiston va Turkmanistondan huquqni muhofaza qilish vakillari hamda ShHT va MDH Antiterror markazlarining 30 nafar xorijiy ekspertlaridan iborat delegatsiya aʼzolari mamlakatimizda ilmiy merosni saqlash va raqamlashtirish yoʻnalishida amalga oshirilayotgan ishlarga yuqori qiziqish bildirdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashabbusi bilan nufuzli xalqaro tashkilotlar hamkorligida yurtimizda tashkil etilgan qoʻshma oʻquv seminari ishtirokchilari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlar, jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi xalqaro hamkorlik mexanizmlari, moliyaviy razvedka boʻlinmalarining faoliyatiga oid yangiliklar bilan tanishmoqda.
Tadbir doirasida xorijiy delegatsiya Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, markaz ekspozitsiyasi, qoʻlyozmalar fondi va zamonaviy interaktiv texnologiyalar bilan yaqindan tanishdi. Mehmonlar mamlakatimizda ilmiy merosni saqlash va raqamlashtirish yoʻnalishida amalga oshirilayotgan ishlarga yuqori qiziqish bildirdi.
Mixail Kolinchenko, "Eurasian Group" (YeAG) xalqaro tuzilmasi vakili:
“Bu yerda namoyish etilgan eksponatlar, ayniqsa, Amir Temur hayotiga oid nodir artefaktlar menda juda kuchli taassurot qoldirdi. U uch qitʼani zabt etgan buyuk sarkarda boʻlgan. Biz moliyaviy xavfsizlik bilan shugʻullanamiz va koʻramizki, bu masalalar oʻsha davrlarda ham dolzarb boʻlgan. Qadimiy tangalar, shartnomalar va davlatlar oʻrtasidagi oʻsha davr hamkorligini aks ettiruvchi manbalar bizning ishimiz uchun ham muhim. Bunday ulkan va samarali loyiha bilan Prezidentingizni va xalqingizni tabriklayman.”
Yuliya Denisova, “Council of Heads of Financial Intelligence Units” (CHFI) xalqaro tuzilmasi vakili:
“Bu markazda qadimiy topilmalar va qayta tiklangan artefaktlar zamonaviy texnologiyalar yordamida juda yorqin, tushunarli va taʼsirli tarzda namoyish etilgan. Islom madaniyatining goʻzalligi, qimmatbaho metallardan yaratilgan nodir buyumlar va sanʼat asarlari haqiqatan ham hayrat uygʻotadi.”
Xorijiy ekspertlar Islom sivilizatsiyasi markazini mintaqadagi muhim madaniy-maʼrifiy maskan sifatida yuqori baholar ekan, kelgusida ham Oʻzbekiston bilan hamkorlik aloqalarini kengaytirishga tayyor ekanliklarini taʼkidladi.

SCO and CIS experts: “The world must see this Center!”
A delegation comprising law enforcement representatives from Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, and Turkmenistan, along with 30 foreign experts from the SCO and CIS Anti-Terrorist Centers, expressed strong interest in the efforts being carried out in Uzbekistan to preserve and digitize scholarly heritage.
Participants of the joint training seminar organized in Uzbekistan at the initiative of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with leading international organizations, are becoming acquainted with the legal reforms underway in the country, mechanisms of international cooperation in combating crime, and recent developments in the activities of financial intelligence units.
Within the framework of the event, the foreign delegation visited the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, where they familiarized themselves closely with the Center’s exhibitions, manuscript collection, and modern interactive technologies. The guests expressed great interest in the work being carried out in the country to preserve and digitize scholarly heritage.
Mikhail Kolinchenko, representative of the international organization “Eurasian Group” (EAG):
“The exhibits presented here, especially the rare artifacts related to the life of Amir Temur, left a very strong impression on me. He was a great commander who conquered three continents. We work in the field of financial security, and we see that these issues were also relevant in those times. Ancient coins, contracts, and sources reflecting cooperation between states of that era are important for our work as well. I congratulate your President and your people on such a large-scale and effective project.”
Yulia Denisova, representative of the international organization “Council of Heads of Financial Intelligence Units” (CHFI):
“At this Center, ancient finds and restored artifacts are presented in a very vivid, clear, and impactful way through the use of modern technologies. The beauty of Islamic culture, rare items made of precious metals, and works of art are truly impressive.”
Highly praising the Islamic Civilization Center as an important cultural and educational hub in the region, the foreign experts emphasized their readiness to further expand cooperation with Uzbekistan in the future.