Islom sivilizatsiyasi markazi Istanbuldagi I Xalqaro qoʻlyozmalar simpoziumida eʼtibor markazida boʻldi
Istanbulda oʻtgan I Xalqaro qoʻlyozmalar simpoziumi jahonning turli burchaklaridan kelgan olimlarni bir nuqtada jamladi. Bu intellektual maydonda esa Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi oʻzining boy merosi, zamonaviy ilmiy yondashuvlari va yangilikka toʻla tajribalari bilan alohida diqqat markazida boʻldi.
Turkiyaning Istanbul shahrida oʻtkazilgan xalqaro qoʻlyozmalar simpoziumida 20 dan ortiq davlatdan 100 dan ziyod mutaxassis, tarixchi va qoʻlyozmashunos olimlar ishtirok etdi. Bu jarayonda Islom sivilizatsiyasi markazi oʻzining ilmiy salohiyati va xalqaro hamkorlikka ochiq yondashuvi bilan simpoziumning eng muhim ishtirokchilaridan biri boʻldi.
Simpoziumning asosiy maqsadi — qoʻlyozmalarni saqlash, oʻrganish va raqamlashtirish boʻyicha xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, tarixiy-madaniy merosni kelajak avlodlarga yetkazish yoʻnalishlarini muhokama qilishdan iborat boʻldi.
Simpozium ochilish marosimida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rajab Toyyib Erdogʻanning tadbir ishtirokchilariga yoʻllagan tabrigi oʻqib eshittirildi. Tabrikda madaniy va ilmiy hamkorlikni kengaytirish, qoʻlyozmalarni asrab-avaylash va ularni kelajak avlodlarga yetkazishning ahamiyati alohida qayd etildi.
Tadbir doirasida Islom sivilizatsiyasi markazi taqdimoti boʻlib oʻtdi. Markaz ilmiy kotibi Rustam Jabborov tomonidan markazdagi qoʻlyozmalarni saqlash va oʻrganish ishlari, amalga oshirilayotgan loyihalar, ilmiy ekspeditsiyalar, raqamlashtirish jarayonlari va xalqaro hamkorlik tizimi haqida batafsil maʼlumot berildi.
Rustam Jabborov Oʻzbekiston davlat siyosatida qoʻlyozmalarga eʼtibor ham alohida oʻrin tutishini taʼkidladi:
— Yangi Oʻzbekistonda ilm, taʼlim va madaniyat sohalari misli koʻrilmagan darajada qoʻllab-quvvatlanmoqda. Madaniy merosni asrab-avaylash va dunyoga keng targʻib etish davlat siyosatida ustuvor yoʻnalishga aylangan.
Shuningdek, Rustam Jabborov Islom sivilizatsiyasi markazi ham Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan boʻlib, 2018 yildagi tamal toshi qoʻyish marosimida davlat rahbarining “Bu markazning maqsadi — islom maʼrifati va bilimini chuqur oʻrganish, ajdodlarimiz merosini xalqimizga va jahonga yetkazishdir”, degan taʼkidini alohida eslatib oʻtdi.
Tadbir doirasida markazdagi tarixiy qoʻlyozmalar va eksponatlar haqida videorolik namoyish etildi.
Markaz ilmiy kotibi, shuningdek, Imom Buxoriy, Imom Termiziy va Imom Moturidiy ilmiy markazlarining tashkil etilishi ham Oʻzbekistondagi qoʻlyozmalarni oʻrganish ekotizimini yanada mustahkamlaganini qayd etdi.
Simpozium doirasida ishtirokchilar qoʻlyozmalar bilan ishlash, saqlash texnologiyalari, zamonaviy tadqiqot usullari, qoʻlyozmalarni raqamlashtirish va metadata tizimlarini joriy etish borasida fikr almashdi.
Tadbir ishtirokchilari Romiy, Sulaymoniya va Boyazid kutubxonalariga amaliy tashriflar uyushtirib, Turkiyada saqlanayotgan qadimiy qoʻlyozmalarning holati, ularni tiklash va muhofaza qilish amaliyoti bilan yaqindan tanishdi.
Shuningdek, Oʻzbekiston-Turkiya oʻrtasida bu soha vakillari ishtirokida ikki tomonlama va koʻp tomonlama hamkorlik loyihalari boʻyicha uchrashuvlar ham oʻtkazildi.

Центр исламской цивилизации оказался в центре внимания I Международного симпозиума по рукописям в Стамбуле
I Международный симпозиум по рукописям, прошедший в Стамбуле, объединил учёных из разных уголков мира. На этой интеллектуальной площадке Центр исламской цивилизации в Узбекистане оказался в особом фокусе внимания благодаря своему богатому наследию, современным научным подходам и инновационному опыту.
В международном симпозиуме по рукописям, состоявшемся в Стамбуле (Турция), приняли участие более 100 специалистов, историков и учёных-рукописеведов из более чем 20 стран. В этом контексте Центр исламской цивилизации продемонстрировал высокий научный потенциал и открытую позицию в сфере международного сотрудничества, став одним из ключевых участников форума.
Основной целью симпозиума стало укрепление международного взаимодействия в области сохранения, изучения и цифровизации рукописей, а также обсуждение путей передачи историко-культурного наследия будущим поколениям.
На церемонии открытия симпозиума было зачитано приветственное обращение Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана к участникам мероприятия. В обращении особо подчёркивалась значимость расширения культурного и научного сотрудничества, бережного сохранения рукописей и их передачи будущим поколениям.
В рамках мероприятия состоялась презентация Центра исламской цивилизации. Учёный секретарь Центра Рустам Жабборов подробно рассказал о работе по сохранению и изучению рукописей, реализуемых проектах, научных экспедициях, процессах цифровизации и системе международного сотрудничества.
Рустам Жабборов отметил, что в государственной политике Узбекистана вопросам рукописного наследия отводится особое место:
– В Новом Узбекистане сферы науки, образования и культуры получают беспрецедентную поддержку. Сохранение культурного наследия и его широкое продвижение в мире стало одним из приоритетных направлений государственной политики.
Он также напомнил, что Центр исламской цивилизации был создан по инициативе Президента страны, и особо подчеркнул слова главы государства, прозвучавшие на церемонии закладки первого камня в 2018 году: «Цель этого центра – глубокое изучение исламского просвещения и знаний, донесение наследия наших предков до народа и мировой общественности».
В ходе мероприятия был продемонстрирован видеоролик, посвящённый историческим рукописям и экспонатам Центра.
Кроме того, Учёный секретарь Центра отметил, что создание научных центров имени Имама Бухари, Имама ат-Термизи и Имама Матуриди также способствовало дальнейшему укреплению экосистемы изучения рукописного наследия в Узбекистане.
В рамках симпозиума участники обменялись мнениями по вопросам работы с рукописями, технологий их сохранения, современных методов исследования, цифровизации рукописей и внедрения систем метаданных.
Участники мероприятия также посетили библиотеки Руми, Сулеймание и Баязид, где подробно ознакомились с состоянием древних рукописей, хранящихся в Турции, а также с практикой их реставрации и защиты.
Кроме того, состоялись встречи по вопросам двусторонних и многосторонних проектов сотрудничества между Узбекистаном и Турцией с участием специалистов данной сферы.