FIA General Assemblies Week doirasida Milliy Olimpiya qoʻmitasi mutasaddilari hamrohligida Xalqaro avtomobil federatsiyasi (FIA) delegatsiyasi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, Markazda jamlangan boy tarixiy va madaniy meros bilan batafsil tanishdi. Tashrif davomida delegatsiya aʼzolariga mamlakatimiz sivilizatsiyasi, ilmiy-madaniy rivojlanishi va renessans davrlari haqida keng qamrovli maʼlumotlar taqdim etildi.
Delegatsiya yoʻnalishi  Islomdan avvalgi davrga oid boʻlimdan boshlandi. Mehmonlar bu yerdagi asl nusxadagi artefaktlar, qoʻlyozmalar va arxeologik topilmalar bilan tanishar ekan, ularning saqlanishi va ilmiy asosda namoyish etilishiga alohida eʼtibor qaratdi.
Parijdagi FIA da faoliyat yurituvchi Diana Sharte oʻz taassurotlari bilan oʻrtoqlashib, shunday dedi:
“Markazda koʻrganlarimiz dastlabki tasavvurlarimizdanda ajoyib. Juda puxta, eʼtibor bilan tayyorlangani darhol bilinib turibdi. Bu yerda Oʻzbekiston tarixining ulkan mehnat orqali jamlangani yaqqol seziladi.”
Shundan soʻng mehmonlarga Birinchi va Ikkinchi Renessans davrlariga bagʻishlangan ekspozitsiyalar namoyish etildi. Boʻlimlarda joylashtirilgan interaktiv yechimlar, 3D maketlar, artefaktlar, ilmiy kashfiyotlar hamda zamonaviy texnologiyalar asosida tayyorlangan vizual materiallar delegatsiya aʼzolarida katta qiziqish uygʻotdi.
- Yorugʻlik, musiqa va vizual elementlar oʻrtasidagi uygʻunlik tajribani yanada taʼsirli qiladi. Ekspozitsiyalar professional darajada, juda mazmunli va oʻta ijodiy yondashuv bilan tayyorlangan, - dedi FIA vakili Devid Fresney.
Tashrif davomida mehmonlar “Yangi Oʻzbekiston — yangi Renessans poydevori” boʻlimiga ham tashrif buyurib, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, ilmiy-maʼrifiy jarayonlar va madaniy rivojlanish boʻyicha yangicha yondashuv bilan tanishdilar. Bu boʻlim ham mehmonlarda kuchli taassurot qoldirdi. Ular ekspozitsiyalarning zamonaviy uslubda, mantiqiy ketma-ketlikda va yuqori madaniy saviyada tashkil etilganini eʼtirof etdi.
- Bu maskanda qadimiy tarixdan to bugungi kunigacha boʻlgan taraqqiyot jarayoni juda chuqur va obrazli namoyish etilgan. Tarixiy artefaktlar va zamonaviy interaktiv texnologiyalar uygʻunligi tashrif buyuruvchini oʻziga rom qiladi. Mazkur markazni ochilish marosimidan oldin koʻrish biz uchun katta sharaf boʻldi, - dedi avstraliyalik Endryu Bishop.
Delegatsiya aʼzolari tashrif yakunida Markaz faoliyati, uning ilmiy-tashkiliy ishi va ekspozitsiyalarning zamonaviy yoʻnaltirilgani haqida yuqori fikrlar bildirdi. Ular Islom sivilizatsiyasi markazini nafaqat Oʻzbekiston, balki butun mintaqada madaniy-maʼrifiy almashinuvni kuchaytiruvchi yirik intellektual maydon sifatida baholashdi.

Делегация международной автомобильной федерации (FIA) посетила центр исламской цивилизации
В рамках мероприятия «FIA General Assemblies Week» делегация Международной автомобильной федерации (FIA), в сопровождении представителей Национального олимпийского комитета, посетила Центр исламской цивилизации Узбекистана и подробно ознакомилась с богатым историческим и культурным наследием, представленным в его экспозициях. Во время визита гостям была предоставлена обширная информация о цивилизационном развитии страны, научно-культурных процессах и эпохах ренессансов.
Маршрут делегации начался с раздела, посвящённого доисламскому периоду. Гости ознакомились с подлинными артефактами, рукописями и археологическими находками, особое внимание уделив вопросам их сохранности и научно обоснованной демонстрации.
Диана Шартье, представительница FIA, работающая в Париже, поделилась своими впечатлениями:
«То, что мы увидели в Центре, превзошло наши ожидания. Сразу видно, насколько тщательно и профессионально подготовлены экспозиции. Здесь ощущается огромный труд, вложенный в представление истории Узбекистана».
Затем гостям была представлена экспозиция, посвящённая эпохам Первого и Второго Ренессанса. Интерактивные решения, 3D-макеты, артефакты, научные достижения и современные технологии вызвали большой интерес у членов делегации.
«Гармония света, музыки и визуальных элементов делает впечатление особенно сильным. Экспозиции выполнены на профессиональном уровне, очень содержательно и с высокой долей творческого подхода», – отметил представитель FIA Давид Фресней.
В ходе визита делегация также посетила раздел «Новый Узбекистан – основа нового Ренессанса», где ознакомилась с масштабными реформами, современными научно-образовательными процессами и культурным развитием страны. Этот раздел также произвёл на гостей глубокое впечатление. Они подчеркнули, что экспозиции организованы в современном стиле, с продуманной логикой и высоким культурным уровнем.
«В этом пространстве путь развития – от древней истории до современности – представлен очень глубоко и образно. Сочетание исторических артефактов и современных интерактивных технологий буквально погружает посетителя в процесс. Для нас большая честь увидеть этот центр ещё до его официального открытия», – сказал австралиец Эндрю Бишоп.
По итогам визита представители делегации высоко оценили работу Центра, его научно-организационную деятельность и современный формат экспозиций. Они отметили, что Центр исламской цивилизации является крупной интеллектуальной площадкой, способной укреплять культурно-просветительский обмен не только в Узбекистане, но и во всём регионе.