Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi: “Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi oʻta qimmatli va strategik ahamiyatga ega”
Amaliy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Yevropa Ittifoqining Xalqaro sherikliklar boʻyicha komissari Yozef Sikela hamda Kengayish masalalari boʻyicha komissari Marta Kos boshchiligidagi delegatsiya Prezident Shavkat Mirziyoyev qabulidan soʻng Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi.
Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi Prezident Shavkat Mirziyeyov tashabbusi va gʻoyasi asosida bunyod etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyalari va interaktiv taʼlimiy maydonlari bilan tanishdi. Nufuzli tashkilot vakillari Markazni nafaqat tarixiy merosni saqlashda, balki Oʻzbekistonni xalqaro madaniy yoʻnalishda rivojlantiradigan muhim qadam sifatida eʼtirof etishdi.
Toshkentda oʻtkazilgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” uchinchi iqtisodiy forumi va Transkaspiy transport yoʻlagi va oʻzaro bogʻliqlik boʻyicha investorlar forumida ishtirok etgan yevrokomissarlar Markazga tashrifi davomida muzeyning asosiy ekspozitsiyalari, 3000 yillik tarixni oʻzida mujassam etgan noyob merosimiz ildizlari, qadimiy va tarixiy qoʻlyozmalar artefaktlardan tortib bugungi kungacha bosib oʻtilgan taraqqiyot jarayonlari, shuningdek, zamonaviy multimedia texnologiyalari bilan jihozlangan oʻquv va maʼrifat maydonlari bilan yaqindan tanishdi.
Yevropa Ittifoqi vakillari Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va gʻoyasi asosida bunyod etilgan Markazda qoʻllanilgan ilmiy yondashuv, ekspozitsiyalarning zamonaviy tuzilishi, ochiq bilim muhiti va innovatsion yechimlarga katta qiziqish bildirdi.
Yevropa Ittifoqining Xalqaro sherikliklar boʻyicha komissari Yozef Sikela Markaz haqidagi taassurotlari bilan oʻrtoqlashar ekan, uni nafaqat Oʻzbekiston tarixi, balki butun islom tamaddunini zamonaviy tarzda namoyish etishda oʻziga xos platforma sifatida baholadi.
– Men juda hayratdaman. Fikrimcha, bu juda zamonaviy va taʼlimiy yondashuv orqali nafaqat mamlakatingiz tarixini, balki islom tarixini ham keng jamoatchilikka tanishtirishning eng zoʻr usuli. Islom sivilizatsiyasi markazining ochilishi bilan mamlakatingiz, jumladan, Toshkent kabi goʻzal shahar yanada yangi, jozibadorlik kasb etmoqda. Bu esa mamlakatingizga yanada koʻproq mehmonlar va sayyohlar kelishiga xizmat qiladi. Tabriklayman, chunki bu juda muhim tashabbus. Biz qaysi ildizdan kelayotganimizni unutmaslik nihoyatda zarur. Bu Markaz haqida Prezident Shavkat Mirziyoyev janoblari maʼlumot berganlarida asosiy gʻoyasi aholiga tarix haqida koʻproq maʼlumot yetkazish, islom dinini tinchliksevar va bagʻrikenglik dini sifatida taqdim etishdan iboratligini qayd etdi. Janob Prezidentning tavsiyasi bilan biz ushbu Markazni koʻrishga qiziqdik, – deydi yevrokomissar Yozef Sikela.
Yevropa Ittifoqining Kengayish masalalari boʻyicha komissari Marta Kos Markazda amalga oshirilgan keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari, tarixiy merosni saqlashga oid ilgʻor texnologiyalar va ekspozitsiyalardagi zamonaviy interaktiv yechimlardan juda katta taassurot olganini bildirdi. Martabali mehmon Markazni shaxsan koʻrish imkoni nihoyatda quvontirganini taʼkidlab, Oʻzbekiston Prezidentining oʻz xalqi madaniyati va merosini asrashga qaratilgan saʼy-harakatlarini yuksak baholadi.
– Bunday Markazni tasavvur ham qila olmasdim. Oʻz tarixingiz va bugungi hayotingizda muhim boʻlgan barcha jihatlarni shu qadar taʼsirli tarzda namoyish etayotganingiz meni chin dildan hayratga soldi. Bu markazni koʻrayotganimdan juda mamnunman va bu men uchun katta sharaf. Yana shuni qoʻshimcha qilmoqchimanki, siz bilganingizdek, Islom sivilizatsiyasi markazining bunyod etilishi Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilgan. Bunday markazni qurish gʻoyasi va uning mazmuni – bularning barchasi juda yuqori qadrlanishi kerak boʻlgan ishlar. Oʻz xalqiga yaxshilik qiladigan Prezidentlarni men juda qadrlayman. Chunki anʼana, tarix muhim — biz bularni avloddan-avlodga meros qilib yetkazamiz. Prezidentingiz xalq uchun shunday ishni amalga oshirgani nihoyatda oliyjanob tashabbus.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan ilk bor bir necha vaqt oldin Bryusselda uchrashgan edik. Bu uchrashuvimiz ikkinchisi va menga yoqadigan jihati shuki, davlatingiz rahbari aniq reja asosida ishlaydigan inson. Navbatdagi uchrashuvimizda Prezidentingiz tomonidan bir necha masalalarda hamkorliklarimiz boʻyicha kerakli tavsiyalar bildirildi va bu fikrlarga toʻliq rozi boʻldim. Birgalikda amalga oshirishimiz mumkin boʻlgan ulkan loyihalar bor. Bu imkoniyatga ega boʻlganimdan mamnunman.
Shuningdek, Marta Kos xonimning taʼkidlashicha, anʼanalar va madaniyat har bir xalqning negizi boʻlib, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilgan bunday loyihalar oʻta qimmatli va strategik ahamiyatga ega.

Делегация Европейского Союза: «Инициатива Президента Шавката Мирзиёева имеет чрезвычайно высокую и стратегическую ценность»
Находящаяся с рабочим визитом в Узбекистане делегация Европейского Союза во главе с комиссаром ЕС по международным партнёрствам Йозефом Сикелой и комиссаром по вопросам расширения Мартою Кос после встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым посетила Центр исламской цивилизации в Узбекистане.
Делегация ЕС ознакомилась с экспозициями Центра исламской цивилизации, созданного по инициативе и концепции Президента Шавката Мирзиёева, а также с его интерактивными образовательными площадками. Представители авторитетной европейской структуры отметили, что Центр является не только учреждением по сохранению исторического наследия, но и важным шагом, усиливающим международный культурный потенциал Узбекистана.
Комиссары ЕС, участвовавшие в Третьем экономическом форуме «Центральная Азия – Европейский Союз» и Инвесторском форуме по Транскаспийскому транспортному коридору, во время визита в Центр подробно ознакомились с основными экспозициями музея, отражающими 3000-летние корни уникального наследия региона, древние и редкие рукописи, этапы исторического развития до современности, а также с образовательными и просветительскими пространствами, оснащёнными современными мультимедийными технологиями.
Представители ЕС выразили большой интерес к научному подходу, концепции экспозиций, открытой образовательной среде и инновационным решениям, применённым в Центре, созданном по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
Комиссар ЕС по международным партнёрствам Йозеф Сикела, поделившись впечатлениями, отметил, что Центр является уникальной платформой, позволяющей представить не только историю Узбекистана, но и исламскую цивилизацию в современном формате:
«Я находусь под сильнейшим впечатлением. На мой взгляд, это великолепный и современный способ представить широкой аудитории не только историю вашей страны, но и историю исламской цивилизации. С открытием Центра ваша страна, в частности такой прекрасный город, как Ташкент, становится ещё более привлекательным местом – что, несомненно, приведёт к притоку новых гостей и туристов. Поздравляю вас, потому что это действительно важная инициатива. Мы не должны забывать свои корни. Господин Президент Шавкат Мирзиёев рассказал нам, что основная идея Центра – дать людям больше знаний о собственной истории и показать ислам как религию мира и терпимости. По рекомендации господина Президента мы с большим интересом посетили этот Центр».
Комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос высоко оценила масштаб проделанной работы, передовые технологии по сохранению исторического наследия и современные интерактивные решения экспозиций. Она подчеркнула, что возможность увидеть Центр лично стала для неё большой честью:
«Я даже представить себе не могла такой Центр. То, как вы демонстрируете все важные элементы вашей истории и современной жизни, вызывает подлинное восхищение. Я очень рада, что смогла увидеть это своими глазами – для меня это большая честь. Хочу добавить, что строительство Центра исламской цивилизации было реализовано по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Его идея и содержание этого проекта – это труд, который должен быть высоко оценён. Я глубоко уважаю руководителей, совершающих такие добрые дела для своего народа. Традиции и история важны – мы передаём их из поколения в поколение. То, что Президент делает для сохранения культурного наследия, является по-настоящему благородной и стратегически важной миссией.
Мы впервые встретились с Президентом Мирзиёевым некоторое время назад в Брюсселе, а эта встреча – уже вторая. Мне нравится, что ваш руководитель – человек, работающий по чёткому плану. Сегодня он высказал ряд предложений по нашему дальнейшему сотрудничеству, и я полностью с ними согласилась. У нас есть большие проекты, которые мы можем реализовать вместе. Я очень рада этой возможности».
По словам Марты Кос, традиции и культура – основа каждой нации, и инициативы Президента Шавката Мирзиёева по их сохранению имеют исключительную ценность и стратегическое значение.