Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Turkiyada Qoʻlyozmalar boshqarmasi rahbari bilan uchrashdi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov Turkiya Respublikasi Prezidenti administratsiyasi huzuridagi Qoʻlyozmalar boshqarmasida boʻldi va boshqarma rahbari Joshkun Yilmaz bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Turkiya oʻrtasidagi munosabatlar tobora yuksak bosqichga koʻtarilayotganligi, bu jarayonda ikki davlat rahbarlari oʻrtasidagi yuqori darajali kelishuvlarning katta ahamiyat kasb etishi qayd etildi. Joshkun Yilmaz Oʻzbekistonga bir necha bor tashrif buyurgan vaqtda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlaridan katta taassurot olganini taʼkidladi.
-Oʻzbek va turk xalqlari yagona tarix va madaniy merosga ega boʻlgan xalqlar qatoriga kiradi. Qoʻlyozmalar boshqarmasida saqlanayotgan koʻplab qoʻlyozmalar har ikki xalqning umumiy boyligini tashkil etadi. Shu bois, bu boyliklarni oʻrganish va qoʻlyozmalarni ilmiy hamkorlikda oʻrganish uchun harakatlarni birlashtirishimiz zarur, - dedi Joshkun Yilmaz.
Uchrashuv davomida qator muhim masalalar muhokama qilindi. Jumladan, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan amalga oshirilayotgan “Qurʼoni Karimning 100 nodir qoʻlyozmasi” hamda “Oʻzbekistonga oid 100 nodir qoʻlyozma” loyihalarini davom ettirish masalasi muhokama qilindi. Shuningdek, Turkiya Qoʻlyozmalar boshqarmasiga qarashli Sulaymoniya kutubxonasida saqlanayotgan 800 mingdan ortiq qoʻlyozmalar orasida Oʻzbekiston madaniy merosiga aloqador qoʻlyozmalar ham katta oʻrin egallashi qayd etildi. Kelgusida ushbu qoʻlyozmalarni hamkorlikda oʻrganish, faksimile nashrlarini tayyorlash va ilmiy tadqiqotlar olib borish masalalari kelishib olindi.
Shuningdek, qoʻlyozmalarni oʻqish va oʻrganishda sunʼiy intellekt texnologiyalaridan keng foydalanish zarurligi ham taʼkidlandi. Ayni paytda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida tarixiy qoʻlyozmalarni joriy alifboga oʻtkazish ishlari uchun uzoq muddatli hamkorliklar olib borilmoqda. Kelgusida Sulaymoniya kutubxonasidagi qoʻlyozmalarni oʻrganishda ham ushbu hamkorlik natijalari qoʻllanilishi rejalashtirilmoqda.
Uchrashuv soʻngida Turkiya Qoʻlyozmalar boshqarmasi rahbari Joshqun Yilmaz Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga buyuk alloma Mahmud Qoshgʻariyning «Devonu lugʻotit turk» asarining faksimil nusxasini hadya qildi.
Eslatib oʻtamiz, XI asr boshlarida yaratilgan ushbu nodir qoʻlyozmaning yagona nusxasi Turkiya Millat kutubxonasida saqlanadi. Qoʻlyozmalar boshqarmasi tomonidan mazkur asarning sanoqli faksimil nusxalari chop etilgan boʻlib, ushbu faksimil nusxa Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida namoyish etilishi kutilmoqda.

The Director of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan met with the head of the Manuscripts Department in Türkiye
The Director of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, Firdavs Abdukhalikov, visited the Directorate of Manuscripts under the Administration of the President of the Republic of Türkiye and held a meeting with the head of the department, Coşkun Yılmaz.
During the meeting, it was noted that relations between Uzbekistan and Türkiye are reaching an increasingly high level, and that high-level agreements between the leaders of the two countries play an important role in this process. Coşkun Yılmaz emphasized that he was deeply impressed by the large-scale development work being carried out during his several visits to Uzbekistan.
“The Uzbek and Turkish peoples are among the nations that share a common history and cultural heritage. Many manuscripts preserved in the Directorate of Manuscripts constitute a shared wealth of both peoples. Therefore, we must unite our efforts to study this heritage and explore the manuscripts through scientific cooperation,” said Coşkun Yılmaz.
During the meeting, a number of important issues were discussed. In particular, the continuation of the projects “100 Rare Manuscripts of the Holy Qur’an” and “100 Rare Manuscripts Related to Uzbekistan” being carried out by the Islamic Civilization Center in Uzbekistan was discussed. It was also noted that among the more than 800,000 manuscripts preserved in the Süleymaniye Library under the Directorate of Manuscripts of Türkiye, manuscripts related to the cultural heritage of Uzbekistan occupy an important place. Agreements were reached on jointly studying these manuscripts in the future, preparing facsimile editions, and conducting scientific research.
It was also emphasized that it is necessary to widely use artificial intelligence technologies in reading and studying manuscripts. At present, long-term cooperation is being conducted at the Islamic Civilization Center in Uzbekistan to convert historical manuscripts into the modern alphabet. It is planned that the results of this cooperation will also be applied in the study of manuscripts preserved in the Süleymaniye Library in the future.
At the end of the meeting, the head of the Directorate of Manuscripts of Türkiye, Coşkun Yılmaz, presented a facsimile copy of the work “Dīwān Lughāt al-Turk” by the great scholar Mahmud Kashgari to the Islamic Civilization Center in Uzbekistan.
It should be noted that the only copy of this rare manuscript, created in the early 11th century, is preserved in the National Library of Türkiye. A limited number of facsimile copies of this work have been published by the Directorate of Manuscripts, and this facsimile copy is expected to be displayed in the exposition of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan.