Turkiyada Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi Markazi taqdimoti boʻlib oʻtdi
Simpoziumda dunyoning 37 mamlakatidan 50 dan ortiq maʼruzachi va qariyb 300 nafar ishtirokchi qatnashdi. Tadbir muzey ishi va madaniy merosni asrash boʻyicha zamonaviy yondashuvlarni muhokama qilish uchun yirik xalqaro maydonga aylandi. Maʼlumki, 1925 yili Mustafo Kamol Otaturk tashabbusi bilan Usmoniylar imperiyasi saroylari — Toʻpqopi, Dolmabaxche, Yildiz va boshqa tarixiy rezidensiyalar davlat tasarrufiga oʻtkazilgan va bu holat Turkiya Milliy saroylar boshqarmasi tashkil etilishiga asos boʻlgan.
Oʻzbekiston taqdimoti: yangi avlodning innovatsion muzeyi
Oʻzbekiston nomidan simpoziumda Islom sivilizatsiyasi Markazi direktori, Oʻzbekiston madaniy merosini asrash, oʻrganish va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyati raisi Firdavs Abduholiqov ishtirok etdi. U oʻz maʼruzasida Markazning missiyasi, muzey ekspozitsiyalari konsepsiyasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning yirik mualliflik-maʼrifiy loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan xalqaro ilmiy tadqiqotlar haqida soʻz yuritdi.
Uning taʼkidlashicha, Islom sivilizatsiyasi Markazi dunyo miqyosidagi ilgʻor ilmiy-maʼrifiy va madaniy-taʼlimiy platforma sifatida barpo etilmoqda. Markazning asosiy vazifalaridan biri — islom dinining asl gumanistik mohiyatini, yaʼni bu dinning ezgulik, bagʻrikenglik, tinchlik va maʼrifat dini ekanini jahon jamoatchiligiga yetkazishdir. Shuningdek, Oʻzbekiston zaminida yashab oʻtgan buyuk ajdodlarimizning jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotiga qoʻshgan ulkan hissasi haqida hikoya qilish, mamlakatimizning boy madaniy merosini oʻrganish va targʻib etish ham Markaz faoliyatining muhim yoʻnalishidir.
Markaz ekspozitsiyasining konsepsiyasi yangi modelga tayangan — tarix buyumlar orqali emas, balki ilm-fan va sivilizatsiya taraqqiyotiga taʼsir koʻrsatgan tarixiy shaxslar timsolida namoyon qilinadi. Ekspozitsiyalar eng ilgʻor xalqaro standartlar asosida shakllantirilgan, innovatsion loyihalar bilan boyitilgan va Oʻzbekiston hamda xorijning yetuk mutaxassislari bilan hamkorlikda yaratilgan. Muzeyda sunʼiy intellekt keng qoʻllanilib, buyuk ajdodlarning raqamli qiyofalari yaratilmoqda.
Xalqaro tadqiqotlar va madaniy merosni qaytarish ishlari
Soʻnggi yillarda Turkiya, Buyuk Britaniya, Italiya, Saudiya Arabistoni, Quvayt, Rossiya, Fransiya, Ispaniya, Germaniya va boshqa 20 dan ortiq davlatlarda izlanishlar olib borildi. Prezident topshirigʻiga binoan tashkil etilgan maxsus komissiya tarkibida Markaz delegatsiyalari ushbu tadqiqotlarda faol qatnashdi.
Ushbu keng koʻlamli ishlar natijasida qariyb ikki mingta artefakt Oʻzbekistonga qaytarildi va repatriatsiya jarayoni davom etmoqda. Auksionlar va maxsus galereyalar orqali xarid qilingan sanʼat asarlari va qoʻlyozmalar bilan bir qatorda, WOSCU tashkiloti hamda boshqa xalqaro hamkorlar tomonidan Markazga bebaho artefaktlar sovgʻa qilingan.
XXI asrning innovatsion muzey ekspozitsiyalari
Markazning ilmiy konsepsiyasini ishlab chiqishda dunyoning turli mamlakatlaridan 1500 ga yaqin olim, tadqiqotchi va muzey mutaxassisi ishtirok etdi. Muzey maydonlari universal taʼlimiy ekotizim sifatida loyihalashtirilgan boʻlib, eng zamonaviy raqamli texnologiyalar bilan jihozlangan:
▪️ 200 ga yaqin interaktiv sensor panellar oʻrnatilgan,
▪️ Sunʼiy intellekt asosida buyuk ulamolarning raqamli avatarlari yaratilgan,
▪️ Yoshlar tarixiy shaxslar bilan “muloqot qilishi” mumkin boʻlgan multimedia platformalari joriy etilgan,
▪️ Har bir tashrif buyuruvchi foydalanishi mumkin boʻlgan buyuk ajdodlar haqidagi elektron bilimlar bazasi yaratilgan.
Yoshlar uchun maxsus taʼlim zonalari, kitobxonlar uchun zamonaviy kutubxona maydonlari, bolalar uchun esa interaktiv rivojlantiruvchi maskanlar tashkil etilgan.
Hozirda uch yoʻnalish boʻyicha maxsus audiodasturlar yaratish ustida ish olib borilmoqda:
1.    Mamlakat mehmonlari va keng omma uchun,
2.    Yoshlar uchun — interaktiv va raqamli taʼlimga yoʻnaltirilgan,
3. Olimlar, ekspertlar va tadqiqotchilar uchun — arxivlar, ilmiy bazalar va tadqiqot infratuzilmasiga kirish imkoniyati bilan.
Sentabr oyida 25 ta mamlakatdan 120 dan ortiq mutaxassislar ishtirok etgan yirik Ekspertlar forumi oʻtkazildi. Xalqaro ekspertlar Markazning ilmiy darajasi, ekspozitsiyalarning chuqurligi hamda islom merosini yoritishning yangi yondashuvini yuqori baholadi.
Ularning taʼkidlashicha, Oʻzbekiston Islom sivilizatsiyasi Markazi — klassik muzey maktabi va ilgʻor interaktiv texnologiyalar uygʻunlashtirilgan, dunyodagi eng zamonaviy yangi avlod muzeylaridan biridir. Bu yerda zamonaviy muzey ekotizimining barcha unsurlari — raqamli yechimlar, taʼlimiy platformalar, kutubxona maydonlari, bolalar zonalari hamda har bir ekspozitsiyaning mazmunni chuqur ochib beradigan tizimlari toʻliq integratsiya qilingan. Ushbu koʻp darajali model xalqaro miqyosda ilgʻor standart sifatida eʼtirof etilib, turli davlatlardagi muzeylarga tavsiya etilmoqda.

В Турции состоялась презентация Центра исламской цивилизации Узбекистана
В Стамбуле в рамках международного симпозиума, посвящённого 100-летию Управления национальных дворцов Турции, была представлена деятельность нового Центра исламской цивилизации Узбекистана — одного из крупнейших культурно-просветительских проектов региона.
Симпозиум собрал более 50 докладчиков и около 300 участников из 37 стран мира. Мероприятие стало значимой международной платформой для обсуждения современных подходов к музейному делу и вопросам сохранения культурного наследия. Напомним, что в 1925 году по инициативе Мустафы Кемаля Ататюрка дворцы Османской империи — Топкапы, Долмабахче, Йылдыз и другие исторические резиденции — были переданы государству, что положило начало созданию Управления национальных дворцов Турции.
Презентация Узбекистана: инновационный музей нового поколения
Узбекистан на симпозиуме представил директор Центра исламской цивилизации, председатель Всемирного общества по сохранению,изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавс Абдухоликов. В своём выступлении он рассказал о миссии Центра, концепции музейных экспозиций и международных исследованиях, осуществляемых в рамках масштабного авторского просветительского проекта Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Он отметил, что Центр исламской цивилизации создаётся как передовая научно- просветительская , культурно-образовательная платформа мирового уровня. Главная задача,довести до мировой общественности истинную гуманистическую суть религии ислам,как религии добра,толерантности,мира и просвещения.Также важная задача,это рассказать о вкладе великов предков узбекской земли в развитие мировой цивилизации ,а также изу ение и популяризация культурного наследия Узбекистана.
Экспозиционная концепция Центра основана на новой модели — представлении истории не через предметы,а через исторические личности, чьи открытия , идеи и поддержка определили развитие мировой науки и цивилизации. Экспозиции формируются по самым передовым международным стандартам, насыщены инновационными проектами, создаются в сотрудничестве с ведущими специалистами из Узбекистана и других стран. В музее активно используется искусственный интеллект, который позволяет воссоздавать цифровые образы великих предков.
Международные исследования и возврат культурного наследия
За последние годы исследования проводились более чем в 20 странах — Турции, Великобритании, Италии, Саудовской Аравии, Кувейте, России, Франции, Испании, Германии и других. Делегации Центра участвовали в этих экспедициях по поручению Президента Республики Узбекистан в составе специальной созданной комиссии по поиску и возвращению культурного наследия узбекской земли.
В результате этой масштабной работы около двух тысяч артефактов уже возвращены в Узбекистан, и процесс репатриации продолжается. Помимо приобретённых на аукционах а также в специализированных галлереях предметов искусства и рукописей, Центр получил бесценные артефакты в дар от международных партнёров, включая организацию WOSCU.
Инновационные музейные экспозиции XXI века
В разработке научной концепции Центра приняли участие около 1500 учёных, исследователей и музейных специалистов со всего мира.
Музейные пространства Центра создавались как универсальная образовательная экосистема. В них применяются новейшие цифровые технологии:
🔳установлено около 200 интерактивных тач-панелей,
🔳созданы цифровые аватары великих учёных на основе искусственного интеллекта,
🔳внедрены мультимедийные платформы, позволяющие молодёжи «общаться» с историческими личностями,
🔳создана электронная база знаний о выдающихся предках, доступная каждому посетителю.
Для молодёжи организованы специальные образовательные зоны, для читателей — современные библиотечные пространства, для детей — интерактивные развивающие пространства.
Идет работа над созданием специальных аудио программ по трём направлениям:
1. для широкой аудитории и гостей страны,
2. для молодёжи — с акцентом на интерактив и цифровое обучение,
3.для учёных,экспертов и исследователей — с доступом к архивам, исследовательской инфраструктуре и научным базам данных.
В сентябре состоялся крупный Экспертный форум, объединивший более 120 специалистов из 25 стран. Международные эксперты дали высокую оценку научному уровню Центра, глубине экспозиций и новому подходу к представлению исламского наследия.
Эксперты подчеркнули, что Центр исламской цивилизации Узбекистана является одним из самых современных музеев нового поколения в мире, где органично объединены классическая музейная школа и новейшие интерактивные технологии. Здесь реализованы все элементы современной музейной экосистемы — цифровые решения, образовательные платформы, библиотечные пространства, зоны для детей и системы, обеспечивающие глубокое содержание каждой экспозиции. Эта многоуровневая модель рассматривается специалистами как передовой международный стандарт, который рекомендован для применения музеями разных стран.
В ходе презентации был продемонстрирован видеоролик о деятельности Центра, вызвавший большой интерес среди участников симпозиума. В завершение выступления Фирдавс Абдухоликов представил короткий фильм с участием голливудской звезды Бена Кингсли, созданный для Центра в рамках международного мультимедийного проекта.