Oʻrta asrdan XXI asrgacha yetib kelgan tibbiy gʻoya: Roziy merosi Markazda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining “Birinchi Renessans” boʻlimida IX asrda yashagan buyuk tabib va mutafakkir Abu Bakr Muhammad ibn Zakariyo ar-Roziy (865–925) hayoti va ilmiy merosiga bagʻishlangan maxsus ekspozitsiya tashkil etilgan. Bu ekspozitsiyada allomaning inson salomatligini asrash, tabiatdagi shifobaxsh vositalardan foydalanish va sogʻlom hayot qoidalari haqidagi ilmiy qarashlarini aks ettiruvchi nodir manbalar namoyish etilmoqda.
Allomaning “Burʼ us-soʼa” (“Tez davolanadigan dardlar”) asarida inson organizmining oʻzini tiklash qobiliyati, tabiatning shifobaxsh kuchi va sogʻlom turmush tarzi haqida amaliy tavsiyalar berilgan. Ar-Roziy inson sogʻligʻini asrashda tabiiy muhit bilan uygʻun hayotni muhim deb bilib, shifo jarayonida insonning ichki kuchlari va tabiatning taʼsiri oʻrtasidagi muvozanatni asosiy omil sifatida koʻrsatgan. Bu “tabiiy shifo” gʻoyasi bugungi kun tibbiyotidagi integrativ yondashuvlar — psixosomatika va xolistik sogʻlomlashtirish tizimlari bilan uygʻunlashadi. Asarning qadimiy qoʻlyozma nusxalari AQSh, Buyuk Britaniya, Misr, Eron, Turkiya Milliy tibbiy kutubxonalarida saqlanmoqda. Shuningdek, yurtimizda, yaʼni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti fondida ham nusxasi mavjud. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazidagi ekspozitsiya ushbu asarning ilmiy va falsafiy ahamiyatini keng jamoatchilikka yetkazish, hamda oʻrta asr tib ilmidagi amaliy yutuqlarni zamonaviy tarzda namoyish etish maqsadida yaratilgan. Oʻzbekiston FA Sharqshunoslik instituti ilmiy xodimi, tarix fanlari boʻyicha falsafa doktori Faxriddin Ibragimov Abu Bakr ar-Roziy asarlari islom tib ilmining poydevori hisoblanishini qayd etdi.
”Uning ilmiy gʻoyalaridan keyinchalik Ibn Sino foydalangan. Shuningdek, Beruniy ham Roziy merosini yuksak baholagan. Markazda namoyish etilayotgan risola nafaqat tibbiy manba, balki insonparvarlik va maʼrifat gʻoyalarini mujassam etgan yodgorlikdir”, deydi F.Karimov.

A medical idea that has endured from the Middle Ages to the 21st century: Razi’s legacy at the Center
🔴 The scholar who foresaw modern psychotherapy
In the “First Renaissance” section of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, a special exhibition is dedicated to the life and scientific legacy of the great 9th century physician and thinker Abu Bakr Muḥammad ibn Zakariyya al-Razi (865–925). This display presents rare sources that reflect the scholar’s scientific views on maintaining human health, using the healing properties of nature, and promoting a healthy lifestyle.
In his treatise Bur’ al-Sa‘a (“Diseases that are quickly healed”), al-Razi provides practical advice on the body’s ability to recover, the healing power of nature, and the principles of healthy living. He considered harmony with the natural environment essential for human well-being and emphasized the balance between one’s inner strength and the influence of nature as the key factor in recovery. This concept of “natural healing” resonates with today’s integrative medical approaches such as psychosomatics and holistic health systems.
Ancient manuscript copies of this work are preserved in the National Medical Libraries of the United States, the United Kingdom, Egypt, Iran, and Turkey. A copy is also held in Uzbekistan within the collection of the Institute of Oriental Studies named after Abu Rayḥan Biruni. The exhibition at the Islamic Civilization Center aims to convey the scientific and philosophical significance of this treatise to the wider public and to present the practical achievements of medieval medicine in a modern format.
Dr. Fakhriddin Ibragimov, Doctor of Philosophy in History and researcher at the Institute of Oriental Studies, noted that the works of Abu Bakr al-Razi form the foundation of Islamic medical science.
“His scientific ideas were later used by Ibn Sina, and al-Biruni also held Razi’s legacy in high esteem. The treatise displayed at the Center is not only a medical source but also a monument embodying humanism and enlightenment,” said F. Karimov.