Bir asr davomida yaratilgan 45 tomlik ilm toʻplami – Oʻzbekistonda!
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasi fondi yana bir noyob ilmiy toʻplam bilan boyidi. Eron Islom Respublikasi Milliy kutubxonasi va arxivi tomonidan yaratilgan 45 tomlik “Eron qoʻlyozmalar katalogi” — FANKHA (Union Catalogue of Iran Manuscripts) toʻplami Markaz fondiga taqdim etildi.
Yuz yillik ilmiy izlanishlar mahsuli
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasiga taqdim etilgan mazkur katalog Eronda 1926–2011 yillar oraligʻida yaratilgan va mamlakatdagi barcha davlat, diniy hamda shaxsiy kutubxonalarda saqlanayotgan qoʻlyozmalarni yagona manbaga jamlagan ulkan loyihadir.
Katalogda 320 mingdan ortiq qoʻlyozma haqida maʼlumot keltirilgan boʻlib, ular 500 dan ziyod manbalar asosida tuzilgan. Har bir asar haqida bibliografik maʼlumotlar (muallif, til, mavzusi, hajmi) va kodikologik izohlar (muhrlar, yozuvlar, saqlanish holati) alohida qayd etilgan.
Bu loyiha “Al-Javod madaniy instituti” jamoasi tomonidan professor Mustafo Derayati tahririda amalga oshirilgan. Qoʻlyozmalar katalogi Oʻzbekiston zaminida tugʻilib oʻsgan buyuk mutafakkirlarning Eronda saqlanayotgan asarlarini ham oʻz ichiga oladi. Ular orasida:
➖ Abu Rayhon Beruniy — “Al-Osor al-boqiya an al-qurun al-xoliya”;
➖ Abu Ali ibn Sino — “Al-Qonun fi-t-tib”, “An-Nadjo”;
➖ Mahmud Zamaxshariy — “Al-Kashshof”, “Muqaddimat al-Adab”;
➖ Muhammad Xorazmiy — “Al-Jabr val-muqobala”;
➖ Ahmad Fargʻoniy — “Ilm al-Hayʼa”.
Bu asarlar Tehron universiteti, Qum, Mashhad va Isfahon shaharlaridagi nufuzli kutubxona va madrasalarda saqlanmoqda.
Ilmiy hamkorlikning yangi bosqichi
Islom sivilizatsiyasi markazi va Eronning ilmiy muassasalari oʻrtasidagi hamkorlik izchil rivojlanmoqda. Qoʻlyozmalarni raqamlashtirish, maʼlumotlar almashish va nashr ishlarida yangi kelishuvlar amalga oshirilmoqda.
Markaz ilmiy kotibi Rustam Jabborovning taʼkidlashicha, Eronda yurtimizdan yetishib chiqqan allomalar asarlari juda koʻp.
“Masalan, Alisher Navoiyning bir qancha qoʻlyozmalari ham shular jumlasidandir. Eronlik hamkasblarimiz bilan hamkorlik ilmiy tadqiqotlarimizni yangi bosqichga olib chiqadi. ‘Eron qoʻlyozmalar katalogi’ esa manbashunoslik va tarixiy ilmiy tadqiqotlar uchun noyob yoʻllanmadir”, deydi R.Jabborov.
Yuz yil davomida yaratilgan bu ulkan toʻplam nafaqat Eron, balki butun islom dunyosi qoʻlyozma merosini birlashtirgan muhim ilmiy xazinadir. Uning Islom sivilizatsiyasi markazi fondida saqlanishi — Oʻzbekiston va Eron oʻrtasidagi madaniy muloqot va ilmiy hamkorlikni yangi bosqichga koʻtaradi.

A 45-volume collection of knowledge created over a century — now in Uzbekistan!
The library of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan has been enriched with another unique scholarly collection. The 45-volume Union Catalogue of Iran Manuscripts (FANKHA), created by the National Library and Archives of the Islamic Republic of Iran, has been presented to the Center’s library collection.
This collection was initially gifted during the Center’s delegation visit to Iran and, during a recent follow-up visit, another complete copy was officially handed over. Both 45-volume sets are now preserved in the Center’s library.
A century of scientific research
The catalogue presented to the Islamic Civilization Center’s library was compiled in Iran between 1926 and 2011. It represents a monumental project that unites in a single reference all manuscripts preserved in the country’s state, religious, and private libraries.
The catalogue contains information on more than 320,000 manuscripts, compiled from over 500 sources. Each work includes detailed bibliographic data (author, language, subject, and volume) and codicological notes (seals, inscriptions, and preservation state).
The project was carried out by the team of the Al-Jawad Cultural Institute under the editorial supervision of Professor Mostafa Derayati. The catalogue also includes the works of great scholars born and raised on the soil of Uzbekistan, whose manuscripts are preserved in Iran, such as:
➖ Abu Rayhan al-Biruni Al-Athar al-Baqiyah ‘an al-Qurun al Khaliyah
➖ Abu Ali ibn Sina Al-Qanun fi al-Tibb, Al-Najah
➖ Mahmud al-Zamakhshari — Al-Kashshaf, Muqaddimat al-Adab
➖ Muhammad al-Khwarizmi Al-Jabr wa-l-Muqabala
➖ Ahmad al-Farghani ‘Ilm al-Hay’a
These works are preserved in major libraries and madrasas in Tehran, Qom, Mashhad, and Isfahan.
A new stage of scholarly cooperation
Cooperation between the Islamic Civilization Center and Iran’s academic institutions continues to develop steadily. New agreements have been reached in manuscript digitization, data exchange, and publication projects.
According to Rustam Jabborov, the Center’s Scientific Secretary, there are numerous manuscripts of scholars from Uzbekistan preserved in Iran.
“For example, several manuscripts of Alisher Navoi are among them. Our collaboration with Iranian colleagues will elevate our research to a new level. The Union Catalogue of Iran Manuscripts serves as a unique guide for source studies and historical research,” said R. Jabborov.
Created over a hundred years, this vast collection is not only a treasure of Iran but a major scholarly repository uniting the manuscript heritage of the entire Islamic world. Its preservation within the Islamic Civilization Center’s collection marks a new stage in the cultural dialogue and scientific cooperation between Uzbekistan and Iran.