Xalqimiz ilmiy va madaniy merosi, islom sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasi, shuningdek, Birinchi va Ikkinchi Renessans davrlarida yurtimizdan yetishib chiqqan ulugʻ allomalar faoliyati yangi formatda keng yoritiladi.
Oʻzbekistonda barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi — bu nafaqat muzey yoki ilmiy muassasa, balki tarix bilan zamonaviy texnologiyalar uygʻunlashgan maʼrifat maskanidir.
Markazda yaratilayotgan ekspozitsiya va multimediaviy materiallar har bir kichik detalgacha olimlar, tarixchilar va sanʼatshunoslar muhokamasi orqali shakllanmoqda.
Shu maqsadda markazda ilmiy-tarixiy videoroliklar taqdimoti va muhokamasi boʻlib oʻtdi. Unda mamlakatimizning yetakchi olimlari, tarix va madaniyat sohasi mutaxassislari, rejissyorlar, xattotlar, dizaynerlar hamda yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Unda markaz ekspozitsiyalariga mos ravishda ishlab chiqilgan tarixiy roliklarning mazmun-mohiyati, badiiy ifodasi va ilmiy aniqligi boʻyicha atroflicha fikr almashildi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi mamlakatimizda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan ulkan maʼnaviy-maʼrifiy maskan boʻlib, uning asosiy maqsadi — xalqimiz ilmiy va madaniy merosini, islom sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasini, shuningdek, Birinchi va Ikkinchi Renessans davrlarida yurtimizdan yetishib chiqqan ulugʻ allomalar faoliyatini keng yoritishga bor eʼtiborimiz qaratilgan.
- Ijodkorlarimiz tomonidan yaratilgan muzey ekspozitsiyasining Ikkinchi Renessans davri boʻlimiga bagʻishlangan roliklarni koʻrish jarayonida olimlarimiz va rejissiyorlar hamkorlikda ishlashdi. Har bir detalga alohida eʼtibor bilan yondashilmoqda. Gap shundaki, Prezidentimiz tashabbuslari bilan bunyod etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazidek mahobatli binoning har bir kontenti binoga mos boʻlishi kerak va barchamiz shuning harakatidamiz,- dedi tarix fanlari doktori Xurshid Fayziyev.
Tadbir davomida Amir Temur, Mirzo Ulugʻbek, Alisher Navoiy, Sulton Husayn Boyqaro, Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Ahmad Fargʻoniy kabi buyuk tarixiy shaxslar haqidagi videolavhalar namoyish etildi. Ularda sahnaviy ifodalar va zamonaviy grafik yechimlar orqali tarixiy voqelik vizual tarzda tiklangan.
Mutaxassislar taʼkidlashicha, sunʼiy intellekt yordamida yaratilgan qadimiy shaharlar va meʼmoriy yodgorliklarning 3D tiklanishi yoshlarda milliy gʻurur va ilmga qiziqishni oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
– Yaratilayotgan videoroliklar markaz ekspozitsiyalari bilan uygʻun holda ishlab chiqilmoqda. Ular nafaqat mehmonlarga, balki xalqaro ilmiy jamoatchilikka ham yurtimizning boy islomiy va madaniy merosini yetkazish imkonini beradi, — dedi filologiya fanlari nomzodi Burobiya Rajabova.

At the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, history is presented in a visual format
The scientific and cultural heritage of our people, their contribution to Islamic civilization, as well as the activities of great scholars who emerged from our homeland during the First and Second Renaissance periods, are widely presented in a new format.
The Islamic Civilization Center in Uzbekistan is not only a museum or a scientific institution, but also a space of enlightenment where history and modern technology are harmoniously integrated.
The exhibitions and multimedia materials being developed at the Center are created through discussions among scholars, historians, and art experts, with attention paid to every detail.
To this end, a presentation and discussion of scientific and historical video materials were held at the Center. Leading scholars of our country, experts in history and culture, directors, calligraphers, designers, and young researchers participated in the event.
The participants exchanged views on the content, artistic expression, and scientific accuracy of the historical videos produced in line with the Center’s exhibitions.
The Islamic Civilization Center in Uzbekistan, established on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, is a grand spiritual and educational complex. Its main purpose is to highlight our nation’s scientific and cultural heritage, its contribution to Islamic civilization, and the great scholars who emerged during the First and Second Renaissance periods.
During the screening of the videos dedicated to the Second Renaissance section of the museum exhibition, our scholars and directors worked together. Every detail is approached with great care. The point is that the content of such a majestic building as the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, being built under the initiatives of our President, must match its scale and we are all working toward that, said Dr. Khurshid Fayziev, Doctor of Historical Sciences.
During the event, video clips about such great historical figures as Amir Temur, Mirzo Ulugbek, Alisher Navoi, Sultan Husayn Bayqaro, Imam Bukhari, Imam Termizi, and Ahmad Fergani were shown. Through stage interpretations and modern graphic solutions, historical realities were revived in visual form.
Experts noted that 3D reconstructions of ancient cities and architectural monuments created with the help of artificial intelligence play an important role in fostering national pride and interest in science among young people.
The videos being produced are designed in harmony with the Center’s exhibitions. They will not only provide visitors but also the international scientific community with an opportunity to experience the rich Islamic and cultural heritage of our country, said Burobiya Rajabova, Candidate of Philological Sciences.
At the end of the discussion, suggestions were made to further improve the videos. The Center’s team plans to organize presentations of these materials on international online platforms in the future.