Ayni paytda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turibdi.
29 oktabr kuni Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich rafiqasi Tamara Vuchich hamrohligida Toshkent shahrida barpo etilgan, Islom meʼmorchiligining haqiqiy durdonasi va Oʻzbekistonning Uchinchi Renessans davri timsoli sanalgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmonga markaz rahbariyati va olimlar hamrohlik qilib, dunyoda oʻxshashi boʻlmagan ushbu ulkan meʼmoriy majmua hamda uning jahon ilm-fani va islom olamidagi oʻrni haqida batafsil maʼlumot berishdi. Qadimiy meʼmoriy anʼanalar va milliy bezaklar uygʻunligida qurilgan, toʻrt tomonida balandligi 34 metrli peshtoqlar, oʻrtada esa 65 metrli milliy uslubdagi gumbaz barpo etilgan bu inshootning mahobati mehmonlarni oʻziga rom etdi. Prezident Aleksandr Vuchich markazning buyuk ajdodlar galereyasi, Islomdan oldingi davr, Birinchi Renessans, Ikkinchi Renessans, Yangi Oʻzbekiston ekspozitsiyalari bilan tanishdi. Serbiya davlat rahbariga zamonaviy shaharsozlik sharoitida bunday meʼmoriy yodgorliklarning ahamiyati, Markazning maqsad va vazifalari haqida ham atroflicha maʼlumot berildi. Prezident Aleksandr Vuchich markazdagi ekspozitsiyalar bilan tanishib, xalqimizning boy tarixiy va maʼnaviy merosini keng namoyish etishga qaratilgan bunday ishlar yuksak samara berishiga ishonch bildirdi.
“Men sizning Prezidentingizni va mamlakatingizni ana shunday muhtasham majmua ishga tushayotgani bilan tabriklamoqchiman. Avvalo bizga ushbu muhtasham markaz bilan yaqindan tanishish imkoni berilgani uchun minnatdorlik bildiraman.  Bu yirik ilmiy-maʼrifiy markaz nafaqat xorijdan kelgan mehmonlar uchun, balki yosh avlod vakillari uchun  ham juda katta ahamiyatga ega. Chunki ular bu markaz orqali  oʻzbek xalqi madaniyati va  tarixi bilan tanisha oladilar. Shuning uchun men bugun juda koʻp narsani oʻrgandim deb oʻylayman va albatta bu yerga yana qaytaman. Chunki Islom sivilizatsiyasi markazi nihoyatda zamonaviy va ajoyib usulda bunyod etilgan. Men bunga oʻxshash markazni avval hech qayerda  koʻrmaganman. Men  serbiyalik barcha vatandoshlarimga shunday degan boʻlardim: “Azizlarim, men juda katta xato qilganman, chunki Oʻzbekistonga  ilgari hech qachon kelmaganman. Iltimos, imkon qadar tezroq bu yurtni koʻrish uchun kelinglar.”- dedi Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich.

At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić, is currently on an official visit to our country.
On October 29, President Vučić, accompanied by his wife Tamara Vučić, visited the Islamic Civilization Center in Uzbekistan a true masterpiece of Islamic architecture and a symbol of the Third Renaissance of Uzbekistan, located in Tashkent.
The distinguished guest was accompanied by the Center’s leadership and scholars, who provided detailed information about this grand architectural complex unparalleled in the world and its significance in global science and the Islamic world.
Built in harmony with ancient architectural traditions and national decorative styles, the complex features four monumental portals, each 34 meters high, surrounding a 65-meter central dome in the national style. The grandeur of this structure deeply impressed the guests.
President Vučić explored the Gallery of Great Ancestors, as well as the exhibitions dedicated to the Pre-Islamic Era, the First Renaissance, the Second Renaissance, and New Uzbekistan. He was also briefed on the importance of such architectural monuments in the context of modern urban planning, as well as the mission and objectives of the Center.
After viewing the exhibitions, President Vučić expressed his firm belief that such efforts to present Uzbekistan’s rich historical and spiritual heritage would yield great results.
“I would like to congratulate your President and your country on the inauguration of such a magnificent complex. First of all, I would like to express my gratitude for the opportunity to become closely acquainted with this splendid Center. This major scientific and educational institution is extremely important not only for foreign visitors but also for the younger generation, as it allows them to learn about the culture and history of the Uzbek people. Today, I believe I have learned a great deal, and I will certainly return here again, because the Islamic Civilization Center has been built in an exceptionally modern and wonderful way. I have never seen a center like this anywhere before. I would like to say to all my fellow Serbians: My dear friends, I have made a great mistake by never visiting Uzbekistan before. Please, come and see this country as soon as you can” President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić.