“Markaziy Osiyoda maʼnaviy meros va maʼrifatparvarlik”: Oʻzbekiston muhim xalqaro tadbirga mezbonlik qiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan tashkil etilayotgan mazkur nufuzli xalqaro maʼnaviy-maʼrifiy kongressda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tashriflari ham kutilmoqda.
“Markaziy Osiyoda maʼnaviy meros va maʼrifatparvarlik” mavzusidagi mazkur xalqaro kongress mintaqaning 300 ga yaqin ilm, sanʼat, maʼrifat, madaniyat vakillari, tadqiqotchilaru olimlarini bir maqsad yoʻlida birlashtirmoqda.
Mazkur xalqaro kongress Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan mintaqaning madaniy va tarixiy merosini birlashtirish, boy maʼnaviy, madaniy va ilmiy merosga ega hudud sifatidagi ahamiyatini koʻrsatish hamda yangi integratsion tashabbuslar uchun zamin, bir soʻz bilan aytganda, yagona madaniy makon sifatida targʻib qilish kabi muhim maqsadlar yoʻlidagi muhim qadamdir.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida qator vazirlik va tashkilotlarning masʼullari ishtirokida ushbu nufuzli xalqaro tadbirni yuqori saviyada oʻtkazishga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda masʼul vazirlik va tashkilotlarning mazkur xalqaro tadbirdagi vazifalari va ularning ijrosini taʼminlash borasidagi majburiyatlari koʻrib chiqildi.
Kongress qatnashchilari va mehmonlari uchun nufuzli tadbir maqsadiga hamohang madaniy-maʼrifiy tadbirlar, qator ilmiy mavzularda muhokama yigʻilishlarini tashkil etish kabi masalalar muhokama qilindi.
Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov kongressning ilmiy va maʼnaviy ahamiyatini taʼkidlarkan, “Bu forum Markaziy Osiyo xalqlarining umumiy madaniy ildizlarini yanada yaqinlashtiradi” dedi.
Kongress doirasida yalpi yigʻilish va bir nechta shoʻʼba yigʻilishlari oʻtkazilishi rejalashtirilgan boʻlib, ularda xalqaro va mahalliy ekspertlar, ilm-fan, madaniyat sohasi vakillari ishtirok etadilar.
Shuningdek, anjuman doirasida koʻrgazmalar, madaniy dasturlar va ilmiy nashrlar taqdimoti ham tashkil etilishi koʻzda tutilgan.
Koʻrgazmalarda Markaziy Osiyo mamlakatlarining mashhur mualliflarning durdona kitoblari, badiiy va hujjatli filmlar namoyishi, rassomlarning fotokoʻrgazmalari kutilyapti.
Shuningdek, xalqaro kongressning madaniy tadbirlari doirasida Markaziy Osiy va Ozarbayjon kino kunlari oʻtkazilishi ham rejalashtirgan.
Yigʻilish yakunida barcha idoralardan ushbu belgilangan vazifalarning ijrosini taʼminlash, xalqaro kongressni yuqori saviyada oʻtkazish boʻyicha masʼul vakillar belgilanib, tadbirni muvofiqlashtiruvchi Maxsus shtab tuzilishi haqida qaror qabul qilindi.
Tashkilotchilarning taʼkidlashicha, bu tadbir nafaqat ijodkorlar va olimlar muloqotini kengaytiradi, balki mintaqaviy madaniy aloqalarni mustahkamlab, Oʻzbekistonning xalqaro nufuzini yanada oshiradi.

«Духовное наследие и просветительство в Центральной Азии»: Узбекистан примет важное международное мероприятие
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане состоится престижный международный духовно-просветительский конгресс, на который ожидаются визиты руководителей государств Центральной Азии.
Международный конгресс на тему «Духовное наследие и просветительство в Центральной Азии» объединит около 300 представителей науки, искусства, культуры и просвещения, исследователей и учёных региона, объединённых общей целью.
Этот форум, организуемый по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, станет важным шагом на пути укрепления культурного и исторического единства региона, демонстрации его богатого духовного, культурного и научного наследия, а также продвижения идеи Центральной Азии как единого культурного пространства и платформы для новых интеграционных инициатив.
В Центре исламской цивилизации Узбекистана состоялось совещание с участием ответственных представителей ряда министерств и ведомств, посвящённое подготовке и проведению этого масштабного международного мероприятия на высоком уровне.
На совещании были рассмотрены задачи и обязанности ответственных министерств и организаций в рамках подготовки к конгрессу, а также меры по их реализации.
Обсуждены вопросы организации культурно-просветительских мероприятий, созвучных цели форума, проведение научных дискуссий и тематических заседаний.
Вице-президент Академии наук Узбекистана Бахром Абдухалимов, отмечая научную и духовную значимость предстоящего события, подчеркнул: «Этот форум станет ещё ближе сближать народы Центральной Азии, имеющие общие культурные корни».
В рамках конгресса планируется проведение пленарного заседания и нескольких секционных сессий с участием международных и местных экспертов, представителей науки и культуры.
Кроме того, в программе форума предусмотрены выставки, культурные мероприятия и презентации научных изданий.
На выставках будут представлены редкие книги выдающихся авторов стран Центральной Азии, художественные и документальные фильмы, а также фотовыставки известных художников.
Также запланировано проведение Дней кино Центральной Азии и Азербайджана в рамках культурной программы конгресса.
По итогам совещания были определены ответственные представители ведомств за выполнение поставленных задач и принято решение о создании Специального штаба по координации подготовки и проведения конгресса на высоком уровне.
Организаторы подчеркнули, что это мероприятие не только расширит диалог между учёными и творческой интеллигенцией, но и укрепит культурные связи в регионе, а также повысит международный авторитет Узбекистана.