“Markaziy Osiyoda maʼnaviy meros va maʼrifatparvarlik”: Oʻzbekiston muhim xalqaro tadbirga mezbonlik qiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan tashkil etilayotgan mazkur nufuzli xalqaro maʼnaviy-maʼrifiy kongressda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tashriflari ham kutilmoqda.
“Markaziy Osiyoda maʼnaviy meros va maʼrifatparvarlik” mavzusidagi mazkur xalqaro kongress mintaqaning 300 ga yaqin ilm, sanʼat, maʼrifat, madaniyat vakillari, tadqiqotchilaru olimlarini bir maqsad yoʻlida birlashtirmoqda.
Mazkur xalqaro kongress Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan mintaqaning madaniy va tarixiy merosini birlashtirish, boy maʼnaviy, madaniy va ilmiy merosga ega hudud sifatidagi ahamiyatini koʻrsatish hamda yangi integratsion tashabbuslar uchun zamin, bir soʻz bilan aytganda, yagona madaniy makon sifatida targʻib qilish kabi muhim maqsadlar yoʻlidagi muhim qadamdir.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida qator vazirlik va tashkilotlarning masʼullari ishtirokida ushbu nufuzli xalqaro tadbirni yuqori saviyada oʻtkazishga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda masʼul vazirlik va tashkilotlarning mazkur xalqaro tadbirdagi vazifalari va ularning ijrosini taʼminlash borasidagi majburiyatlari koʻrib chiqildi.
Kongress qatnashchilari va mehmonlari uchun nufuzli tadbir maqsadiga hamohang madaniy-maʼrifiy tadbirlar, qator ilmiy mavzularda muhokama yigʻilishlarini tashkil etish kabi masalalar muhokama qilindi.
Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov kongressning ilmiy va maʼnaviy ahamiyatini taʼkidlarkan, “Bu forum Markaziy Osiyo xalqlarining umumiy madaniy ildizlarini yanada yaqinlashtiradi” dedi.
Kongress doirasida yalpi yigʻilish va bir nechta shoʻʼba yigʻilishlari oʻtkazilishi rejalashtirilgan boʻlib, ularda xalqaro va mahalliy ekspertlar, ilm-fan, madaniyat sohasi vakillari ishtirok etadilar.
Shuningdek, anjuman doirasida koʻrgazmalar, madaniy dasturlar va ilmiy nashrlar taqdimoti ham tashkil etilishi koʻzda tutilgan.
Koʻrgazmalarda Markaziy Osiyo mamlakatlarining mashhur mualliflarning durdona kitoblari, badiiy va hujjatli filmlar namoyishi, rassomlarning fotokoʻrgazmalari kutilyapti.
Shuningdek, xalqaro kongressning madaniy tadbirlari doirasida Markaziy Osiy va Ozarbayjon kino kunlari oʻtkazilishi ham rejalashtirgan.
Yigʻilish yakunida barcha idoralardan ushbu belgilangan vazifalarning ijrosini taʼminlash, xalqaro kongressni yuqori saviyada oʻtkazish boʻyicha masʼul vakillar belgilanib, tadbirni muvofiqlashtiruvchi Maxsus shtab tuzilishi haqida qaror qabul qilindi.
Tashkilotchilarning taʼkidlashicha, bu tadbir nafaqat ijodkorlar va olimlar muloqotini kengaytiradi, balki mintaqaviy madaniy aloqalarni mustahkamlab, Oʻzbekistonning xalqaro nufuzini yanada oshiradi.

“Spiritual heritage and enlightenment in Central Asia”: Uzbekistan to host a major international event
At the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, this prestigious international spiritual and educational congress is expected to welcome the participation of the heads of state from Central Asian countries.
The international congress titled “Spiritual Heritage and Enlightenment in Central Asia” is bringing together nearly 300 representatives of science, art, culture, and education, as well as researchers and scholars from across the region under one shared purpose.
This event represents a significant step toward uniting the cultural and historical heritage of the region an initiative led by the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev. It aims to demonstrate the importance of Central Asia as a land rich in spiritual, cultural, and scientific legacy, to lay the foundation for new integrative initiatives, and to promote the idea of a shared cultural space across the region.
A preparatory meeting dedicated to the high-level organization of this major international event was held at the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, with the participation of representatives from relevant ministries and organizations.
During the meeting, the duties and responsibilities of each ministry and organization involved in the congress, as well as measures to ensure their effective implementation, were reviewed. Discussions also focused on organizing cultural and educational programs aligned with the spirit of the congress and holding thematic scientific discussions for participants and guests.
Bahrom Abduhalimov, Vice President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, emphasized the scientific and spiritual significance of the congress, stating:
“This forum will further strengthen the common cultural roots of the peoples of Central Asia”.
The congress program includes a plenary session and several panel discussions, to be attended by international and local experts, scholars, and representatives of the fields of science and culture.
In addition, the congress will feature exhibitions, cultural programs, and presentations of academic publications.
The exhibitions will showcase the masterpieces of famous authors from Central Asian countries, screenings of artistic and documentary films, and photographic exhibitions by regional artists.
As part of the cultural segment of the international congress, Central Asia and Azerbaijan Film Days are also planned.
At the conclusion of the meeting, it was decided to appoint responsible representatives from all agencies to ensure the implementation of assigned tasks and to establish a Special Coordination Headquarters for the congress.
According to the organizers, this event will not only expand dialogue among creators and scholars but also strengthen regional cultural ties and enhance Uzbekistan’s international standing.