XV asrda koʻchirilgan noyob Qurʼon nusxasi xalq qoʻlidan Islom sivilizatsiyasi markaziga topshirildi
Madaniy merosimizga oid noyob va qadimiy ashyolar, bebaho artefaktlar nafaqat xorijda, balki mahalliy aholi qoʻlida ham saqlanib kelayotgani sir emas.
Davlat rahbari tashabbusi bilan bugungi kunda noyob artefaktlarni izlab topish va Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi fondiga qaytarish yoʻlidagi xayrli ishlarda mahalliy aholi ham faol ishtirok etmoqda.
Markaz direktori Firdavs Abduholiqov rahbarligida oʻtgan olimlaru mutaxassislar ishtirokida oʻtkazilgan navbatdagi Ilmiy kengash yigʻilishida Qurʼoni karim zali ekspozitsiyasi uchun 8 qirrali tumor – bozuband shaklidagi XV–XVI asrlarga oid qirrasi 46 mm, qalinligi 13 mm. hamjdagi Qurʼoni karimning noyob kichik nusxasi mahalliy fuqaro tomonidan taqdim etildi.
Kengash aʼzolari mazkur eksponatni koʻzdan kechirar ekan, har bir beti, har bir harfi ortida oʻsha davr xattotining iqtidori va mehnati yaqqol sezilib turganini qayd etishdi.
Professor Bahrom Abduhalimov bu Qurʼonning ulkan ahamiyatini taʼkidlar ekan, shunday dedi:
– Bu qadar kichik hajmdagi Qurʼonni koʻchirish ulkan mehnat va sabrni talab qiladi. Shu bois bu eksponatning qiymati beqiyos.
“Art Vernissage” MChJ rahbari Shavkat Sultonov esa uni xalqaro ISO baholash mezonlari asosida tekshirish natijasida ushbu noyob Qurʼon nusxasi Samarqand qogʻozida, har sahifasiga 18 qatordan iborat matn zich, ammo oʻqilishi oson shaklda koʻchirilganini maʼlum qildi.
– Kitobning oʻrtasidagi oltin suvi bilan bezatilgan naqsh esa goʻyo har bir sahifadan nur sochib turgan manba singari koʻzni qamashtiradi.
Bu kichik, ammo maʼnan beqiyos eksponat endi xalqimizga xizmat qiladigan milliy boylik sifatida Markaz muzeyi fondidan joy oladi.
Ilmiy kengash aʼzolari mazkur noyob topilmani yurtimiz madaniy merosini asrab-avaylash, tarixiy hujjatlar va muqaddas qoʻlyozmalarni kelajak avlodga yetkazish yoʻlidagi muhim qadam sifatida eʼtirof etdilar. 8 qirrali “tumor”ning Markaz muzeyi fondiga topshirilishi nafaqat milliy qadriyatlarimizning qayta tiklanishi, balki xalq va ilmiy jamoatchilik oʻrtasidagi hamkorlikning yuksak namunasi sifatida baholandi. Kengash aʼzolari ushbu qimmatli artefakt Markaz ekspozitsiyasida munosib oʻrin egallab, islom sivilizatsiyasi tarixi va kitobat sanʼati taraqqiyotini yanada chuqurroq ochib berishga xizmat qilishini taʼkidladilar.

A rare 15th-century manuscript of the Qur’an, preserved by the people, has been handed over to the Center for Islamic Civilization
It is no secret that unique and ancient items, as well as priceless artifacts related to our cultural heritage, have been preserved not only abroad but also in the hands of local residents.
Thanks to the initiative of the Head of State, local citizens are now actively participating in the noble efforts to identify rare artifacts and return them to the Museum of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
At the recent meeting of the Scientific Council, chaired by the Director of the Center, Firdavs Abdukhalikov, and attended by scholars and experts, a local citizen presented a rare miniature Qur’an manuscript for the Qur’an Hall exhibition an eight-sided talisman (bazuband) from the 15th–16th centuries, measuring 46 mm across and 13 mm thick.
While examining the manuscript, the Council members noted that each page and every letter reflected the exceptional skill and devotion of the calligrapher of that era.
Professor Bahrom Abduhalimov emphasized the extraordinary value of the Qur’an, saying:
“Transcribing a Qur’an of such a small size requires immense patience and precision. Therefore, the value of this manuscript is truly beyond measure.”
Shavkat Sultanov, head of Art Vernissage LLC, added that, according to international ISO evaluation standards, this unique Qur’an manuscript was written on Samarkand paper, with 18 lines of tightly spaced but clearly legible text on each page.
“The gold-leaf ornamentation in the center of the book radiates light, as if illuminating each page with divine brilliance.”
This small yet spiritually invaluable manuscript will now become part of the museum’s collection, serving as a national treasure for future generations.
Members of the Scientific Council recognized this discovery as a significant step in preserving the nation’s cultural heritage and transmitting historical documents and sacred manuscripts to posterity. The transfer of the eight-sided talisman to the museum’s collection was praised not only as the revival of national values but also as a remarkable example of cooperation between the public and the scholarly community. The Council members emphasized that this precious artifact would occupy an honorable place in the Center’s exhibition and further reveal the development of Islamic civilization and the art of calligraphy.