XV asrda koʻchirilgan noyob Qurʼon nusxasi xalq qoʻlidan Islom sivilizatsiyasi markaziga topshirildi
Madaniy merosimizga oid noyob va qadimiy ashyolar, bebaho artefaktlar nafaqat xorijda, balki mahalliy aholi qoʻlida ham saqlanib kelayotgani sir emas.
Davlat rahbari tashabbusi bilan bugungi kunda noyob artefaktlarni izlab topish va Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi fondiga qaytarish yoʻlidagi xayrli ishlarda mahalliy aholi ham faol ishtirok etmoqda.
Markaz direktori Firdavs Abduholiqov rahbarligida oʻtgan olimlaru mutaxassislar ishtirokida oʻtkazilgan navbatdagi Ilmiy kengash yigʻilishida Qurʼoni karim zali ekspozitsiyasi uchun 8 qirrali tumor – bozuband shaklidagi XV–XVI asrlarga oid qirrasi 46 mm, qalinligi 13 mm. hamjdagi Qurʼoni karimning noyob kichik nusxasi mahalliy fuqaro tomonidan taqdim etildi.
Kengash aʼzolari mazkur eksponatni koʻzdan kechirar ekan, har bir beti, har bir harfi ortida oʻsha davr xattotining iqtidori va mehnati yaqqol sezilib turganini qayd etishdi.
Professor Bahrom Abduhalimov bu Qurʼonning ulkan ahamiyatini taʼkidlar ekan, shunday dedi:
– Bu qadar kichik hajmdagi Qurʼonni koʻchirish ulkan mehnat va sabrni talab qiladi. Shu bois bu eksponatning qiymati beqiyos.
“Art Vernissage” MChJ rahbari Shavkat Sultonov esa uni xalqaro ISO baholash mezonlari asosida tekshirish natijasida ushbu noyob Qurʼon nusxasi Samarqand qogʻozida, har sahifasiga 18 qatordan iborat matn zich, ammo oʻqilishi oson shaklda koʻchirilganini maʼlum qildi.
– Kitobning oʻrtasidagi oltin suvi bilan bezatilgan naqsh esa goʻyo har bir sahifadan nur sochib turgan manba singari koʻzni qamashtiradi.
Bu kichik, ammo maʼnan beqiyos eksponat endi xalqimizga xizmat qiladigan milliy boylik sifatida Markaz muzeyi fondidan joy oladi.
Ilmiy kengash aʼzolari mazkur noyob topilmani yurtimiz madaniy merosini asrab-avaylash, tarixiy hujjatlar va muqaddas qoʻlyozmalarni kelajak avlodga yetkazish yoʻlidagi muhim qadam sifatida eʼtirof etdilar. 8 qirrali “tumor”ning Markaz muzeyi fondiga topshirilishi nafaqat milliy qadriyatlarimizning qayta tiklanishi, balki xalq va ilmiy jamoatchilik oʻrtasidagi hamkorlikning yuksak namunasi sifatida baholandi. Kengash aʼzolari ushbu qimmatli artefakt Markaz ekspozitsiyasida munosib oʻrin egallab, islom sivilizatsiyasi tarixi va kitobat sanʼati taraqqiyotini yanada chuqurroq ochib berishga xizmat qilishini taʼkidladilar.

Редкая рукопись Корана XV века, хранившаяся у местного жителя, передана в Центр исламской цивилизации
Не секрет, что уникальные и древние предметы, представляющие культурное наследие, бесценные артефакты, находятся не только за рубежом, но и в руках местных жителей.
По инициативе Главы государства сегодня продолжается благородная работа по поиску и возвращению редких артефактов в музейный фонд Центра исламской цивилизации в Узбекистане, в которой активное участие принимает и местное население.
На очередном заседании Научного совета под председательством директора Центра Фирдавса Абдухаликова, с участием учёных и специалистов, для экспозиции зала Корана был представлен уникальный экземпляр Священного Корана в форме восьмигранного амулета — бозубанда XV–XVI веков. Его размеры составляют 46 мм в диаметре и 13 мм в толщину. Этот редкий миниатюрный экземпляр был передан местным жителем.
Члены совета, осмотрев экспонат, отметили, что в каждой странице и каждой букве чувствуется мастерство и труд каллиграфа той эпохи.
Профессор Бахром Абдухалимов подчеркнул огромную ценность этой находки:
«Переписать Коран в таком миниатюрном формате требует огромного труда и терпения. Именно поэтому этот экспонат поистине бесценен».
Руководитель ООО «Art Vernissage» Шавкат Султанов сообщил, что по результатам проверки экземпляра в соответствии с международными стандартами ISO установлено: этот редкий Коран написан на самаркандской бумаге, текст на каждой странице состоит из 18 строк, выполнен плотно, но при этом легко читается.
«Золотое украшение в центре книги словно излучает свет, освещая каждую страницу, подобно источнику божественного сияния», — добавил он.
Эта миниатюрная, но духовно безграничная реликвия теперь займёт достойное место в музейном фонде Центра исламской цивилизации как национальное достояние, служащее народу.
Члены Научного совета признали эту уникальную находку важным шагом на пути сохранения культурного наследия страны, передачи исторических документов и священных рукописей будущим поколениям. Передача восьмигранного амулета в фонд музея Центра стала не только символом возрождения национальных ценностей, но и ярким примером сотрудничества между народом и научным сообществом. Участники подчеркнули, что этот бесценный артефакт займёт почётное место в экспозиции Центра, помогая глубже раскрыть историю исламской цивилизации и развитие искусства каллиграфии.