Muzey qadimiy eksponatlar va eng noyob artefaktlar bilan boyitilmoqda
Olimlar davlatimiz rahbari tashabbusi va hukumatning amaliy koʻmagi bilan xalqaro auksion savdo uylari, kolleksionerlar, mahalliy aholidan madaniy merosimizga oid nodir ashyolar, bebaho durdonalar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyiga qaytarilayotganini Oʻzbekiston uchun tarixiy voqea deya baholashmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining navbatdagi Ilmiy kengash yigʻilishi kun tartibining asosiy yoʻnalishi sifatida Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 20 oktabr kuni markazga tashrifi davomida belgilab bergan muhim topshiriqlar ijrosini samarali taʼminlash masalasi koʻrib chiqildi.
Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov davlatimiz rahbarining mazkur tashrif davomidagi topshiriqlari faoliyatning yangi bosqichini boshlab berayotganini taʼkidladi. Shuningdek, har bir vazifa boʻyicha aniq yoʻnalishlar belgilandi, masʼul xodimlar va ijrochi guruhlar shakllantirildi. Har bir xodimdan tashabbus, intilish va ijodiy yondashuvni talab etuvchi yangi ish tizimi yoʻlga qoʻyilayotgani qayd etildi.
“Bugungi kun talabidan kelib chiqib, biz markazni nafaqat ilmiy-maʼrifiy maskan, balki doimiy izlanish va kashfiyotlar oʻchogʻiga aylantirishimiz kerak”,
– dedi Markaz rahbari.
Yigʻilish davomida Markaz muzeyi fondini boyitish maqsadida xorijdan xarid qilingan qadimiy eksponatlar va eng noyob artefaktlar haqida maʼlumot berildi. Akademik Akbar Hakimov Markaz kolleksiyasiga yaqinda qoʻshilgan "David Aaron", "Mansur Gallery" va "Sam Fogg Gallery" kabi nufuzli xalqaro sanʼat galereyalaridan xarid qilingan asarlarni birma-bir tanishtirib oʻtdi. Har bir eksponatning tarixiy davri, yaratilish makoni, badiiy uslubi hamda noyoblik va saqlanish darajasi haqida alohida toʻxtalib, bu yodgorliklarning islom sivilizatsiyasi tarixini yanada chuqurroq ochib berishdagi ahamiyati haqida fikr bildirdi.
"Markaz muzeyi fondiga qoʻshilayotgan yangi eksponatlar bilan tanishar ekanmiz, avvalo ularning har biri oʻzida butun bir tarixiy davrning ruhi va estetik mezonlarini mujassam etganini taʼkidlashni istardim. Xorijdagi nufuzli galereyalardan xarid qilingan bu asarlar nafaqat badiiy, balki ilmiy va madaniy ahamiyati bilan ham gʻoyat muhimdir. Bu kolleksiya orqali biz islom sivilizatsiyasi tarixining turli bosqichlarini, uning sanʼat va ilm bilan uygʻun ravishda shakllangan madaniy qatlamlarini yanada kengroq yoritish imkoniga ega boʻlamiz. Masalan, “David Aaron” galereyasidan olingan asarlar orasida miloddan avvalgi I mingyillik bronzadan yasalgan bugʻu haykali, miloddan avvalgi II-I asrlarga tegishli buqa boshi tasvirlangan oltin boʻyin taqinchogʻi mavjud boʻlib, ularning badiiy ishlanishida Sharq miniatyura maktabining eng nafis anʼanalari aks etgan"
– deydi Akbar Hakimov.
Kengash aʼzolari xorijdan xarid qilingan navbatdagi artefaktlarni Markaz muzeyi ekspozitsiyasiga kiritish masalasini bir ovozdan qoʻllab-quvvatladilar.

Музей пополняется древними экспонатами и редчайшими артефактами
Учёные отмечают, что благодаря инициативе Президента и практической поддержке правительства уникальные предметы культурного наследия, бесценные артефакты и редкие находки, ранее находившиеся в частных коллекциях, у международных антикварных домов и местных жителей, возвращаются в Узбекистан — в музей Центра исламской цивилизации. Это событие называют историческим для страны.
Главной темой очередного заседания Научного совета Центра исламской цивилизации в Узбекистане стало обсуждение реализации поручений, данных Президентом Шавкатом Мирзиёевым во время его визита в Центр 20 октября текущего года.
Директор Центра Фирдавс Абдухаликов отметил, что указания, данные в ходе визита, открывают новый этап в деятельности учреждения. Были определены чёткие направления работы, назначены ответственные сотрудники и сформированы рабочие группы. Подчёркнуто, что внедряется новая система деятельности, требующая инициативы, стремления и творческого подхода от каждого сотрудника.
«Исходя из требований времени, мы должны превратить Центр не просто в научно-просветительское учреждение, а в место постоянных исследований и открытий», — подчеркнул руководитель Центра.
В ходе заседания были представлены сведения о недавно приобретённых за рубежом древних экспонатах и редких артефактах, пополнивших фонд музея. Академик Акбар Хакимов подробно представил произведения, недавно приобретённые у таких авторитетных международных художественных галерей, как David Aaron, Mansur Gallery и Sam Fogg Gallery. Он рассказал об их исторической эпохе, месте создания, художественном стиле, уровне сохранности и уникальности, подчеркнув их значение для более глубокого раскрытия истории исламской цивилизации.
«Каждый новый экспонат, поступающий в фонд музея, хранит в себе дух своей эпохи и её эстетические принципы. Произведения, приобретённые в ведущих зарубежных галереях, имеют не только художественную, но и научную, культурную ценность. Благодаря этой коллекции мы сможем шире представить различные этапы истории исламской цивилизации и показать, как гармонично в ней развивались наука и искусство. Например, среди предметов, приобретённых у галереи David Aaron, — бронзовая статуэтка оленя, датируемая I тысячелетием до н. э., и золотое ожерелье с изображением головы быка, относящееся к II–I векам до н. э., в художественной обработке которых отражены изысканные традиции восточной миниатюры», — отметил академик Хакимов.
Члены Научного совета единогласно поддержали решение о включении вновь приобретённых за рубежом артефактов в экспозицию музея Центра исламской цивилизации.