Muzey qadimiy eksponatlar va eng noyob artefaktlar bilan boyitilmoqda
Olimlar davlatimiz rahbari tashabbusi va hukumatning amaliy koʻmagi bilan xalqaro auksion savdo uylari, kolleksionerlar, mahalliy aholidan madaniy merosimizga oid nodir ashyolar, bebaho durdonalar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyiga qaytarilayotganini Oʻzbekiston uchun tarixiy voqea deya baholashmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining navbatdagi Ilmiy kengash yigʻilishi kun tartibining asosiy yoʻnalishi sifatida Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 20 oktabr kuni markazga tashrifi davomida belgilab bergan muhim topshiriqlar ijrosini samarali taʼminlash masalasi koʻrib chiqildi.
Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov davlatimiz rahbarining mazkur tashrif davomidagi topshiriqlari faoliyatning yangi bosqichini boshlab berayotganini taʼkidladi. Shuningdek, har bir vazifa boʻyicha aniq yoʻnalishlar belgilandi, masʼul xodimlar va ijrochi guruhlar shakllantirildi. Har bir xodimdan tashabbus, intilish va ijodiy yondashuvni talab etuvchi yangi ish tizimi yoʻlga qoʻyilayotgani qayd etildi.
“Bugungi kun talabidan kelib chiqib, biz markazni nafaqat ilmiy-maʼrifiy maskan, balki doimiy izlanish va kashfiyotlar oʻchogʻiga aylantirishimiz kerak”,
– dedi Markaz rahbari.
Yigʻilish davomida Markaz muzeyi fondini boyitish maqsadida xorijdan xarid qilingan qadimiy eksponatlar va eng noyob artefaktlar haqida maʼlumot berildi. Akademik Akbar Hakimov Markaz kolleksiyasiga yaqinda qoʻshilgan "David Aaron", "Mansur Gallery" va "Sam Fogg Gallery" kabi nufuzli xalqaro sanʼat galereyalaridan xarid qilingan asarlarni birma-bir tanishtirib oʻtdi. Har bir eksponatning tarixiy davri, yaratilish makoni, badiiy uslubi hamda noyoblik va saqlanish darajasi haqida alohida toʻxtalib, bu yodgorliklarning islom sivilizatsiyasi tarixini yanada chuqurroq ochib berishdagi ahamiyati haqida fikr bildirdi.
"Markaz muzeyi fondiga qoʻshilayotgan yangi eksponatlar bilan tanishar ekanmiz, avvalo ularning har biri oʻzida butun bir tarixiy davrning ruhi va estetik mezonlarini mujassam etganini taʼkidlashni istardim. Xorijdagi nufuzli galereyalardan xarid qilingan bu asarlar nafaqat badiiy, balki ilmiy va madaniy ahamiyati bilan ham gʻoyat muhimdir. Bu kolleksiya orqali biz islom sivilizatsiyasi tarixining turli bosqichlarini, uning sanʼat va ilm bilan uygʻun ravishda shakllangan madaniy qatlamlarini yanada kengroq yoritish imkoniga ega boʻlamiz. Masalan, “David Aaron” galereyasidan olingan asarlar orasida miloddan avvalgi I mingyillik bronzadan yasalgan bugʻu haykali, miloddan avvalgi II-I asrlarga tegishli buqa boshi tasvirlangan oltin boʻyin taqinchogʻi mavjud boʻlib, ularning badiiy ishlanishida Sharq miniatyura maktabining eng nafis anʼanalari aks etgan"
– deydi Akbar Hakimov.
Kengash aʼzolari xorijdan xarid qilingan navbatdagi artefaktlarni Markaz muzeyi ekspozitsiyasiga kiritish masalasini bir ovozdan qoʻllab-quvvatladilar.

The museum is being enriched with ancient exhibits and the rarest artifacts
Scholars have described as a historic event for Uzbekistan the return of rare cultural heritage objects and priceless treasures to the Museum of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan. These returns have been made possible through the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and with the practical support of the government, in cooperation with international auction houses, private collectors, and local citizens.
The main topic of the recent meeting of the Scientific Council of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan was to ensure the effective implementation of the key directives given by the Honorable President Shavkat Mirziyoyev during his visit to the Center on October 20 of this year.
The Director of the Center, Firdavs Abdukhalikov, emphasized that the President’s instructions during this visit mark the beginning of a new stage in the Center’s activities. Specific directions were identified for each task, responsible staff and working groups were formed, and it was noted that a new work system requiring initiative, dedication, and creativity from every employee is being established.
“Based on today’s demands, we must turn the Center into not only a scientific and educational institution but also a hub of continuous research and discovery,” said the Director of the Center.
During the meeting, information was presented on ancient exhibits and rare artifacts acquired from abroad to enrich the Museum’s collection. Academician Akbar Hakimov introduced the artworks recently purchased for the Center’s collection from renowned international art galleries such as David Aaron, Mansur Gallery, and Sam Fogg Gallery. He elaborated on each exhibit’s historical period, place of origin, artistic style, uniqueness, and state of preservation, emphasizing their significance in further revealing the history of Islamic civilization.
“As we review the new exhibits added to the Museum’s collection, I would like to note that each of them embodies the spirit and aesthetic values of an entire historical era. The works acquired from prestigious foreign galleries are not only artistically but also scientifically and culturally significant. Through this collection, we can more broadly illuminate various stages of the history of Islamic civilization and the cultural layers formed in harmony with art and science. For example, among the items acquired from the David Aaron Gallery are a bronze sculpture of a deer from the first millennium BCE and a gold necklace depicting a bull’s head from the 2nd–1st centuries BCE, both reflecting the finest traditions of the Eastern miniature art school,” said Akbar Hakimov.
Members of the Scientific Council unanimously supported the inclusion of these newly acquired artifacts in the Museum’s permanent exhibition.