Markaziy Osiyo ilm va madaniyatining zamonaviy elchisi – Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi xorijliklarni lol qoldirmoqda
Ozarbayjon, Qozogʻiston va Rossiyadan yurtimizga tashrif buyurgan davlat xizmati xodimlari “Euronews” telekanalining Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga bagʻishlangan lavhasini koʻrib, bu maskanni oʻz koʻzlari bilan koʻrish uchun tashrif buyurishdi. Hali pardozlash va jihozlash jarayonlari yakuniga yetmagan boʻlsa-da, tashrif davomida koʻrganlaridan xalqaro mehmonlar hayratda ekanligini bildirishdi.
Davlat bojxona qoʻmitasi Bojxona instituti tashabbusi bilan poytaxtimizda oʻtkazilgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida xorijiy delegatsiya aʼzolari — Ozarbayjon, Qozogʻiston va Rossiyadan kelgan bojxona xizmatlari vakillari — Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdilar.
Bojxona instituti rektori Mirʼazam Xamrayev taʼkidlaganidek, mehmonlar “Euronews” telekanalining Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga bagʻishlangan lavhasini koʻrib, bu maskanni oʻz koʻzlari bilan koʻrishga katta qiziqish bildirgan. Shu sababli delegatsiya uchun alohida tashrif tashkil etildi.
Ozarbayjon Bojxona akademiyasi rektori Gulu Novruzov markaz haqidagi taassurotini shunday ifoda etdi:
“Bu markaz nafaqat Oʻzbekiston, balki butun Turkiston mintaqasining ilm, madaniyat va sivilizatsiya boyligini namoyon etadi. Islomdan avvalgi davrga oid arxeologik topilmalar, ayniqsa, qadimiy toʻqimachilik namunalari menda katta taassurot qoldirdi. Bu maskan bizning umumiy tariximizning bir boʻlagidir”.
Qozogʻiston Davlat daromadlari qoʻmitasi vakili Janat Shaimov taʼkidladi:
“Bu yerdagi ekspozitsiyalar goʻyo jonlangan tarix. Biz islomdan avvalgi davrdan to ikkinchi Renessansgacha boʻlgan jarayonlarni koʻz oldimizda koʻrdik. Bu bunyod etilgan markaz — Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan amalga oshgan ulkan madaniy yutuqdir”.
Rossiya Bojxona akademiyasi ilmiy-tadqiqot instituti rahbari oʻrinbosari Yuriy Somov esa quyidagicha fikr bildirdi:
“Meni eng hayratga solgani — asl, qadimiy buyumlar va ularni zamonaviy raqamli texnologiyalar bilan uygʻunlashtirish. Interaktiv ekspozitsiyalar insonni oʻtmishga goʻyo “tashlab yuboradi”. Bu — faqat taʼlim emas, haqiqiy tajriba!”.
Tashrif yakunida xorijiy mehmonlar Markaz jamoasiga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Ular bu maskan nafaqat Oʻzbekiston, balki butun mintaqa xalqlarini birlashtiruvchi ilmiy-maʼnaviy koʻprik ekanini taʼkidlab, bunday tashriflar xalqlar oʻrtasidagi hamkorlik va doʻstlikni yanada mustahkamlashini qayd etdilar.

Современный посланник науки и культуры Центральной Азии — Центр исламской цивилизации в Узбекистане поражает иностранных гостей
Государственные служащие из Азербайджана, Казахстана и России, прибывшие в нашу страну, после просмотра сюжета телеканала Euronews, посвящённого Центру исламской цивилизации в Узбекистане, выразили желание увидеть это место своими глазами. Несмотря на то что отделочные и оснащенческие работы ещё не завершены, иностранные гости признались, что увиденное произвело на них глубокое впечатление.
В рамках международной научно-практической конференции, организованной по инициативе Таможенного института Государственного таможенного комитета, члены зарубежных делегаций — представители таможенных служб Азербайджана, Казахстана и России — посетили Центр исламской цивилизации в Узбекистане.
Как отметил ректор Таможенного института Миръазам Хамраев, гости проявили большой интерес к Центру после просмотра сюжета телеканала Euronews и выразили желание увидеть его лично. Именно поэтому для делегации был организован специальный визит.
Ректор Азербайджанской таможенной академии Гулу Новрузов поделился своими впечатлениями:
“Этот Центр представляет не только Узбекистан, но и всё культурное, научное и цивилизационное богатство тюркского мира. Археологические находки доисламского периода, особенно образцы древнего ткачества, произвели на меня огромное впечатление. Это место — часть нашей общей истории”.
Представитель Комитета государственных доходов Казахстана Жанат Шаимов подчеркнул:
“Экспозиции здесь словно оживляют историю. Мы увидели перед собой путь цивилизации — от доисламского периода до Второго Ренессанса. Этот Центр — грандиозное культурное достижение, реализованное по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева”.
Заместитель директора Научно-исследовательского института Российской таможенной академии Юрий Сомов отметил:
“Больше всего меня поразило сочетание подлинных древних предметов с современными цифровыми технологиями. Интерактивные экспозиции буквально переносят человека в прошлое. Это не просто образование — это настоящее погружение в историю!”.
В завершение визита иностранные гости выразили искреннюю благодарность коллективу Центра.
Они подчеркнули, что этот Центр является не только гордостью Узбекистана, но и научно-духовным мостом, объединяющим народы всего региона, а подобные визиты способствуют укреплению сотрудничества и дружбы между странами.