Prezident tashrifidan soʻng qanday oʻzgarishlar kutilyapti?
Davlatimiz rahbarining Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markaziga navbatdagi tashrifidan soʻng yirik loyihaning mazmun-mohiyati, kontentlarini takomillashtirish borasidagi ishlar yanada qizgʻin tus oldi. Bugun Markaz ekspozitsiyasini boyitishda qanday yangi oʻzgarishlar kutilyapti?
Rustam Jabborov, Markaz ilmiy kotibi:
Muhtaram Prezidentimizning mualliflik loyihasi, buyuk gʻoyalar asosida barpo etilgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi soʻnggi bosqichlarda tayyor holatga keltirilyapti. Davlatimiz rahbari yana bir bor Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, bu yerda amalga oshirilgan qurilish va bunyodkorlik ishlari, ekspozitsiyalarning mazmuni, kontenti bilan tanishib chiqdilar va yana oʻzlarining fikr-mulohazalarini, tavsiyalarini bildirdilar. Bu albatta markazimiz faoliyatini yanada jonlantirish, yanada kuchaytirish, takomillashtirishda juda katta turtki beradi, deb oʻylaymiz. Chunki davlat rahbari har gal muayyan bir oʻziga xos topshiriqlar, tavsiyalar, yoʻl-yoʻriqlar, taklif-mulohazalar bildiryaptilar. Bu albatta kelgusida Oʻzbekistonga tashrif buyuradiganlarning har biri uchun Oʻzbekistonning bir oʻziga xos bir maʼnaviy tashrif qogʻozi boʻlishi kerakligini taʼkidlab oʻtdilar va bu qilingan ishlarga munosib baho berildi. Bu markaz ochilishi butun dunyoda oʻziga xos hodisa boʻlishi kutilayapti. Chunki koʻplab bu yerga tashrif buyurgan olimlar, mutaxassislar, yirik tashkilotlar rahbarlari haqiqatan dunyoda bunday markazning analogi, yaʼni oʻxshashi yoʻqligini taʼkidlashyapti. Biz albatta bu nafaqat Oʻzbekiston, balki mintaqadagi, islom olamidagi oʻziga xos bir markaz boʻlishi lozimligini yana bir bor taʼkidlandi. Albatta bu takliflar, tavsiyalar har biri bizning faoliyatimiz, yaʼni kelgusida qiladigan ishlarimizga bir munosib baho boʻldi. Oʻylaymizki, haqiqatan ham davlat rahbarining oʻziga xos mualliflik loyihasi boʻlgan, yirik gʻoyalar asosida bunyod etilgan bu markaz haqiqatan ham xalqimizning bunyodkorlik salohiyati, tariximiz, madaniy merosimiz, oʻzbek xalqining jahon sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasini baralla koʻrsatib bera oladigan platformaga aylanishiga hech qanday shubha qoldirmaydi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 23 iyundagi qarori asosida tashkil etilgan. 2018 yili Ramazon hayiti kuni Markaz poydevoriga tamal toshi qoʻyilgan boʻlib, bugungi kunda u ilm, tarix va madaniyat uygʻunligini mujassam etgan milliy faxr timsoliga aylangan.

What changes are expected after the President’s visit?
Following the President’s recent visit to the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, efforts to enhance the substance and content of this major national project have gained new momentum.
Rustam Jabborov, Scientific Secretary of the Center, noted:
“The Center for Islamic Civilization in Uzbekistan a project initiated by our esteemed President and built upon his great ideas has now reached its final stage of completion. During his latest visit, the Head of State reviewed the construction and creative work carried out here, as well as the content and concept of the exhibitions. He once again shared his thoughts, recommendations, and valuable guidance.
This, without a doubt, gives us strong motivation to further strengthen and perfect the Center’s activities. Each time, the President provides specific instructions, recommendations, and ideas, emphasizing that this Center should serve as a unique spiritual calling card of Uzbekistan for every visitor to our country. The work done so far has received a worthy appraisal.
The opening of the Center is expected to become a remarkable event of global significance. Many scholars, experts, and leaders of major organizations who have visited us affirm that there is no other institution like it in the world. It has once again been emphasized that this Center should become a distinctive intellectual and cultural hub not only for Uzbekistan but for the entire Islamic world.
These recommendations are a valuable evaluation of our activities and future work. We believe that this grand project conceived and personally initiated by the President will undoubtedly become a platform vividly demonstrating our people’s creative spirit, our history, cultural heritage, and the Uzbek nation’s contribution to world civilization.”
It should be recalled that the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan was established by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on June 23, 2017. The foundation stone was laid on Eid al-Fitr in 2018, and today the Center has become a symbol of national pride that embodies the harmony of science, history, and culture.