Tarixiy va maʼnaviy merosimizni davlat tilida namoyish etish dolzarb vazifa
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida muzey ekspozitsiyalarida davlat tili meʼyorlariga qatʼiy rioya qilish, artefaktlar va eksponatlar haqidagi maʼlumotlarni oʻzbek adabiy tilida ravon va xatosiz taqdim etish masalalari muhokama qilindi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida 21 oktabr – Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi munosabati bilan tadbir tashkil etildi. Tadbirda davlat tilining yurtimizda qonuniy maqomi, uning tarixiy ahamiyati hamda millat ramzi sifatida oʻzbek tilining jamiyatdagi oʻrni haqida fikrlar bildirildi.
Joriy yilning 20 oktabrida davlat rahbari markazga tashrifi davomida davlat tilining mavqeini oshirish hamda markazda xalqimizning boy tarixiy va maʼnaviy merosini davlat tilida keng namoyish etish boʻyicha bergan muhim topshiriqlari haqida maʼlumot berildi.
Til — bu faqat aloqa vositasi emas, u millatning tafakkuri, ruhiy olami va maʼnaviy qiyofasidir. Shu bois, Islom sivilizatsiyasi markazi sifatida biz oʻz faoliyatimizda davlat tilining nufuzini oshirish, har bir yozuv, har bir ilmiy materialda oʻzbek tilidan toʻgʻri va ravon foydalanish masalasiga alohida eʼtibor qaratmoqdamiz, - dedi Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov.
Tadbirda Prezident tashrifi chogʻida berilgan ushbu topshiriqlar ijrosini taʼminlash boʻyicha amaliy koʻrsatmalar berilib, markaz ekspozitsiyalarida davlat tili meʼyorlariga qatʼiy rioya qilish, ar-tefaktlar va eksponatlar haqidagi maʼlumotlarni oʻzbek adabiy tilida ravon va xatosiz taqdim etish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, markazda tayyorlanayotgan maʼlumotlar, hujjatli filmlar va taqdimotlarning avvalo oʻzbek tilida ishlab chiqilishi, soʻngra xalqaro mehmonlar uchun boshqa tillarga tarjima qilinishi davlat tilining nufuzini oshirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Tadbir davomida 1989 yil 21 oktabrda oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilishi yurtimiz tarixidagi muhim voqea ekanligi eslatildi. Ushbu qaror til siyosati va qonunchilikda mustahkamlanib, oʻzbek tilining jamiyat hayotidagi oʻrnini yanada mustahkamlanib borayotgani taʼkidlandi.

Демонстрация исторического и духовного наследия на государственном языке — приоритетная задача
В Центре исламской цивилизации в Узбекистане состоялось обсуждение вопросов строгого соблюдения норм государственного языка при оформлении музейных экспозиций, а также представления информации об артефактах и экспонатах на литературном узбекском языке — грамотно, ясно и без ошибок.
Мероприятие было приурочено к 21 октября — 36-й годовщине придания узбекскому языку статуса государственного. Участники подчеркнули правовой статус узбекского языка в стране, его историческое значение и роль в обществе как символа национальной идентичности.
В ходе встречи была также отмечена важность поручений, данных Президентом страны во время его визита в Центр 20 октября текущего года, направленных на укрепление роли государственного языка и более широкое представление богатого исторического и духовного наследия народа именно на государственном языке.
«Язык — это не просто средство общения, это мышление, духовный мир и отражение национальной сущности. Поэтому как Центр исламской цивилизации мы уделяем особое внимание повышению престижа государственного языка, стремимся к тому, чтобы каждый текст, каждая научная публикация были написаны на узбекском языке правильно и выразительно», — отметил директор Центра Фирдавс Абдухаликов.
На мероприятии были даны практические указания по реализации поручений Президента, в частности по обеспечению строгого соблюдения норм узбекского литературного языка при подготовке экспозиций и текстовых материалов об артефактах и экспонатах.
Кроме того, было подчеркнуто, что все информационные материалы, документальные фильмы и презентации, создаваемые Центром, должны в первую очередь готовиться на узбекском языке, а уже затем переводиться на другие языки для иностранных гостей. Такой подход будет способствовать укреплению авторитета государственного языка.
В завершение встречи напомнили, что 21 октября 1989 года — дата присвоения узбекскому языку статуса государственного — стала важным событием в истории независимого Узбекистана. Это решение укрепило роль языка в общественной жизни, а государственная языковая политика продолжает развиваться.
Участники подчеркнули необходимость дальнейшего развития языковой культуры в деятельности Центра и продолжения усилий, направленных на яркое отражение духовного облика страны.