— Birinchi marta Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdim. Ilgari ham Oʻzbekistonda — Fargʻona, Samarqand, Buxoro va Xiva kabi tarixiy shaharlarda boʻlganman. Biroq bu markaz haqiqiy va oʻchmas taassurot qoldirdi.
Bu markaz meni chin maʼnoda hayratga soldi. Men bu darajada zamonaviy va multimedia texnologiyalardan foydalanilgan ekspozitsiya boʻladi, deb kutmagan edim. Har bir zalda tarix va innovatsiyaning uygʻunligi seziladi.
Oʻzbekiston bugun har bir sohada ochiq va doʻstona davlat sifatida tanilmoqda. Ilgari chegara va viza tizimi murakkab boʻlgan boʻlsa, hozir koʻplab mamlakat fuqarolari vizasiz kirish imkoniyatiga ega. Bu katta yutuq, deb hisoblayman.
Oʻzbekiston — Markaziy Osiyoning yuragida joylashgan muhim davlat. Sizning madaniyatingiz, tarix va sanʼatingiz juda boy. Menimcha, bu boy merosni dunyo jamoatchiligiga yanada kengroq tarzda tanitish lozim. Kelgusi ishlaringizda katta muvaffaqiyat tilayman!

“Это богатое наследие следует шире представить мировой общественности” — представитель Всемирного банка
Минггул Саиткозиева, консультант представительства Всемирного банка в Австрии:
“Я впервые посетила Центр исламской цивилизации в Узбекистане. Ранее я бывала в Узбекистане — в таких исторических городах, как Фергана, Самарканд, Бухара и Хива. Однако этот Центр произвёл на меня поистине неизгладимое впечатление.
Центр поразил меня своей масштабностью и уровнем современности. Я не ожидала увидеть экспозицию, где столь гармонично сочетаются историческое содержание и мультимедийные технологии. В каждом зале ощущается единство истории и инноваций.
Сегодня Узбекистан воспринимается как открытая и дружелюбная страна. Если раньше въезд был связан с определёнными визовыми сложностями, то теперь граждане многих государств могут приезжать без визы — и я считаю это большим достижением.
Узбекистан — важная страна, расположенная в самом сердце Центральной Азии. Ваша культура, история и искусство чрезвычайно богаты. На мой взгляд, это бесценное наследие необходимо шире представить мировой общественности. Желаю вам больших успехов в вашей дальнейшей деятельности!”