Gollivud aktyori Ben Kingsli oʻzbek zaminida yetishgan buyuk olimlar haqida hikoya qiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatda boy maʼnaviy va tarixiy merosni, shuningdek, Sharq olimlarining jahon sivilizatsiyasi rivojiga qoʻshgan ulkan hissasini keng targʻib etishga qaratilgan keng koʻlamli madaniy va gumanitar loyihalar amalga oshirilmoqda. Islom sivilizatsiyasi markazining mazkur tashabbusi ana shu yoʻnalishdagi yana bir yorqin qadam boʻldi.
Loyiha doirasida tarix, madaniyat va fan taraqqiyotiga beqiyos hissa qoʻshgan buyuk allomalar va ulamolar hayotiga bagʻishlangan oʻn tadan ortiq qisqa metrajli hujjatli filmlar yaratilmoqda. Ushbu filmlar xalqaro auditoriya uchun moʻljallangan boʻlib, dunyoning yetakchi media-platformalarida namoyish etilishi koʻzda tutilgan.
Loyihaning ilk bosqichida ser Ben Kingsli ishtirokida videorolik suratga olindi. Bu rolik Sharqning buyuk mutafakkirlari va olimlari, ularning ilmiy merosi va gʻoyalari jahon madaniyati, falsafasi hamda fan rivojiga koʻrsatgan beqiyos taʼsiri haqida hikoya qiluvchi katta filmlar turkumiga muqaddima boʻladi.
Kelgusida loyiha doirasida boshqa jahon miqyosida tanilgan aktyorlar va sanʼat arboblarini ham jalb etish rejalashtirilgan. Bu orqali tomoshabinlarga hozirgi Oʻzbekiston hududida shakllangan islom sivilizatsiyasining betakror sahifalarini butun dunyo miqyosida yetkazish imkoni yaratiladi.
Loyiha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbuslarini amalga oshirish yoʻlida xalqaro madaniy muloqotni mustahkamlashga, shuningdek Oʻzbekistonni qadimiy sivilizatsiyalar beshigi, fan, madaniyat va maʼrifat yurti sifatida tanitishga xizmat qiladi.

Голливудский актёр Бен Кингсли расскажет о великих учёных узбекской земли
Центр исламской цивилизации в Узбекистане приступил к реализации нового международного проекта с участием легендарного голливудского актёра, лауреата премии «Оскар» сэра Бена Кингсли.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в стране реализуются масштабные культурные и гуманитарные проекты, направленные на широкую популяризацию духовного и исторического наследия, а также вклада великих учёных Востока в развитие мировой цивилизации. Новый проект Центра исламской цивилизации стал очередным ярким шагом в этом направлении.
В рамках проекта создаётся серия из более чем десяти короткометражных документальных фильмов, посвящённых истории, культуре и выдающимся учёным, внесшим неоценимый вклад в развитие мировой науки и цивилизации. Эти фильмы рассчитаны на международную аудиторию и будут представлены на ведущих мировых медиа-платформах.
Первым этапом реализации инициативы стал видеоролик с участием сэра Бена Кингсли. Он станет своеобразным прологом к большой серии фильмов, рассказывающих о великих мыслителях и учёных Востока, чьи идеи и открытия оказали огромное влияние на развитие мировой культуры, философии и науки.
В дальнейшем планируется участие других мировых звёзд кино и искусства, что позволит донести до зрителей всего мира уникальные страницы истории исламской цивилизации, зародившейся на территории современного Узбекистана.
Проект станет значимым вкладом в реализацию инициатив Президента Узбекистана по укреплению международного культурного диалога, а также будет способствовать продвижению позитивного имиджа страны как родины великих цивилизаций, науки, культуры и просвещения.