Gollivud aktyori Ben Kingsli oʻzbek zaminida yetishgan buyuk olimlar haqida hikoya qiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatda boy maʼnaviy va tarixiy merosni, shuningdek, Sharq olimlarining jahon sivilizatsiyasi rivojiga qoʻshgan ulkan hissasini keng targʻib etishga qaratilgan keng koʻlamli madaniy va gumanitar loyihalar amalga oshirilmoqda. Islom sivilizatsiyasi markazining mazkur tashabbusi ana shu yoʻnalishdagi yana bir yorqin qadam boʻldi.
Loyiha doirasida tarix, madaniyat va fan taraqqiyotiga beqiyos hissa qoʻshgan buyuk allomalar va ulamolar hayotiga bagʻishlangan oʻn tadan ortiq qisqa metrajli hujjatli filmlar yaratilmoqda. Ushbu filmlar xalqaro auditoriya uchun moʻljallangan boʻlib, dunyoning yetakchi media-platformalarida namoyish etilishi koʻzda tutilgan.
Loyihaning ilk bosqichida ser Ben Kingsli ishtirokida videorolik suratga olindi. Bu rolik Sharqning buyuk mutafakkirlari va olimlari, ularning ilmiy merosi va gʻoyalari jahon madaniyati, falsafasi hamda fan rivojiga koʻrsatgan beqiyos taʼsiri haqida hikoya qiluvchi katta filmlar turkumiga muqaddima boʻladi.
Kelgusida loyiha doirasida boshqa jahon miqyosida tanilgan aktyorlar va sanʼat arboblarini ham jalb etish rejalashtirilgan. Bu orqali tomoshabinlarga hozirgi Oʻzbekiston hududida shakllangan islom sivilizatsiyasining betakror sahifalarini butun dunyo miqyosida yetkazish imkoni yaratiladi.
Loyiha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbuslarini amalga oshirish yoʻlida xalqaro madaniy muloqotni mustahkamlashga, shuningdek Oʻzbekistonni qadimiy sivilizatsiyalar beshigi, fan, madaniyat va maʼrifat yurti sifatida tanitishga xizmat qiladi.

Hollywood Actor Ben Kingsley to Tell the Story of the Great Scholars of Uzbek Land
The Center for Islamic Civilization in Uzbekistan has launched a new international project featuring the legendary Hollywood actor and Academy Award winner, Sir Ben Kingsley.
At the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the country is implementing large-scale cultural and humanitarian projects aimed at promoting the spiritual and historical heritage of Uzbekistan and highlighting the contributions of great Eastern scholars to the development of world civilization. The new project by the Center for Islamic Civilization marks another remarkable step in this direction.
As part of the initiative, a series of more than ten short documentary films will be produced, dedicated to the history, culture, and outstanding scholars who made invaluable contributions to the advancement of global science and civilization. These films are intended for an international audience and will be featured on major global media platforms.
The first stage of the project includes a video featuring Sir Ben Kingsley, which will serve as a prologue to the larger series of films that tell the stories of great thinkers and scholars of the East whose ideas and discoveries had a profound influence on the development of world culture, philosophy, and science.
In the future, other world-renowned figures from cinema and the arts are expected to take part in the project, helping to bring to global audiences the unique chapters of the history of Islamic civilization that originated on the territory of present-day Uzbekistan.
The project will serve as a significant contribution to the implementation of President Mirziyoyev’s initiatives to strengthen international cultural dialogue and will promote Uzbekistan’s image as the homeland of great civilizations, science, culture, and enlightenment.