Armanistonlik mutaxassis: “Oʻzbekistonda tarix nafas oladigan joy bor”
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi nafaqat milliy gʻururimiz, balki butun dunyoning maʼrifiy va ilmiy muloqot maskani sifatida tanilmoqda.
Ayni kunlarda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bunyod etilgan Markazda ochilishiga tayyorgarlik ishlari jadal davom etmoqda. Ekpozitsiyalarda eksponatlar joylashuvi va ularga hamohang tarzda media mahsulotlar, xususan roliklar, qisqa xronometrajli hujjatli filmlar va boshqa muzey loyihalari taqdimotga tayyorlanmoqda. Jarayon qizgʻin pallaga kirgan. Shunga qaramay, yurtimizga tashrif buyurayotgan xorijlik mehmonlar, sayyohlar Markazning tashqi mahobatini koʻriboq uning ichki kontentiga qiziqish bildirmoqda va tashkiliy jarayonlar ketayotganiga qaramay, hayrat bilan oʻz taassurotlarini bildirmoqda. Ular orasida madaniyat, sanʼatdan tashqari bank, sogʻliqni saqlash kabi soha vakillari ham bor. Kuni kecha poytaxtda boʻlib oʻtgan xalqaro konferensiya qatnashchilari ham Markaz bilan tanishdi.
Armaniston poytaxti Yerevandan kelgan mutaxassis, Moliya vazirligi boshqarma boshligʻi Lusine Ayvazyanning taʼkidlashicha, bu safar davomida u nafaqat Toshkentning zamonaviy qiyofasi, balki oʻzbek xalqi madaniyati va tarixiy ruhidan ham chuqur taassurot olgan.
“Bu mening Oʻzbekistonga ilk tashrifim. Toshkent juda zamonaviy, toza va mehmondoʻst shahar ekan. Samarqandga borishga ulgurmadim, lekin kelgusi safarimda albatta koʻrishni orzu qilaman”, — deydi u.
Uning aytishicha, aynan Islom sivilizatsiyasi markazi eng katta taassurot qoldirgan:
“Bu yerda har bir zal nafaqat tarixni koʻrsatadi, balki uni his etish imkonini ham beradi. Eksponatlar, yorugʻlik, arxitektura va zamonaviy texnologiyalar birlashib, jonli tarix muhitini yaratadi”
Lusine Ayvazyan ayniqsa Ipak yoʻliga bagʻishlangan boʻlim haqida toʻxtalar ekan, quyidagi fikr bildirdi:
“Bu boʻlim men uchun juda muhim. Chunki Ipak yoʻli Armaniston hududidan ham oʻtgan. Shu bois bu yerda koʻrganlarim menda nafaqat qiziqish, balki hissiy tuygʻular uygʻotdi. U yerda xalqlar oʻrtasidagi madaniy va savdo aloqalar naqadar chiroyli ifoda etilganini koʻrish mumkin.”
Mehmonning taʼkidlashicha, Markaz faqat muzey emas, balki “oʻtmish bilan kelajakni bogʻlovchi tirik makon”dir:
“Bu yerda ilm, madaniyat va maʼnaviyat bir-biri bilan chambarchas bogʻlangan. Markaz oʻtmishni zamonaviy texnologiyalar orqali yoshlarga yaqinlashtira olgan.”
Lusine Ayvazyan oʻzbek xalqining mehnatsevarligi va badiiy didiga ham yuqori baho berdi:
“Bizda ham oʻzbek matolari sotiladi, lekin bu yerga kelgach, tushundimki, gap faqat mahsulotda emas — xalqning qalbida, mehnat madaniyatida va tarixga boʻlgan muhabbatida ekan.”

Армянский специалист: “В Узбекистане есть место, где дышит история”
Центр исламской цивилизации в Узбекистане становится не только символом национальной гордости, но и признанным мировым центром просвещения и научного диалога.
В эти дни в Центре, возведённом по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, активно ведётся подготовка к его официальному открытию. Завершается размещение экспонатов, создаются медиаматериалы — видеоролики, короткометражные документальные фильмы и другие музейные проекты. Несмотря на то, что работы ещё продолжаются, иностранные гости и туристы, посетившие объект, уже делятся впечатлениями, восхищаясь как архитектурным обликом, так и богатым содержанием экспозиции. Среди них — представители самых разных сфер, включая культуру, искусство, банковское дело и здравоохранение.
Среди гостей — начальник управления Министерства финансов Армении Лусине Айвазян, которая прибыла из Еревана для участия в международной конференции. По её словам, поездка в Узбекистан оставила глубокое впечатление:
“Это мой первый визит в Узбекистан. Ташкент — очень современный, чистый и гостеприимный город. К сожалению, я не успела побывать в Самарканде, но в следующий раз обязательно постараюсь это сделать,” — сказала она.
Однако именно Центр исламской цивилизации, по признанию гостьи, стал самым ярким впечатлением поездки:
“Каждый зал здесь не просто рассказывает об истории, но позволяет её почувствовать. Экспонаты, свет, архитектура и современные технологии создают живую атмосферу прошлого.”
Особенно сильное впечатление на неё произвёл раздел, посвящённый Великому шёлковому пути:
“Этот раздел имеет для меня особое значение, ведь Великий шёлковый путь проходил и через территорию Армении. Поэтому то, что я увидела здесь, вызвало у меня не только интерес, но и эмоциональный отклик. Здесь очень красиво показано, как народы обменивались культурой и вели торговлю.”
Лусине Айвазян подчеркнула, что Центр — это не просто музей, а “живое пространство, связывающее прошлое и будущее”:
“Здесь наука, культура и духовность тесно переплетаются. Центру удалось с помощью современных технологий приблизить прошлое к молодому поколению.”
Гостья также высоко оценила трудолюбие и художественный вкус узбекского народа:
“В Армении тоже продаются узбекские ткани, но, побывав здесь, я поняла, что дело не только в изделиях — всё кроется в душе народа, в культуре труда и в глубокой любви к собственной истории.”