“Islom sivilizatsiyasi markazi — oʻzlikni anglash va milliy gʻurur ramzi” – professor Fahad Usman
"Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan bu tashabbus juda muhim — u orqali yangi avlod oʻz tarixini, madaniyatini chuqurroq bilib, oʻz ildizlari bilan faxrlanish imkoniga ega boʻladi,” — deydi pokistonlik professor Fahad Usman.
Oʻzbekistonda barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi nafaqat mamlakatimiz ilm-fan va madaniyat tarixidagi yirik inshootlardan biri, balki xalqaro miqyosda ham eʼtirof etilayotgan maʼnaviy maskanga aylanmoqda. Bugun bu muhtasham markazga dunyoning turli mamlakatlaridan taniqli olimlar, diniy ulamolar va sanʼat arboblari tashrif buyurib, oʻz taassurotlari bilan oʻrtoqlashmoqda.
Shu kunlarda markazga tashrif buyurgan shifokor Fahad Usman ham markazdagi koʻrgazmalarni tomosha qilar ekan, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan ushbu tashabbusni yuksak baholadi.
“Bu mening Oʻzbekistonga birinchi tashrifim va aytishim mumkinki, bu yurt nihoyatda goʻzal. Ayniqsa, Islom sivilizatsiyasi markazi meni hayratda qoldirdi — bu joy nafaqat meʼmoriy jihatdan, balki maʼnaviy mazmuni bilan ham juda boy. Har bir burchagida tarix, ilm va madaniyat nafasi seziladi,” — deydi u.
Professorning soʻzlariga koʻra, markaz musulmonlar uchun alohida maʼnaviy ahamiyat kasb etadi, chunki u oʻzligimizni, ajdodlarimiz yaratgan buyuk sivilizatsiyani eslatadi.
Shuningdek, u Markazdagi koʻrgazmalar orasida ayniqsa oʻzbek xalqining boy madaniy merosi, dorivor oʻsimliklar, paxta, ipak va mato tayyorlash jarayonining jonli tarzda namoyish etilishini alohida eʼtirof etdi.
“Bu yerdagi ekspozitsiyalar orqali tashrif buyuruvchilar nafaqat oʻtmish haqida maʼlumot olishadi, balki oʻz madaniyatining naqadar chuqur ildizlarga ega ekanini his qilishadi. Bu joy bilim, ilhom va gʻurur uygʻotadi. Har bir detalda mehnat, mehr va milliy faxr mujassam,” — deya qoʻshimcha qildi u.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 23 iyundagi qarori asosida tashkil etilgan. 2018 yili Ramazon hayiti kuni Markaz poydevoriga tamal toshi qoʻyilgan boʻlib, bugungi kunda u ilm, tarix va madaniyat uygʻunligini mujassam etgan milliy faxr timsoliga aylangan.

«Центр исламской цивилизации — символ самопознания и национальной гордости» — профессор Фахад Усман
“Инициатива, выдвинутая Президентом Шавкатом Мирзиёевым, имеет огромное значение — благодаря ей новое поколение сможет глубже узнать свою историю и культуру, гордиться своими корнями,” — отметил пакистанский профессор Фахад Усман.
Центр исламской цивилизации, возведённый в Узбекистане, стал не только одним из крупнейших культурно-научных объектов в истории страны, но и духовным пространством, признанным на международном уровне. Сегодня этот величественный комплекс посещают учёные, богословы и деятели искусства со всего мира, делясь своими впечатлениями о его масштабах и содержании.
Во время недавнего визита профессор Фахад Усман, по профессии врач, также ознакомился с экспозициями Центра и высоко оценил инициативу, реализованную под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
“Это мой первый визит в Узбекистан, и я должен сказать, что страна невероятно красивая. Особенно поразил меня Центр исламской цивилизации — он богат не только архитектурно, но и духовно. В каждом уголке ощущается дыхание истории, науки и культуры,” — отметил профессор.
По его словам, Центр имеет особое духовное значение для мусульман, поскольку напоминает о нашей самобытности и о великой цивилизации, созданной предками.
Особое внимание профессор уделил разделам, посвящённым богатому культурному наследию узбекского народа — демонстрации древних ремёсел, целебных растений, процессам изготовления хлопка, шелка и тканей в интерактивной форме.
“Благодаря экспозициям посетители не просто узнают о прошлом, но и осознают глубину своих культурных корней. Это место пробуждает знания, вдохновение и гордость. В каждой детали чувствуется труд, любовь и национальное достоинство,” — добавил он.
Напомним, Центр исламской цивилизации в Узбекистане был основан в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 23 июня 2017 года. Закладка его фундамента состоялась в день праздника Рамазан хайит в 2018 году. Сегодня Центр стал символом национальной гордости, объединяющим науку, историю и культуру.