Falastinlik olim: “Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi butun musulmon olamiga ilhom manbai boʻladi”
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga Falastin Islom merosini tiklash va oʻrganish markazi raisi Xalil Munir Karaja tashrif buyurdi.
Mehmon markazning asosiy ekspozitsiyasi, ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari, axborot-tahlil boʻlimlari hamda kutubxona faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Markazning bosh mutaxassisi Mavluda Karimova tashrif buyuruvchiga kutubxona fondi, uning faoliyati, tadqiqotchilar va kitobxonlar uchun yaratilgan zamonaviy imkoniyatlar haqida maʼlumot berdi.
Falastinlik mehmon Oʻzbekistonda yaratilayotgan ilmiy-maʼrifiy muhitni, xususan, islom tarixi va madaniyatini saqlash va targʻib etish yoʻnalishidagi keng koʻlamli ishlarini yuksak baholadi.
Xalil Munir Karajaning taʼkidlashicha, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi nafaqat Oʻzbekiston, balki butun musulmon dunyosi uchun maʼnaviy va madaniy ahamiyatga ega ilmiy maskanga aylangan.
“Men Oʻzbekistonda shunday Prezident borligidan faxrlanamanki, u zot islom sivilizatsiyasi, madaniyati va merosining mohiyatini chuqur anglaydi. Bu markaz nafaqat Oʻzbekiston, balki butun arab va islom olami uchun nur sochuvchi maʼnaviy maskanga aylanadi. Men bu yerda boy va goʻzal madaniy xazinani koʻrdim — ular musulmon dunyosi uchun ilhom manbai boʻlishi mumkin”, — dedi u.
Xalil Munir Karaja, shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Millatlar Tashkilotida islomiy va insoniy hamkorlikni mustahkamlash borasidagi tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashini taʼkidladi.
Mehmon Falastin va Oʻzbekiston oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni yanada rivojlantirish, ilmiy hamkorlikni kuchaytirish muhimligini qayd etdi. U kelgusida Falastinda chop etilgan islom madaniyati va sivilizatsiyasiga oid kitoblarni markaz kutubxonasiga taqdim etish niyatini bildirdi.
Uchrashuv yakunida falastinlik olim Oʻzbekiston xalqiga tinchlik va farovonlik tilaklarini izhor etar ekan, ikki xalqni birlashtirib turayotgan umumiy tarix, maʼnaviy va diniy qadriyatlarni asrab-avaylash muhimligini taʼkidladi.

Palestinian scholar: “The Center for Islamic Civilization in Uzbekistan will serve as a source of inspiration for the entire Muslim world”.
The Chairman of the Palestinian Center for the Restoration and Study of Islamic Heritage, Khalil Munir Karaja, visited the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
The guest became closely acquainted with the Center’s main exhibition, research laboratories, information and analysis departments, and library activities.
Mavluda Karimova, the Center’s chief specialist, briefed the visitor on the library’s collection, its operations, and the modern facilities available for researchers and readers.
The Palestinian guest highly appreciated the scientific and educational environment being created in Uzbekistan, particularly the large-scale efforts dedicated to preserving and promoting Islamic history and culture.
According to Khalil Munir Karaja, the Center for Islamic Civilization, established on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, has become a scientific institution of spiritual and cultural significance not only for Uzbekistan but for the entire Muslim world.
“I am proud that Uzbekistan has a President who deeply understands the essence of Islamic civilization, culture, and heritage. This Center will become a spiritual beacon not only for Uzbekistan but also for the entire Arab and Muslim world. Here, I have seen a rich and beautiful cultural treasure one that can serve as a source of inspiration for all Muslims”, he said.
Khalil Munir Karaja also expressed his support for President Shavkat Mirziyoyev’s initiatives at the United Nations aimed at strengthening Islamic and humanitarian cooperation.
The guest emphasized the importance of further developing the friendly relations and enhancing scientific cooperation between Palestine and Uzbekistan. He also announced his intention to donate books published in Palestine on Islamic culture and civilization to the Center’s library.
At the end of the meeting, the Palestinian scholar conveyed his wishes of peace and prosperity to the people of Uzbekistan, stressing the importance of preserving the shared history, spiritual, and religious values that unite the two nations.