🔴 Rossiyaning “Medina” nashriyoti tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga noyob asarlar toʻplami tantanali ravishda hadya qilindi.
Toshkent shahridagi «Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi» xalqaro forumi doirasida Rossiyaning “Medina” nashriyoti tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga noyob asarlar toʻplami tantanali ravishda hadya qilindi.
2008 yilda Moskvada tashkil etilgan “Medina” nashriyoti qisqa faoliyat davrida 2000 dan ziyod ilmiy, maʼrifiy va taʼlimiy asarlarni nashr etgan. Endi ushbu boy toʻplam markaz fondini yanada boyitib, kelgusidagi tadqiqotlar uchun muhim manba sifatida xizmat qiladi.
Marosimda hadya etilgan eng qimmatli nusxalardan biri — musulmonlar tomonidan ilk bor nashr etilgan Qurʼoni Karim boʻldi. Bu muqaddas kitob 1787 yilda Sankt-Peterburg shahrida chop etilgan boʻlib, islom matbaachiligi tarixidagi ilk bosma Qurʼonlardan biri sifatida jahon madaniy merosida alohida oʻrin tutadi.
— Islom sivilizatsiyasi markaziga bunday toʻplamni taqdim etish biz uchun katta sharaf, — dedi “Medina” nashriyoti rahbari Ilyas Saduri. — Bu hadya orqali biz ilmiy va maʼrifiy hamkorlikni mustahkamlashni, Markaz faoliyati orqali yosh avlodga tarixiy merosni yetkazishda oʻz hissamizni qoʻshishni maqsad qilganmiz.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 26–27 sentabr kunlari Oʻzbekiston Islom sivilizatsiyasi markazida boʻlib oʻtgan xalqaro forumda 20 dan ziyod mamlakatdan 100 dan ortiq olim va ekspertlar ishtirok etdi. Ular orasida IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon islom olami robitasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar akademiyasi va Christie’s kabi nufuzli tashkilotlar vakillari ham bor edi.
Tadbirda Prezident Shavkat Mirziyoyevning islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini saqlash va madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish borasidagi tashabbuslari yuqori baholandi.
Forum doirasida Qurʼon zali, ilk sivilizatsiyalar, Renessanslar, muzey ishi, raqamlashtirish va xalqaro hamkorlik kabi yoʻnalishlarda 10 ta ilmiy shoʻʼba yigʻilishi oʻtkazildi.

One of the earliest printed Qur’ans in the history of Islamic publishing is now housed at the Center for Islamic Civilization
🔴 A unique collection of works published by Russia’s Medina Publishing House has been ceremoniously presented to the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
Within the framework of the international forum “The Great Heritage of the Past — the Foundation of an Enlightened Future” held in Tashkent, Russia’s Medina Publishing House officially donated a collection of rare publications to the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
Established in Moscow in 2008, Medina Publishing House has released more than 2,000 scholarly, educational, and enlightenment-oriented works in a short period of activity. This rich collection will further enrich the Center’s library fund and serve as an important source for future academic research.
Among the most valuable items presented during the ceremony was one of the first printed Qur’ans in Islamic publishing history — a copy printed in Saint Petersburg in 1787. This sacred volume occupies a special place in the global cultural heritage as one of the earliest printed Qur’ans produced by Muslims.
“It is a great honor for us to present such a collection to the Center for Islamic Civilization”, said Ilyas Saduri, Director of Medina Publishing House. “Through this gift, we aim to strengthen scholarly and educational cooperation and to contribute to transmitting our historical heritage to younger generations through the Center’s activities”.
It should be noted that on September 26–27 of this year, the international forum at Uzbekistan’s Center for Islamic Civilization brought together more than 100 scholars and experts from over 20 countries. Among the participants were representatives of prestigious organizations such as IRCICA, ICESCO, TURKSOY, the World Muslim League, Oxford University, the Russian Academy of Sciences, and Christie’s.
During the event, President Shavkat Mirziyoyev’s initiatives aimed at preserving the true humanistic essence of Islam and promoting intercultural dialogue were highly praised.
The forum featured ten scientific panel sessions on topics including the Qur’an Hall, early civilizations, the Renaissances, museology, digitization, and international cooperation.