1872 yilgi tilla hoshiyali Qurʼon va 1920 yilgi doston Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyida namoyish etiladi
Toshkent shahrida oʻtkazilgan «Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi» xalqaro forumi doirasida Oʻzbekistonning “Mahalla” xayriya jamoat fondi tarixiy ahamiyatga ega qoʻlyozmalarni Islom sivilizatsiyasi markaziga topshirdi.
Marosimda Fond Respublika boshqaruvi raisi Dilshodbek Usmonov ishtirokchilarga murojaat qilib, shunday dedi:
“Bu markaz davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan barpo etildi. Biz esa ushbu ulugʻvor ishga kichik boʻlsa-da,, hissa qoʻshish niyatida tarixiy qoʻlyozmalarni taqdim etmoqdamiz. Ular xalqimiz, yoshlarimiz hamda mehmonlar uchun maʼnaviy ozuqa va maʼrifat manbai boʻlishiga ishonamiz.”
Markaz kolleksiyasi ikki qimmatbaho asar bilan boyidi:
Qurʼoni Karim — hijriy 1289 / 1872 yilda Eronning Sharqiy Ozarbayjon viloyatida mashhur xattot Mir Muhammad Nuriy (Umar Rushadiyning shogirdi) tomonidan koʻchirilgan nusxa. Tilla hoshiyalar bilan bezatilgan ushbu qoʻlyozma 200 × 130 mm hajmga ega.
“Hazrati Shohmardon va Sayyid Battol Gʻoziy dostoni” — hijriy 1340 / 1920 yilda yozilgan adabiy asar. Oʻlchami 220 × 150 mm boʻlib, tarixiy-adabiy merosning noyob namunasi sifatida ekspozitsiyadan joy oldi.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 26-27 sentabr kunlari boʻlib oʻtgan xalqaro ekspertlar forumida dunyoning 20 dan ortiq mamlakati va 100 dan ziyod mutaxassis ishtirok etdi. IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom olami robitasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar akademiyasi, Christie’s kabi nufuzli tashkilotlar vakillari maʼruzalari bilan qatnashdi.

A Contribution to Spiritual Heritage: The Mahalla Foundation Donates Historical Works to the Center
The 1872 Gold-Framed Qur’an and a 1920 Epic Poem to Be Displayed at the Museum of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
Within the framework of the international forum “The Great Heritage of the Past — the Foundation of an Enlightened Future” held in Tashkent, Uzbekistan’s Mahalla Charitable Public Foundation presented historically significant manuscripts to the Center for Islamic Civilization.
During the ceremony, Chairman of the Foundation’s Republican Board, Dilshodbek Usmonov, addressed the participants, stating:
“This Center was established on the initiative of our country’s President. By presenting these historical manuscripts, we seek to make a modest yet meaningful contribution to this noble endeavor. We believe that these works will serve as a source of spiritual nourishment and enlightenment for our people, our youth, and visitors”.
The Center’s collection has been enriched with two invaluable works:
The Holy Qur’an, copied in 1872 CE (Hijri 1289) in Iran’s East Azerbaijan province by the renowned calligrapher Mir Muhammad Nuri (a disciple of Umar Rushadi). This manuscript, measuring 200 × 130 mm, is adorned with elegant gold borders.
“The Epic of Hazrat Shomardon and Sayyid Battol Ghozi”, a literary work written in 1920 CE (Hijri 1340). Measuring 220 × 150 mm, this manuscript has been added to the exhibition as a rare example of historical and literary heritage.
It is worth noting that the international expert forum, held on September 26–27 of this year, brought together over 100 specialists from more than 20 countries. Among the participants were representatives of esteemed organizations such as IRCICA, ICESCO, TURKSOY, the World Muslim League, Oxford University, the Russian Academy of Sciences, and Christie’s.