1872 yilgi tilla hoshiyali Qurʼon va 1920 yilgi doston Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyida namoyish etiladi
Toshkent shahrida oʻtkazilgan «Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi» xalqaro forumi doirasida Oʻzbekistonning “Mahalla” xayriya jamoat fondi tarixiy ahamiyatga ega qoʻlyozmalarni Islom sivilizatsiyasi markaziga topshirdi.
Marosimda Fond Respublika boshqaruvi raisi Dilshodbek Usmonov ishtirokchilarga murojaat qilib, shunday dedi:
“Bu markaz davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan barpo etildi. Biz esa ushbu ulugʻvor ishga kichik boʻlsa-da,, hissa qoʻshish niyatida tarixiy qoʻlyozmalarni taqdim etmoqdamiz. Ular xalqimiz, yoshlarimiz hamda mehmonlar uchun maʼnaviy ozuqa va maʼrifat manbai boʻlishiga ishonamiz.”
Markaz kolleksiyasi ikki qimmatbaho asar bilan boyidi:
Qurʼoni Karim — hijriy 1289 / 1872 yilda Eronning Sharqiy Ozarbayjon viloyatida mashhur xattot Mir Muhammad Nuriy (Umar Rushadiyning shogirdi) tomonidan koʻchirilgan nusxa. Tilla hoshiyalar bilan bezatilgan ushbu qoʻlyozma 200 × 130 mm hajmga ega.
“Hazrati Shohmardon va Sayyid Battol Gʻoziy dostoni” — hijriy 1340 / 1920 yilda yozilgan adabiy asar. Oʻlchami 220 × 150 mm boʻlib, tarixiy-adabiy merosning noyob namunasi sifatida ekspozitsiyadan joy oldi.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 26-27 sentabr kunlari boʻlib oʻtgan xalqaro ekspertlar forumida dunyoning 20 dan ortiq mamlakati va 100 dan ziyod mutaxassis ishtirok etdi. IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom olami robitasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar akademiyasi, Christie’s kabi nufuzli tashkilotlar vakillari maʼruzalari bilan qatnashdi.

Вклад в духовное наследие: Фонд «Махалля» передал Центру исламской цивилизации редкие исторические рукописи
🔴 Коран с золотыми полями 1872 года и эпос 1920 года пополнили коллекцию музея Центра исламской цивилизации в Узбекистане.
В рамках международного форума «Наследие великого прошлого – основа просвещённого будущего», прошедшего в Ташкенте, благотворительный общественный фонд «Махалля» передал Центру редкие рукописные произведения значительной исторической и духовной ценности.
Председатель Республиканского правления Фонда Дилшодбек Усмонов отметил:
«Этот Центр создан по инициативе нашего Президента. Мы рады внести пусть небольшой, но искренний вклад в это великое дело, передав исторические рукописи, которые, надеемся, станут источником духовного обогащения и просвещения для нашего народа, молодёжи и зарубежных гостей».
Коллекция пополнилась двумя ценнейшими экспонатами:
◾️Коран – рукописный экземпляр, созданный в 1872 году (1289 год по хиджре) в Восточном Азербайджане (Иран) известным каллиграфом Мир Мухаммадом Нури, учеником Омара Рушадий. Украшен золотыми орнаментами по краям страниц; размер 200 × 130 мм.
◾️«Дастон о Хазрати Шахмардане и Саййиде Баттале Гази» – литературное произведение 1920 года (1340 год по хиджре); размер 220 × 150 мм. Редкий образец историко-литературного наследия, занявший достойное место в экспозиции.
Напомним, 26-27 сентября в Центре исламской цивилизации состоялся международный экспертный форум с участием более 100 специалистов из 20 стран. Среди участников – представители IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Всемирной лиги мусульман, Оксфордского университета, Российской академии наук и аукционного дома Christie’s.