“Bu juda katta va ahamiyatli ish” — Gulshat Abikova
Gulshat Abikova, Qozogʻiston Respublikasi Milliy kutubxonasi, nodir kitoblar va qoʻlyozmalar boʻlimi rahbari:
– Birinchi koʻrganimda juda hayratga tushdim. Barcha boʻlimlarni aylanib koʻrdim. Hamma boʻlimdan unutilmas taassurot oldim. Lekin eng koʻp yoqqani Birinchi Renessans boʻlimi boʻldi. Unda islom dini va ilm-fan uygʻunlashtirilib, oʻsha davr mutafakkirlari faoliyati ajoyib tarzda namoyish etilgan ekan.
Ikkinchi Renessans boʻlimi Amir Temur, Mirzo Ulugʻbek faoliyatiga bagʻishlangani ham juda katta taassurot qoldirdi. Chet mamlakatlarda saqlanib qolgan Oʻzbekistonga oid ashyolarni yigʻib, xalqqa qaytarish ishlari amalga oshirilgani meni hayratda qoldirdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan hatto baʼzi narsalar chet el auksionlaridan sotib olinib, bu markazga olib kelingan ekan. Bu juda katta va ahamiyatli ish deb oʻylayman.
Rostini aytsam, men kutubxonani boshqacharoq tasavvur qilgan edim. Juda ham chiroyli boʻlibdi. Bu zamonaviy kutubxonada qadimiy ruh uygʻunlashtirilgan holda maxsus oʻquv zallari hamda shovqinni oʻtkazmaydigan xonalar ham yaratilgan. Hatto telefon orqali gaplashish uchun maxsus boʻlinmalar ham oʻrnatilgan ekan. Bularning barchasidan hayratda qoldim. Tabriklayman. Bu markaz faqat Oʻzbekistonninggina emas, balki butun turkiy dunyo merosini oʻzida jamlaydi.

“This is a very great and significant achievement” — Gulshat Abikova
Gulshat Abikova, Head of the Rare Books and Manuscripts Department, National Library of the Republic of Kazakhstan:
At first sight, I was deeply impressed. I toured all the sections and each left an unforgettable impression. But what I liked most was the First Renaissance section. It wonderfully demonstrates how Islam and science were harmonized, presenting the works of the thinkers of that era in an outstanding way.
The Second Renaissance section, dedicated to the activities of Amir Timur and Mirzo Ulughbek, also made a strong impression. I was astonished to see that artifacts related to Uzbekistan, preserved abroad, have been gathered and returned to the people. Under the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, some items were even purchased at foreign auctions and brought here. I believe this is a very great and significant achievement.
To be honest, I had imagined the library differently. It turned out to be incredibly beautiful. In this modern library, the ancient spirit has been harmonized with specially designed reading halls and soundproof rooms. There are even dedicated areas for making phone calls. I was amazed by all of this. My congratulations. This Center unites not only the heritage of Uzbekistan but of the entire Turkic world.