“Bu juda katta va ahamiyatli ish” — Gulshat Abikova
Gulshat Abikova, Qozogʻiston Respublikasi Milliy kutubxonasi, nodir kitoblar va qoʻlyozmalar boʻlimi rahbari:
– Birinchi koʻrganimda juda hayratga tushdim. Barcha boʻlimlarni aylanib koʻrdim. Hamma boʻlimdan unutilmas taassurot oldim. Lekin eng koʻp yoqqani Birinchi Renessans boʻlimi boʻldi. Unda islom dini va ilm-fan uygʻunlashtirilib, oʻsha davr mutafakkirlari faoliyati ajoyib tarzda namoyish etilgan ekan.
Ikkinchi Renessans boʻlimi Amir Temur, Mirzo Ulugʻbek faoliyatiga bagʻishlangani ham juda katta taassurot qoldirdi. Chet mamlakatlarda saqlanib qolgan Oʻzbekistonga oid ashyolarni yigʻib, xalqqa qaytarish ishlari amalga oshirilgani meni hayratda qoldirdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan hatto baʼzi narsalar chet el auksionlaridan sotib olinib, bu markazga olib kelingan ekan. Bu juda katta va ahamiyatli ish deb oʻylayman.
Rostini aytsam, men kutubxonani boshqacharoq tasavvur qilgan edim. Juda ham chiroyli boʻlibdi. Bu zamonaviy kutubxonada qadimiy ruh uygʻunlashtirilgan holda maxsus oʻquv zallari hamda shovqinni oʻtkazmaydigan xonalar ham yaratilgan. Hatto telefon orqali gaplashish uchun maxsus boʻlinmalar ham oʻrnatilgan ekan. Bularning barchasidan hayratda qoldim. Tabriklayman. Bu markaz faqat Oʻzbekistonninggina emas, balki butun turkiy dunyo merosini oʻzida jamlaydi.

«Это очень большое и значимое дело» – Гульшат Абикова
Гульшат Абикова, руководитель отдела редких книг и рукописей Национальной библиотеки Республики Казахстан:
«Когда я впервые попала сюда, была глубоко впечатлена. Обошла все разделы и получила незабываемые впечатления от каждого. Но больше всего мне понравился зал, посвящённый Первому Ренессансу. В нём гармонично соединены ислам и наука, а деятельность мыслителей того времени представлена в поистине великолепной форме.
Большое впечатление произвёл и зал Второго Ренессанса, посвящённый деятельности Амира Темура и Мирзо Улугбека. Меня особенно поразила работа по сбору и возвращению в Узбекистан предметов, которые ранее находились за рубежом. По инициативе Президента Шавката Мирзиёева некоторые из них были даже выкуплены на зарубежных аукционах и доставлены в Центр. Считаю, что это действительно очень большое и важное дело.
Если честно, я представляла библиотеку несколько иначе. Она оказалась удивительно красивой. В этой современной библиотеке с древним духом созданы специальные читальные залы и помещения с шумоизоляцией. Даже предусмотрены отдельные зоны для телефонных разговоров. Всё это произвело на меня сильнейшее впечатление. Поздравляю! Этот Центр объединяет в себе не только наследие Узбекистана, но и всего тюркского мира», – сказала она.