🔴Oʻzbekistondagi ilk auksion uyi — “Art Vernissage” tomonidan Islom sivilizatsiyasi markaziga noyob artefakt hadya qilindi
Toshkent shahrida oʻtgan “Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi” xalqaro ekspertlar forumi doirasida mamlakatimizdagi ilk auksion uyi — “Art Vernissage” tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga XVIII asrga oid noyob artefakt — Samarqandda yaratilgan 1711 yilgi latun usturlob hadya qilindi.
21 sm uzunlikdagi ushbu ilm asbobi almashtiriladigan plastinalar bilan jihozlangan boʻlib, turli geografik kengliklarda qoʻllash imkonini bergan. Shu xususiyati tufayli usturlob oʻsha davrda koʻp maqsadli ilmiy qurilma hisoblangan.
Maʼlumot uchun: Usturlob islom dunyosida shunchaki astronomik asbob emas, balki ilm-fan taraqqiyoti, amaliy tajriba, diniy sadoqat va badiiy mahorati uygʻunlashgan ramz sifatida qadrlangan. U nafaqat astronomlar, balki sayohatchilar, dengizchilar va savdogarlar uchun ham ishonchli yoʻlboshchi boʻlgan.
Al-Xorazmiy, Al-Fargʻoniy va Beruniy kabi buyuk olimlar asarlarida usturlobning tuzilishi va qoʻllanishini batafsil yoritgani bu asbobning islom sivilizatsiyasida tutgan oʻrnini yanada yaqqol namoyon qiladi.
— Bu mukammal asbob ayniqsa XV–XVIII asrlarda dunyo miqyosida eng ilgʻor qurilma sifatida eʼtirof etilgan. Markaz ekspozitsiyasidagi mazkur usturlob islom dunyosi olimlarining yuksak bilim va mahoratini namoyon etib, barcha mehmonlarda katta taassurot qoldiradi, degan umiddamiz, — dedi “Art Vernissage” auksion uyi direktori Shavkat Sultonov.
Ushbu hadya Markaz ekspozitsiyasini yanada boyitdi va yurtimizdagi ilmiy-maʼrifiy muhit hamda madaniy muloqotni kuchaytirdi.
Eslatib oʻtamiz: joriy yilning 26–27 sentabr kunlari Markazda oʻtgan xalqaro forumda 20 dan ortiq mamlakatdan 100 dan ziyod mutaxassis — olim va tadqiqotchilar, muzey va kutubxona rahbarlari, madaniy meros boʻyicha ekspertlar qatnashdi. Forumda IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom Ligasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar Akademiyasi va Christie’s kabi nufuzli tashkilot vakillari maʼruza va tahlillari bilan ishtirok etdi.

Уникальный «инструмент разума» XVIII века, созданный в Самарканде, теперь в Центре исламской цивилизации!
🔴 Первый аукционный дом Узбекистана «Art Vernissage» подарил Центру исламской цивилизации редкий артефакт
В рамках Международного экспертного форума «Наследие великого прошлого – основа просвещённого будущего», прошедшего в Ташкенте, первый аукционный дом Узбекистана – «Art Vernissage» – преподнёс Центру исламской цивилизации уникальный артефакт XVIII века: латунный астролябий, созданный в Самарканде в 1711 году.
Этот научный прибор длиной 21 см оснащён сменными пластинами, что позволяло использовать его в различных географических широтах. Благодаря этой особенности астролябий считался в своё время многофункциональным научным инструментом.
Для справки: в исламском мире астролябий воспринимался не просто как астрономический прибор, но как символ единства науки, практического опыта, религиозной преданности и художественного мастерства. Он служил надёжным спутником не только астрономам, но и путешественникам, мореходам и торговцам.
В трудах великих учёных, таких как аль-Хорезми, аль-Фаргани и аль-Бируни, подробно описывались устройство и применение астролябия, что ещё раз подчёркивает его выдающееся значение в исламской цивилизации.
«Этот совершенный инструмент особенно в XV–XVIII веках считался одним из самых передовых в мире. Мы уверены, что представленный в экспозиции Центра астролябий произведёт сильное впечатление на всех посетителей, демонстрируя высокий уровень знаний и мастерства учёных исламского мира», – отметил директор аукционного дома «Art Vernissage» Шавкат Султанов.
Этот дар значительно обогатил экспозицию Центра, способствуя развитию научно-просветительской среды и культурного диалога в нашей стране.
Напомним, что 26–27 сентября текущего года в Центре исламской цивилизации состоялся международный форум, в котором приняли участие более 100 специалистов из 20 стран – учёные, исследователи, руководители музеев и библиотек, а также эксперты в области культурного наследия. Среди участников – представители таких авторитетных организаций, как IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Всемирная исламская лига, Оксфордский университет, Российская академия наук и аукционный дом Christie’s.
Международное сообщество высоко оценило инициативы Президента Шавката Мирзиёева, направленные на сохранение гуманистической сущности ислама и развитие межкультурного диалога.