🔴Oʻzbekistondagi ilk auksion uyi — “Art Vernissage” tomonidan Islom sivilizatsiyasi markaziga noyob artefakt hadya qilindi
Toshkent shahrida oʻtgan “Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi” xalqaro ekspertlar forumi doirasida mamlakatimizdagi ilk auksion uyi — “Art Vernissage” tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga XVIII asrga oid noyob artefakt — Samarqandda yaratilgan 1711 yilgi latun usturlob hadya qilindi.
21 sm uzunlikdagi ushbu ilm asbobi almashtiriladigan plastinalar bilan jihozlangan boʻlib, turli geografik kengliklarda qoʻllash imkonini bergan. Shu xususiyati tufayli usturlob oʻsha davrda koʻp maqsadli ilmiy qurilma hisoblangan.
Maʼlumot uchun: Usturlob islom dunyosida shunchaki astronomik asbob emas, balki ilm-fan taraqqiyoti, amaliy tajriba, diniy sadoqat va badiiy mahorati uygʻunlashgan ramz sifatida qadrlangan. U nafaqat astronomlar, balki sayohatchilar, dengizchilar va savdogarlar uchun ham ishonchli yoʻlboshchi boʻlgan.
Al-Xorazmiy, Al-Fargʻoniy va Beruniy kabi buyuk olimlar asarlarida usturlobning tuzilishi va qoʻllanishini batafsil yoritgani bu asbobning islom sivilizatsiyasida tutgan oʻrnini yanada yaqqol namoyon qiladi.
— Bu mukammal asbob ayniqsa XV–XVIII asrlarda dunyo miqyosida eng ilgʻor qurilma sifatida eʼtirof etilgan. Markaz ekspozitsiyasidagi mazkur usturlob islom dunyosi olimlarining yuksak bilim va mahoratini namoyon etib, barcha mehmonlarda katta taassurot qoldiradi, degan umiddamiz, — dedi “Art Vernissage” auksion uyi direktori Shavkat Sultonov.
Ushbu hadya Markaz ekspozitsiyasini yanada boyitdi va yurtimizdagi ilmiy-maʼrifiy muhit hamda madaniy muloqotni kuchaytirdi.
Eslatib oʻtamiz: joriy yilning 26–27 sentabr kunlari Markazda oʻtgan xalqaro forumda 20 dan ortiq mamlakatdan 100 dan ziyod mutaxassis — olim va tadqiqotchilar, muzey va kutubxona rahbarlari, madaniy meros boʻyicha ekspertlar qatnashdi. Forumda IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom Ligasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar Akademiyasi va Christie’s kabi nufuzli tashkilot vakillari maʼruza va tahlillari bilan ishtirok etdi.

A unique “instrument of intellect” created in Samarkand in the 18th century at the Center for Islamic Civilization!
🔴 Uzbekistan’s first auction house — Art Vernissage — donates a unique artifact to the Center for Islamic Civilization
During the international expert forum “The Legacy of the Great Past — the Basis of an Enlightened Future” held in Tashkent, the country’s first auction house, Art Vernissage, presented the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan with a rare 18th-century artifact a brass astrolabe created in Samarkand in 1711.
This 21-cm scientific instrument is equipped with interchangeable plates, allowing its use across different geographical latitudes. Thanks to this feature, the astrolabe was considered a multifunctional scientific device of its time.
For reference: in the Islamic world, the astrolabe was not merely an astronomical tool but a symbol that combined scientific progress, practical application, religious devotion, and artistic mastery. It served as a reliable guide not only for astronomers but also for travelers, sailors, and merchants.
Great scholars such as Al-Khwarizmi, Al-Fargani, and Al-Biruni described in detail the structure and use of the astrolabe in their works, further highlighting its prominent role in Islamic civilization.
“This perfect instrument, especially between the 15th and 18th centuries, was recognized as one of the most advanced devices in the world. We hope this astrolabe, now part of the Center’s exhibition, will reflect the profound knowledge and craftsmanship of Islamic scholars and leave a lasting impression on all visitors”, said Shavkat Sultanov, Director of the Art Vernissage auction house.
This donation has further enriched the Center’s exhibition and strengthened the country’s intellectual environment and cultural dialogue.
As a reminder: at the international forum held at the Center on September 26–27 this year, more than 100 experts scholars and researchers, heads of museums and libraries, and heritage specialists from over 20 countries took part. Representatives of prestigious institutions such as IRCICA, ICESCO, TURKSOY, the World Islamic League, Oxford University, the Russian Academy of Sciences, and Christie’s contributed with lectures and analyses.
The international community highly praised President Shavkat Mirziyoyev’s initiatives to preserve the humanistic essence of Islam and to foster intercultural dialogue.