“Outdoor Factory” kompaniyasining MDH mamlakatlari boʻyicha direktori Ali Ilgarning qayd etishicha, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi butun dunyo uchun juda katta ahamiyat kasb etadi.
Ali Ilgar, “Outdoor Factory” kompaniyasining MDH mamlakatlari boʻyicha direktori:
– 5 yil oldin “Outdoor Factory” kompaniyasi qardosh mamlakatimiz Oʻzbekistonda faoliyat boshladi. Bu yerda Oʻzbekiston madaniyatiga munosib hissa qoʻshadigan katta loyihalarda ishtirok etdik.
Ular orasida eng muhimi — Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining “Islomdan avvalgi davr” boʻlimining loyihasini ham, qurilishini ham amalga oshirdik.
Biz bu joyning butun dunyo uchun juda katta ahamiyat kasb etishiga ishonamiz. Bu yerda qadimgi davrlarni zamonaviy texnologiyalar orqali hikoya qilishga harakat qildik va dizaynlarimizda atrtefakt, noyob asarlarni diqqat markaziga qoʻyib, boshqa omillar bilan oʻsha davrni toʻliq aks ettirishga eʼtibor qaratdik.
Bu boʻlimning dizaynini kompaniyamizning boshqaruvchi hamkori Sinan Turaman amalga oshirdi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining islomdan avvalgi davr boʻlimida maxsus vitrinalar, texnologik qurilmalar va kontentlar orqali bu yerdagi maʼlumotlar tashrif buyuruvchilarga yetkazilmoqda.
Boʻlimning eng eʼtiborli jihati, oddiy va zerikarli taqdimotdan koʻra, eshitish, koʻrish va qoʻl bilan ushlab, oʻsha davrni his qilish imkoniyatlari bilan boyitilgan.
Markazning islomdan avvalgi davr boʻlimiga kirish tosh davridan boshlanib, undan keyin Baqtriya, Xorazm, Buyuk ipak yoʻli, Sugʻd, soʻngra Fargʻona va Choch boʻlimlari hikoya qilinadi. Har bir boʻlim asl eksponatlar hamda raqamli elementlar orqali taqdim etildi.
Ayniqsa, Fargʻona boʻlimida yaratgan yer ostidagi maketimiz va “jannatdan kelgan otlar” dizayni yoki immersiv zalda yaratilgan kontent kabilarda qoʻllangan yuqori texnologiyalar, interaktiv maydonlar bizga katta quvonch bagʻishlaydi. Chunki Oʻzbekistonda bundan oldin bunday yondashuvlarning namunasi boʻlmagan. Yangi avlodni ana shunday kontentlar bilan tanishtirganimiz hamda kelajak avlodlarga yetkazganimiz biz uchun faxrdir.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hurmatli Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan 8 yildan buyon bunyod etilmoqda. Markazdagi islomdan avvalgi davr boʻlimi dizaynini qisqa, yaʼni 2 oy davomida, talab qilingan vaqtgacha amalga oshirib, foydalanishga topshirganimizdan juda ham mamnunmiz. Bu markaz nafaqat Oʻzbekiston, balki butun dunyo islom olami uchun katta ahamiyatga egadir.

«Уверен, что этот центр станет важнейшим достоянием всего мира» – Али Илгар
Али Илгар, директор по странам СНГ компании Outdoor Factory, отметил, что Центр исламской цивилизации в Узбекистане имеет огромное значение не только для страны, но и для всего мира.
«Пять лет назад компания Outdoor Factory начала свою деятельность в братской стране – Узбекистане. За это время мы приняли участие во многих крупных проектах, внося свой вклад в развитие узбекской культуры.
Одним из самых значимых наших проектов стало создание и реализация концепции зала “Доисламский период” в Центре исламской цивилизации. Мы уверены, что этот зал, как и весь Центр, имеет исключительное значение для всего мира. Наша цель заключалась в том, чтобы рассказать историю древних эпох с помощью современных технологий, создав живой, интерактивный и захватывающий опыт для посетителей.
При проектировании мы уделили особое внимание артефактам и уникальным предметам, сделав их смысловым центром экспозиции. Мы стремились не просто показать эпоху, но и воссоздать её атмосферу, чтобы каждый посетитель смог почувствовать дыхание истории.
Автором дизайна зала стал Синан Тураман, управляющий партнёр нашей компании», – рассказал он.
Современные технологии и иммерсивный опыт
В зале доисламского периода созданы специальные витрины, мультимедийные панели и технологические инсталляции, позволяющие представить информацию в увлекательной и доступной форме.
Главная особенность этой экспозиции – многоуровневое восприятие: посетители могут не только видеть и слушать, но и прикасаться к экспонатам, что помогает глубже прочувствовать дух эпохи.
Повествование начинается с Каменного века, затем охватывает Бактрию, Хорезм, Великий шёлковый путь, Согдиану, Фергану и Чач, причём каждый раздел представлен подлинными экспонатами, макетами и цифровыми элементами.
Особой гордостью для нас стали подземная реконструкция Ферганской долины и проект «Кони из рая», созданные с использованием иммерсивных технологий. Эти решения позволяют зрителю буквально оказаться внутри исторических событий.
«Мы рады, что смогли реализовать столь масштабный проект в кратчайшие сроки – всего за два месяца. Это стало возможным благодаря сплочённой работе нашей команды и поддержке узбекских партнёров. Созданный по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, Центр исламской цивилизации возводится уже восемь лет и сегодня является одним из крупнейших культурных проектов исламского мира.
Этот центр –  гордость не только Узбекистана, но и всего исламского мира. Мы счастливы быть частью этого великого проекта, который объединяет прошлое, настоящее и будущее цивилизации», – подчеркнул Али Илгар.