– Katta taassurot ostidaman. Ekspertlar kengashida bizning loyihamiz Usmon Qurʼoni — Samarqand koʻfiy xatidagi qoʻlyozmasining faksimile nusxasiga bagʻishlangan. Bu faksimile nusxa 1905 yilda Peterburgda tayyorlangan, 50 dona nusxada. Bizning loyihamiz aniq ravishda shu faksimile nusxalarining tarqalishining virtual xaritasini yaratishga qaratilgan. Hozirgi kunda 23 nusxa maʼlum. Ular Peterburg, Moskva, Oʻzbekiston, Berlin, AQSh, Ozarbayjon va hatto BAAda saqlanadi.
Shuningdek, bunday maʼlumotlar ham bor: bir nusxasi Buyuk Britaniyada, balki Turkiyada ham saqlanayotgani haqida xabarlar kelgan. Faksimile nusxalar asl qoʻlyozmadan olingan boʻlib, u Islom sivilizatsiyasi markazining Qurʼon zalida asosiy eksponat sifatida saqlanadi. Taassurotlarim haqida gapiradigan boʻlsam, bu yerga birinchi marta kelmayapmiz. Soʻnggi marta mart oyida boʻlgandik va oʻshanda hali ochilishgacha juda koʻp ishlar qolganday tuyulgandi. Ammo hozir, sentabr oyida, ochilishga yaqin qolganda, menimcha, hammasi juda munosib va yuqori darajada tayyorlangan. Ekspozitsiya ham allaqachon tayyor. Biz katta taassurot ostidamiz.

«Мы под большим впечатлением» – Ирина Османова
Ирина Османова, старший научный сотрудник отдела восточных религий Государственного музея истории религии (Россия, Санкт-Петербург):
«Я под большим впечатлением. На заседании экспертного совета мы представили наш проект, посвящённый факсимильному изданию Усмановского Корана – рукописи, написанной куфическим письмом Самарканда. Это факсимиле было изготовлено в 1905 году в Санкт-Петербурге тиражом всего 50 экземпляров.
Наш проект направлен на создание виртуальной карты распространения этих факсимильных копий. На сегодняшний день известно о 23 экземплярах, хранящихся в Санкт-Петербурге, Москве, Узбекистане, Берлине, США, Азербайджане и даже в Объединённых Арабских Эмиратах. По некоторым данным, один экземпляр также находится в Великобритании, а, возможно, и в Турции.
Все эти копии были изготовлены с оригинала рукописи, которая сегодня хранится в Зале Корана Центра исламской цивилизации как один из главных экспонатов.
Говоря о впечатлениях, хочу отметить: мы уже бывали здесь ранее — в марте, когда ещё оставалось много работы до открытия. Но сейчас, в сентябре, когда Центр почти готов, можно сказать, что всё выполнено на самом высоком уровне. Экспозиция полностью завершена, и мы действительно под большим впечатлением», – подчеркнула Ирина Османова.