Shavkat Mirziyoyev tashabbusi Oʻzbekistonning butun dunyoga tuhfasidir – Umar Abu Shaaf
Islom hamkorlik ligasi Tadqiqotlar boshqarmasi direktori Umar Abu Shaafning taʼkidlashicha, Prezident Shavkat Mirziyoyevning BMT minbaridan Islom sivilizatsiyasi markazining yaqinda ochilishi haqidagi xabari butun dunyoga Oʻzbekistonning buyuk islomiy merosi borligi va uni barcha insoniyat koʻrishi kerakligi haqida ochiq xabar berish demakdir.
Umar Abu Shaaf, Islom hamkorlik ligasi Tadqiqotlar boshqarmasi direktori (Saudiya Arabistoni)
– Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurganimdan juda faxrlanaman. Bu markazni qurish tashabbusini Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT minbaridan eʼlon qilgan va bu — Oʻzbekistonning butun dunyoga tuhfasidir. Markazni aylanib chiqdim. Markaz juda chiroyli, u yirik islomiy-maʼrifiy majmua boʻlib, butun dunyo uchun ochiq. Inshaalloh, qayta tashrif buyuraman va bu yerda mavjud boʻlgan noyob eksponatlar bilan yanada chuqurroq tanishib, ularning barchasidan foydalanaman. Chunki ular islomiy meros va sivilizatsiyaning haqiqiy namunasidir va bundan barcha insoniyat naf koʻradi.
Forum juda chiroyli oʻtdi. Men unda Islom hamkorlik ligasi nomidan nutq soʻzladim. Forumda olimlar va mutafakkirlar ishtirok etishdi, men shaxsan ulardan juda koʻp foydali bilim va tajriba oldim. Ular oʻz boy tajribalari bilan forumga hissa qoʻshishdi va shubhasiz, bundan barchamiz katta foyda koʻrdik.
Rostini aytsam, bu juda ulkan va kuchli tashabbus. Ayniqsa, bu loyihani Prezidentingizning BMT minbaridan eʼlon qilgani — butun dunyoga Oʻzbekistonning buyuk islomiy merosi borligi va uni barcha insoniyat koʻrishi kerakligi haqida ochiq xabar berish demakdir. Bu markaz va uning gʻoyasi Prezident Shavkat Mirziyoyevning dunyoga yoʻllagan xabari boʻlib, biz bundan faxrlanamiz va sharaf deb bilamiz.

«Шавкат Мирзиёев – инициатор, чья идея стала подарком всему миру» – Умар Абу Шааф
По словам Омара Абу Шаафа, директора Департамента исследований Организации исламского сотрудничества (Саудовская Аравия), заявление Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с трибуны ООН о скором открытии Центра исламской цивилизации стало важным посланием всему миру: оно свидетельствует о величии исламского наследия Узбекистана и о его значении для всего человечества.
«Я горжусь тем, что посетил Центр исламской цивилизации в Узбекистане. Инициатива его создания, объявленная Президентом Шавкатом Мирзиёевым с трибуны ООН, – это поистине дар всему миру. Центр впечатляет своей красотой и масштабом – это крупный исламско-просветительский комплекс, открытый для всех. Иншааллах, я вернусь сюда вновь, чтобы глубже познакомиться с уникальными экспонатами. Они – подлинное отражение исламского наследия и цивилизации, приносящее пользу всему человечеству», – отметил Умар Абу Шааф.
Он также подчеркнул высокий уровень форума:
«На форуме выступали учёные и мыслители. Я получил множество полезных знаний и опыта, а их участие придало мероприятию особую научную значимость. Безусловно, все мы извлекли большую пользу из этого общения».
В заключение Умар Абу Шааф добавил:
«Это действительно масштабная и сильная инициатива. Особое значение имеет то, что о проекте Президент Узбекистана объявил именно с трибуны ООН. Тем самым он донёс до всего мира послание о великом исламском наследии своей страны, которое должно быть доступно каждому. Центр исламской цивилизации — это воплощение этого послания, инициатива, которой мы гордимся и считаем для себя честью поддерживать».