Islom tarixi, sanʼati va madaniyatini tadqiq qilish markazi (IRCICA) direktor oʻrinbosari Chengiz Tomarning qayd etishicha, Shavkat Mirziyoyev davrida Oʻzbekiston dunyoga ochildi va oʻzida mavjud boʻlgan tarixiy sivilizatsiyani butun dunyoga tanitmoqda.
“Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi ochilishi bu mintaqaning — Buyuk Turkiston, Oʻzbekistonning jahon sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasini koʻrsatishi jihatidan nihoyatda muhimdir”, deydi IRCICA vakili “Buyuk oʻtmish merosi – maʼrifatli kelajak asosi” xalqaro ekspertlar forumi doirasida munosabatini bildirarkan.
Chengiz Tomar, Islom tarixi, sanʼati va madaniyatini tadqiq qilish markazi (IRCICA) direktor oʻrinbosari:
–– Janob Shavkat Mirziyoyev davrida soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda katta oʻzgarishlar boʻldi. Oʻzbekiston dunyoga ochildi va oʻzida mavjud boʻlgan tarixiy sivilizatsiyani butun dunyoga tanitmoqda. Shuning uchun men juda xursandman. Janob Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasida oʻz nutqida ayniqsa tinchlik haqida gapirdi.
Bugun, bilasiz, bizga dunyoda tinchlik kerak — Yaqin Sharqda ham, boshqa joylarda ham. Chunki tinchlik boʻlmasa, sivilizatsiya, boylik, farovonlik boʻlmaydi. Shukurki, Markaziy Osiyoda tinchlik mavjud va bu tinchlik rivojlanishga qanday hissa qoʻshayotganini koʻrib turibmiz.
XXI asrda islom-turk renessansi boʻladi, deb oʻylaymiz. Mana bu muzey ham shuning bir xabarchisi.
Muzey toʻliq tugallangach, juda goʻzal boʻladi. U islom sivilizatsiyasi va ayniqsa bu mintaqaning — Buyuk Turkiston, Oʻzbekistonning jahon sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasini koʻrsatishi jihatidan nihoyatda muhimdir. Chunki biz bilamiz: Ibn Sino, Xorazmiy, Fargʻoniy, Nasafiy, Termiziy, Buxoriy — bularning hammasi shu hududdan chiqqan zotlardir. Ammo biz ularni yanada kengroq tanitishimiz kerak.
Biz ham IRCICA tomonidan bu markazga oʻz hissamizni qoʻshdik. Bu yerda bizning bir xonamiz bor, biz oʻz nashrlarimizni, asarlarimizni, koʻrgazmalarimizni yubordik. Qoʻlimizdan kelganicha yordam beryapmiz.
BMT doirasida ham islom dunyosi va turk dunyosining ovozi koʻproq eshitilishi uchun yangi tashabbuslar zarur. Chunki hozir faqat besh davlat hal qiluvchi ovozga ega, lekin turk va islom dunyosining ovozi yetarli emas. Inshoolloh, kelajakda bu oʻzgaradi va bizning soʻzimiz ham BMTda kuchliroq boʻladi.
Aslida, bizning islom sivilizatsiyamiz nihoyatda buyuk. Ammo soʻnggi 20–30 yilda fundamentalizm, terrorizm kabi hodisalar paydo boʻlib, islomning jamolini va sivilizatsiyasini ommaviy axborot vositalarida yomon koʻrsatdi. Holbuki, islom dunyosi ham islom tarixiga, ham jahon tarixiga ulkan hissa qoʻshgan.
Shunday markazlar orqali biz islomning asl madaniy, ilmiy tomonini koʻrsatishimiz va islomofobiyaga qarshi kurashishimiz mumkin. Afsuski, oxirgi yillarda islomni “boshlari kesadigan terrorchilar” sifatida tasvirlash hollari koʻpaydi. Lekin islom bunday emasligini ana shunday markazlargina koʻrsatib bera oladi. Shu sababli, bunday markazlarga katta ehtiyoj bor. Shu bois men Oʻzbekistonni chin dildan tabriklayman, shunday imkoniyat yaratgani uchun.

“Through such centers, we can fight against Islamophobia” – Cengiz Tomar
According to Cengiz Tomar, Deputy Director of the Research Centre for Islamic History, Art and Culture (IRCICA), under Shavkat Mirziyoyev’s leadership Uzbekistan has opened up to the world and is presenting its historical civilization to the global community.
Cengiz Tomar, Deputy Director of the Research Centre for Islamic History, Art and Culture (IRCICA):
“In recent years during Mr. Shavkat Mirziyoyev’s era, great changes have taken place in Uzbekistan. The country has opened itself to the world and is now introducing its historical civilization globally. For this, I am very pleased. In his speech at the 80th jubilee session of the UN General Assembly, Mr. Mirziyoyev especially emphasized peace.
Today, as you know, the world needs peace both in the Middle East and elsewhere. Without peace, there can be no civilization, wealth, or prosperity. Fortunately, peace prevails in Central Asia, and we can see how this peace contributes to development.
We believe that the 21st century will witness an Islamic-Turkic Renaissance, and this museum is one of its heralds.
Once completed, the museum will be magnificent. It is extremely important in terms of showing the contribution of this region Greater Turkestan, Uzbekistan to world civilization. We know that Ibn Sina, Khwarizmi, Fergani, Nasafi, Termizi, Bukhari all of them came from this land. But we need to make them more widely known.
We at IRCICA have also contributed to this Center. We have our own room here, where we sent our publications, works, and exhibitions. We are assisting as much as we can.
Within the framework of the UN, new initiatives are also needed for the voices of the Islamic and Turkic worlds to be heard more strongly. At present, only five states hold decisive power, but the voices of the Turkic and Islamic worlds are not sufficiently heard. God willing, in the future this will change, and our voice will be stronger at the UN as well.
In reality, our Islamic civilization is truly great. But in the last 20–30 years, phenomena such as fundamentalism and terrorism have emerged, and the media has portrayed Islam’s beauty and civilization in a negative light. Yet the Islamic world has made immense contributions both to Islamic history and to world history.
Through such centers, we can demonstrate the true cultural and scientific side of Islam and fight against Islamophobia. Unfortunately, in recent years Islam has been increasingly depicted as “terrorists who behead people”. But Islam is not like that and only such centers can show the truth. That is why there is a great need for such institutions. Therefore, I sincerely congratulate Uzbekistan for creating this opportunity”.