Baytul hikmadan koinotgacha — Sharqning buyuk uygʻonishini koʻrishni istaysizmi?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyining “Birinchi renessans boʻlimi“da namoyish etiladigan monumental asarlarda rang va tasvirlar uygʻunligiga alohida eʼtibor berilmoqda.
Shu bois Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida rassomlar, olimlar va komissiya aʼzolari ishtirokida oʻtkazilgan navbatdagi muhokama yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Markaz muzeyi ekspozitsiyasi uchun Oʻzbekiston xalq rassomi Bahodir Jalolov tomonidan yaratilgan uchta monumental asar —
▪️“Bogʻdod akademiyasi va Baytul hikma”,
▪️“Xorazmdagi Maʼmun akademiyasi”,
▪️“Islomning kirib kelishi va ilm-fan tantanasi” namoyish etildi.
Asarlarda Sharqning IX–XI asrlardagi ilmiy hayoti, allomalar suhbatlari, kutubxonalar, ilm va maʼrifatga chanqoqlik jonli tasvirlangan. Xususan, yulduzlar va koinotga oid detallar asarlarga falsafiy mazmun bagʻishlagan.
Komissiya aʼzolari va olimlar mazkur asarlar yuzasidan taklif va mulohazalar bildirib, har bir detal borasida fikr almashishdi. Muhokama jarayonida asarlar tarixiy merosni nafaqat aks ettirishi, balki bugungi avlodni ilm va maʼrifat sari chorlovchi ilhom manbai ekani taʼkidlandi.

From Bayt al-Hikma to the cosmos — would you like to witness the great awakening of the East?
In the “First Renaissance” section of the Museum of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, special attention is given to the harmony of colors and imagery in the monumental works on display.
For this reason, another discussion session was held at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan with the participation of artists, scholars, and members of the commission. During the session, three monumental works created by People’s Artist of Uzbekistan Bahodir Jalolov for the museum exhibition were presented:
▪️“Baghdad Academy and Bayt al-Hikma”
▪️“Mamun Academy in Khwarazm”
▪️“The Arrival of Islam and the Triumph of Science”
The works vividly depict the scholarly life of the East in the 9th–11th centuries, conversations of scholars, libraries, and the thirst for knowledge and enlightenment. In particular, details related to the stars and the cosmos give the artworks a philosophical dimension.
Members of the commission and scholars shared suggestions and opinions about these works, exchanging thoughts on every detail. During the discussion, it was emphasized that these works should not only reflect historical heritage but also serve as a source of inspiration that calls today’s generation toward knowledge and enlightenment.