🔴 Sunʼiy intellekt ajdodlarimizni qanday tasvirlaydi?
Mazkur filmlar Italiyaning “Magistr art” dizayn kompaniyasi tomonidan tayyorlangan boʻlib, ekspozitsiyaning 7 ta kapsulasida 20 dan ziyod yangi media-kontent namoyish etilishi koʻzda tutilgan. Ularning dastlabki namunalari Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov, boʻlim ishchi guruh aʼzolari, kino ijodkorlar hamda soha olimlari ishtirokida muhokama qilindi.
“Birinchi Renessans davri”ning dastlabki uch kapsulasi islom dinining Movarounnahrga kirib kelishi va taraqqiyoti, muqaddas arkonlar, soʻfiylik, fiqh, hadis ilmi va buyuk muhaddislar merosiga bagʻishlanadi.
Muhokamalar jarayonida filmlarda qiyofalarning nurli, liboslarning davrga mos tarzda ishlanishi, kitob javonlari, yozish uslubi, salla va bosh kiyimlar kabi tarixiy detallarga alohida eʼtibor qaratish zarurligi taʼkidlandi.
Davron Maqsudov, Din ishlari boʻyicha qoʻmita raisi birinchi oʻrinbosari:
— Albatta, Birinchi renessans davrida yashab oʻtgan ajdodlarimizning aniq qiyofalari bizgacha yetib kelmagan. Biz mavjud manbalarga tayangan holda ularning taxminiy tasvirlarini yaratamiz. Bugun koʻrgan filmlarimizda tasvirlarning mantiqiyligiga, shaxslarning liboslari va ularning chehralariga alohida eʼtibor qaratdik. Masalan, ajdodlarimiz Gʻarb olimlaridan farqli oʻlaroq pat bilan emas, maxsus qilqalam bilan yozishgan yoki kitob javonlarida kitoblar gorizontal tarzda terilgani kabi jihatlarni kadrda oʻzgartirish kerak. Shuningdek, koʻrsatilgan filmlarning deyarli barchasida bosh kiyimlar va sallalarni qayta ishlash lozim. Oʻsha davrga xos liboslar va kiyinish uslubini aniq koʻrsatishimiz kerak.
Muhokama yakunida filmlarga oid taklif va tuzatishlar roʻyxati shakllantirilib, “Magistr art” kompaniyasiga taqdim etildi.

The face of millennia comes to life through 21st-century technology
At the museum of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the “First Renaissance Era” exhibition will be presented in a more impactful way through short media productions created with the help of artificial intelligence.
These films have been produced by the Italian design company Magistr Art, with over 20 new media contents planned to be shown across 7 capsules of the exhibition. Their initial samples were reviewed with the participation of Bahrom Abduhalimov, Vice-President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, working group members, filmmakers, and field scholars.
The first three capsules of the “First Renaissance Era” are dedicated to the arrival and development of Islam in Transoxiana, the sacred pillars, Sufism, jurisprudence, the science of hadith, and the legacy of great hadith scholars.
During the discussions, it was emphasized that the films should pay special attention to details such as radiant facial features, historically accurate clothing, book shelves, writing styles, turbans, and headwear.
Davron Maqsudov, First Deputy Chairman of the Committee on Religious Affairs:
Of course, the exact appearance of our ancestors who lived during the First Renaissance has not reached us. We create their approximate images based on available sources. In the films we reviewed today, we paid particular attention to the logic of the depictions, the attire of the figures, and their faces. For example, unlike Western scholars who wrote with quills, our ancestors used special reed pens, and books on shelves were arranged horizontally. Such aspects need to be corrected in the frames. Likewise, in nearly all of the shown films, the headwear and turbans must be revised. We must accurately reflect the clothing and dressing style typical of that era.
At the conclusion of the discussion, a list of proposals and corrections regarding the films was compiled and presented to Magistr Art.