Milliy meros asrab qolindi: Bojxona qoʻmitasi tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga topshirildi
🔴Asrlar qaʼridan chiqqan meros
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasi tomonidan qonunga xilof ravishda mamlakat hududidan olib chiqib ketilishiga urinish oqibatida ushlangan 325 dona qadimiy tangalar, zargarlik buyumlari va artefaktlar musodara qilinib, belgilangan tartibda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi fondiga vaqtincha saqlovga topshirildi.
Madaniy meros agentligi Badiiy ekspertiza boshqarmasi sanʼatshunoslarining xulosasiga koʻra, ushbu ashyolar eramizdan avvalgi II–I asrlardan XX asrgacha boʻlgan davrni qamrab oladi. Ular tarixiy va madaniy qiymati yuqori boʻlgan noyob boyliklar sifatida baholanib, taxminiy qiymati salkam 400 mln soʻmni tashkil etdi.
Yaqinda “Keles” temir yoʻl chegara bojxona postida mamlakatimiz hududidan yashirin tarzda noyob tarixiy boyliklarni olib chiqib ketishga uringan shaxs fosh qilindi. Xususan, “Toshkent-Novosibirsk” reysi boʻyicha yoʻlovchi poyezdida respublikamizdan chiqib ketayotgan fuqaroning qoʻl yuki va sumkalari ichida bojxona xodimlarining ogʻzaki soʻrovi vaqtida maʼlum qilinmagan 325 dona qadimiy tangalar, zargarlik buyumlari, artefaktlar, girya va kamon oʻqi uchlari borligi aniqlandi.
“Madaniy boyliklarning olib chiqilishi va olib kirilishi toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonunining 8-moddasiga muvofiq, ellik yil muqaddam va undan avvalroq yaratilgan madaniy boyliklarni mamlakat hududidan olib chiqish qatʼiy man etilgan. Davlat bojxona xizmati organlari milliy merosimizni asrab-avaylash va qonunbuzarliklarning oldini olish yoʻlida muntazam chora-tadbirlarni amalga oshirib kelmoqda.
Shu tariqa, milliy merosimiz kontrabandachilar qoʻlidan qutqarilib, Bojxona qoʻmitasi tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi fondiga topshirildi.

National heritage preserved: handed over to the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan by the Customs committee
🔴 Heritage emerging from the depths of centuries
The State Customs committee of the Republic of Uzbekistan has confiscated 325 ancient coins, jewelry, and artifacts that were intercepted while being illegally smuggled out of the country. In accordance with regulations, these items have been temporarily entrusted to the museum collection of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
According to the conclusion of art experts from the Cultural Heritage Agency’s Department of Artistic Expertise, these objects span a wide period from the 2nd–1st centuries BCE to the 20th century. They are valued as rare treasures of high historical and cultural significance, with an estimated worth of nearly 400 million soums.
Recently, at the “Keles” railway border customs post, an attempt to smuggle unique historical valuables out of the country was uncovered. In particular, during a routine inspection of a passenger on the “Tashkent - Novosibirsk” train, customs officers discovered in his hand luggage and bags 325 ancient coins, jewelry, artifacts, a weight, and arrowheads that had not been declared during questioning.
In line with Article 8 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the Export and Import of Cultural Property”, it is strictly prohibited to take out of the country cultural valuables that were created fifty years ago or earlier. The State Customs service continues to implement consistent measures to preserve national heritage and prevent violations of the law.
Thus, our national heritage was saved from the hands of smugglers and handed over by the Customs committee to the museum collection of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.