🔴Tibbiyot tarixidagi yirik ilmiy meros
🔴Ibn Sinoning keyinchalik kotiblar tomonidan koʻchirilgan qoʻlyozmalarida aks etgan rangli tasvirlar
XV asr oxirlarida Musulmon Sharqi shaharlaridan birida shamli xona, siyoh ifori va qalam chizgʻilari ostida yozilayotgan asarning keyinchalik tibbiyot tarixida yirik ilmiy meros sifatida tan olinishini muallif tasavvur ham qilmagan boʻlsa kerak.
Bu noyob ilmiy meros – Mansur ibn Muhammad ibn Ilyosning “Risola dar tashrihi badani inson” (“Inson badanining anatomiyasi haqida risola”) asari edi. Bu asar keyinchalik “Tashrihi Mansuriy” nomi bilan ham mashhur boʻlgan.
Temuriylar davridan qolgan xazina
Mansur ibn Ilyosning hayoti haqida koʻp maʼlumotlar saqlanmagan. U XV asrda Sherozda ziyoli oilada tugʻilgan boʻlib, oilasida olimlar, tabiblar va shoirlar yetishib chiqqan. Olim Islom olamining turli shaharlarida boʻlib, ayniqsa, Temuriylar davrida ilm va madaniyat markazi hisoblangan Tabrizga bir necha bor sayohat qilgan.
1396 yilda u oʻzining mashhur asari – “Tashrihi Mansuriy” ni yozib, Amir Temurning nabirasi Pirmuhammad Bahodirga bagʻishlagan.
Inson anatomiyasining ilk atlasi
“Tashrihi Mansuriy” tibbiyot tarixida ilk rangli anatomik atlas sifatida katta ahamiyat kasb etadi. Unda inson tanasi besh tizim boʻyicha – suyaklar, asablar, mushaklar, arteriya va vena tomirlari tasvirlangan.
Asarning eng muhim jihati – unda inson tanasiga oid ilk rangli tasvirlar koʻrsatilgan. Bu tasvirlar tibbiy bilimlarni vizual tarzda yetkazish imkonini yaratgan va anatomiya fanini rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab bergan.
Mansur ibn Ilyosning asaridagi tasvirlardan Ibn Sino va Ismoil Jurjoniy kabi allomalarning keyinchalik koʻchirilgan qoʻlyozmalarida ham foydalanilgan. Tarix fanlari boʻyicha falsafa doktori Faxriddin Ibragimov taʼkidlaganidek,
asardagi baʼzi tasvirlar ilgarigi yunon va lotin olimlaridan ilhomlangan boʻlishi mumkin, ammo homilador ayol tasviri asl ijod mahsuli hisoblanadi.
Bu risolaning qoʻlyozmalari Oʻzbekiston, Eron, Hindiston, Yevropa va AQShdagi kutubxonalarda saqlanmoqda. Toshkentdagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti fondida toʻrt nusxasi mavjud.
“Tashrihi Mansuriy” oʻrta asr tibbiyotida inson anatomiyasini ilk rangli tasvirlagan asar sifatida ahamiyatlidir. Islom sivilizatsiyasi markazining Ikkinchi Renessans boʻlimi ekspozitsiyasida namoyish etilishi kutilayotgan ushbu meros islom sivilizatsiyasida ilm-fan taraqqiyoti va insonshunoslik borasidagi izchil rivojlanishni namoyon etadi.

Who is the author of the first colored illustrations on human anatomy?
At the end of the 15th century, in one of the cities of the Muslim East, under the dim light of an oil lamp, amid the scent of ink and the scratches of a pen, the author could hardly have imagined that his work would later be recognized as a major scientific legacy in the history of medicine.
This unique scientific legacy was the work of Mansur ibn Muhammad ibn Ilyas entitled “Risala dar tashrihi badani insān” (“Treatise on the Anatomy of the Human Body”). The work later became widely known as “Tashrih-i Mansuri”.
A treasure from the Timurid era
Little information has survived about the life of Mansur ibn Ilyas. He was born in the 15th century in Shiraz into an intellectual family that produced scholars, physicians, and poets. The scholar traveled through various cities of the Islamic world, especially visiting Tabriz several times, which was considered a major center of science and culture during the Timurid era.
In 1396 he wrote his famous work “Tashrih-i Mansuri”, dedicating it to Pir Muhammad Bahadur, the grandson of Amir Timur.
The first atlas of human anatomy
Tashrih-i Mansuri holds great importance in the history of medicine as the first colored anatomical atlas. It depicts the human body according to five systems — bones, nerves, muscles, arteries, and veins.
The most significant aspect of the work is that it presented the first colored illustrations of the human body. These illustrations made it possible to transmit medical knowledge visually and marked a new stage in the development of anatomy.
Illustrations from Mansur ibn Ilyas’s work were later used in the copied manuscripts of such great scholars as Avicenna and Ismail Jurjani. As Dr. Fakhriddin Ibragimov, Doctor of Philosophy in Historical Sciences, emphasized,
some of the illustrations may have been inspired by earlier Greek and Latin scholars, but the depiction of a pregnant woman is considered an entirely original creation.
Manuscripts of this treatise are preserved in libraries in Uzbekistan, Iran, India, Europe, and the United States. Four copies are kept in the collection of the Institute of Oriental Studies named after Abu Rayhan Beruni in Tashkent.
As the first work to illustrate human anatomy in color in medieval medicine, Tashrih-i Mansuri is of great importance. Its presentation in the Second Renaissance section of the exhibition at the Center of Islamic Civilization is expected to highlight the progress of science and anthropology in Islamic civilization.