Musulmon olamining eng qimmatli xazinalaridan biri boʻlgan Usmon Mushafi (Qurʼonning eng qadimiy nusxalaridan biri) asrlar davomida turli tarixiy voqealarga guvoh boʻlib kelgan. Uning Turkistonga qaytishi va hozirgacha yetib kelishi diniy hamda madaniy merosimizning uzluksizligidan darak beruvchi muhim voqelikdir.
1924 yilda, yaʼni bundan 101 yil oldin, Usmon Mushafi Tatariston, Boshqirdiston va Turkiston ulamolaridan tashkil topgan sharafli soqchilar kuzatuvida maxsus poyezd orqali Ufadan Toshkentga olib kelinadi. U bir muddat masjidda saqlanib, xavfsizlik nuqtai nazaridan keyinroq Oʻzbekiston xalqlari tarixi muzeyiga (hozirgi Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi) topshiriladi.
1868 yilda (ayrim manbalarda 1869 yilda) Mushaf Samarqanddan Sankt-Peterburgga olib ketilgan va avval Rossiya xalq maorifi vazirligiga, keyinchalik esa Saltikov-Shchedrin kutubxonasiga topshirilgan. 1905 yilda undan 50 nusxa olingan. Oktabr toʻntarishidan soʻng, musulmon ulamolarining iltimosiga koʻra, RSFSR hukumatining qarori bilan u musulmonlarga qaytariladi va Ufada saqlanadi. Shu tariqa 1924 yilda yana Turkistonga qaytib keladi.
1989 yil 14 mart kuni Toshkentda boʻlib oʻtgan Musulmonlar toʻrtinchi qurultoyida Usmon Mushafi yana musulmonlar ixtiyoriga topshirilgani eʼlon qilindi.
Usmon Mushafining Turkistonga qanday kelib qolgani haqida turli taxminlar mavjud. Ayrim olimlar uni Amir Temur Basradan olib kelgan, deb hisoblaydi. Boshqa tarixchilar esa Temurning Oltin Oʻrdaga yurishi davrida, Toʻxtamish ustidan qozongan gʻalabasidan keyin qoʻlga kiritilgan, degan fikrni bildirishadi.
Tarixda boshqa qarashlar ham uchraydi, ammo Mushafning Samarqandga keltirilishi Temuriylar davri bilan bogʻliqligi haqidagi fikrlar koʻproq qoʻllab-quvvatlanadi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Qurʼon zalida asosiy eksponat sifatida Usmon Mushafi joy oladi. Shuningdek, Somoniylar, Qoraxoniylar, Xorazmshohlar, Temuriylar davrida yaratilgan Qurʼonlar nusxalari ham namoyish etilishi kutilmoqda. Bundan tashqari, Markaz tomonidan Usmon Mushafi tarixi, uning kelib chiqishi, paleografik xususiyatlari va diniy-maʼnaviy ahamiyati haqida “Usmon Mushafi tarixi” mavzusida ilmiy-ommabop kitob tayyorlanishi rejalashtirilgan.

Самая древняя рукопись Корана: путь Усмона Мусхафи через века и страны
18 августа — особая дата в истории исламского мира и Узбекистана. Именно в этот день в 1924 году в Ташкент был доставлен Усмон Мусхафи — одна из древнейших рукописей Корана, имеющая уникальное историческое, духовное и культурное значение.
Долгий путь святыни
Эта реликвия прошла сложный и долгий путь. В 1868 году (по некоторым источникам в 1869-м) Мусхафи был вывезен из Самарканда в Санкт-Петербург. Сначала он оказался в распоряжении Министерства народного просвещения России, а затем был передан в Салтыков-Щедринскую библиотеку.
В 1905 году с него было сделано 50 копий. После Октябрьской революции, по просьбе мусульманских богословов, правительство РСФСР приняло решение вернуть святыню верующим. Так Мусхафи оказался в Уфе.
В 1924 году, ровно 101 год назад, в сопровождении уважаемых богословов из Татарстана, Башкортостана и Туркестана, реликвию специальным поездом перевезли в Ташкент. Сначала он хранился в мечети, но ради безопасности позднее был передан в Музей истории народов Узбекистана (сегодня — Государственный музей истории Узбекистана).
Возвращение мусульманам
14 марта 1989 года на IV съезде мусульман в Ташкенте было объявлено о том, что Усман Мусхафи вновь передан мусульманам. Это событие стало символическим возвращением реликвии народу, для которого она на протяжении веков оставалась источником духовной силы.
Легенды о происхождении
Историки до сих пор спорят о том, каким образом Мусхафи оказался в Туркестане. Существует несколько версий. Одни учёные считают, что его привёз Амир Темур из Басры, другие предполагают, что реликвия попала в Самарканд после победы Темура над Тохтамышем в походе на Золотую Орду.
Несмотря на разногласия, большинство исследователей связывают пребывание Мусхафи в Самарканде именно с эпохой Темуридов.
Мусхафи в Центре исламской цивилизации
Сегодня Усмон Мусхафи занимает центральное место в экспозиции Зала Корана Центра исламской цивилизации в Узбекистане. Наряду с ним здесь будут представлены и другие древние списки Корана — времён Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов и Темуридов.
Кроме того, Центр готовит к изданию научно-популярную книгу «История Усмона Мусхафа», где подробно будет рассказано о происхождении этой реликвии, её палеографических особенностях и духовном значении.
Усмон Мусхафи — не только бесценный памятник исламской культуры, но и живая связь времён, символ того, как духовное наследие способно преодолевать века и возвращаться к своим истокам.