Misr sultoni tomonidan Amir Temurga sovgʻa qilingan jirafa aks etgan miniatyura nusxasi ITsMga joylashtiriladi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasi yaqinda yana bir nodir asar bilan boyishi kutilmoqda. 1436 yilda Sherozda yaratilgan va hozir turli kolleksiyalarda saqlanayotgan mashhur “Zafarnoma” qoʻlyozmasining ikki sahifalik kompozitsiyasi Amir Temurning nabirasi, Temuriy shahzoda Ibrohim Sulton uchun maxsus koʻchirilgan.
Qoʻlyozmadagi miniatyuralarning birida elchilarni qabul qilish jarayoni aks etgan. Bu voqea Kastiliya qiroli saroyidan kelgan ispan elchisi Rui Gonsales de Klavixoning xotiralarida ham bayon etilgan. Uning yozishicha, 1404 yil iyun oyi boshlarida Temur Misr sultonining elchilarini Eronning shimoliy-gʻarbidagi shaharda qabul qilgan.
Elchilar hukmdorga qimmatbaho sovgʻalar, jumladan, oltita toʻn va oʻsha davr uchun noyob hayvon — jirafa olib kelishgan. Klavixo Temur saroyidagi marosimlarni koʻp marotaba hayrat bilan tasvirlagan boʻlsa-da, aynan jirafa uning eʼtiborini tortgan. Ilgari hech qachon bunday jonzotni koʻrmagani uchun u uni atroflicha tavsiflab, “bu jonivor haqiqatan ham hayratlanarli” deya taʼrif bergan.
Ushbu asar nafaqat badiiy mahorati, balki oʻrta asrlardagi xalqaro diplomatiya, savdo yoʻllari va madaniy aloqalarning guvohi sifatida ham tarixiy ahamiyatga ega.

A copy of the miniature depicting the giraffe presented to Amir Temur by the Sultan of Egypt will be placed in the Center of Islamic Civilization
The exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan is soon expected to be enriched with another rare work. A two-page composition from the famous Zafarnama manuscript, created in Shiraz in 1436 and now preserved in various collections, was specially copied for Amir Temur’s grandson, the Timurid prince Ibrahim Sultan.
One of the miniatures in the manuscript depicts the reception of envoys. This event is also described in the memoirs of the Spanish envoy Ruy González de Clavijo, who came from the court of the King of Castile. According to his account, in early June 1404, Temur received the envoys of the Sultan of Egypt in a city in northwestern Iran.
The envoys brought the ruler valuable gifts, including six robes and a rare animal for that time — a giraffe. Although Clavijo had described the ceremonies at Temur’s court with great admiration on many occasions, it was the giraffe that caught his special attention. Having never seen such a creature before, he gave a detailed description of it, calling it “truly remarkable”.
This work is significant not only for its artistic mastery but also as a witness to medieval international diplomacy, trade routes, and cultural connections.