Qonunchilik hujjatlar va topshiriqlari ijrosi taʼminlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida ijro intizomini yanada mustahkamlash borasida bir qator amaliy ishlar tizimli yoʻlga qoʻyilmoqda.
Xususan, Qonunlar, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlarining ijrosi ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi boʻyicha aniq hisobdorlikni taʼminlash, shuningdek, barcha boʻgʻindagi rahbarlar va xodimlarning ijro intizomiga qatʼiy rioya etish boʻyicha shaxsiy masʼuliyati, javobgarligini yanada oshirish maqsadida joriy yilning 7 oyi davomida quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, edo.ijro.uz Idoralararo yagona elektron tizimi portaliga jami 100 ta qonunchilik hujjatlari kelib tushgan boʻlib, ular oʻz vaqtida roʻyxatga olinib, masʼul ijrochilarga yetkazildi. Topshiriqlarning oʻz vaqtida va sifatli bajarilishi qatʼiy nazoratga olindi.
Qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarni bajarishda, «Ijro.gov.uz» tizimida faoliyat yuritadigan masʼul ijrochilarga Adliya idoralari tomonidan doimiy ravishda huquqiy-uslubiy koʻmak amalga oshirilib kelinadi.
Qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarning amalda bajarilishiga toʻsqinlik qilayotgan tizimli muammo va kamchiliklar mavjud emas.
Kelgusida ijro intizomini yanada mustahkamlash, ijro hujjatlari ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi boʻyicha aniq hisobdorlikni taʼminlash maqsadida:
➖mazkur jarayonga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini bosqichma-bosqich joriy qilish;
➖ijro intizomiga rioya qilinishi ustidan tizimli kunlik nazorat va monitoringni amalga oshirish;
➖ijro intizomida kamchiliklarga yoʻl qoʻygan xodimlarga intizomiy jazo qoʻllash boʻyicha birinchi rahbarga takliflar kiritish;
➖har hafta juma kuni yangi haftada va har oyning 25-sanasiga qadar kelgusi oyda bajarilishi lozim boʻlgan topshiriqlar toʻgʻrisida birinchi rahbarni xabardor qilish;
➖ ijro intizomida yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etishda xodimlarga amaliy yordam koʻrsatish, xodimlar uchun tizimli ravishda oʻquv seminarlar hamda mashgʻulotlarni tashkil etish belgilangan.

Implementation of legislative documents and directives is being ensured
A series of practical and systematic measures are being implemented to further strengthen execution discipline at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
In particular, over the past seven months of this year, the following activities have been carried out to establish effective control mechanisms over the execution of laws and documents of the President and Government of the Republic of Uzbekistan, ensure clear accountability for execution outcomes, and enhance the personal responsibility and accountability of managers and employees at all levels for compliance with execution discipline:
Specifically, a total of 100 legislative documents has been received through the unified interdepartmental electronic system portal at edo.ijro.uz. All were promptly registered and delivered to the responsible executors. The timely and high-quality implementation of assignments was placed under strict control.
To ensure the proper execution of legislative documents and directives, the responsible personnel operating through the “Ijro.gov.uz” system are consistently provided with legal and methodological support by justice authorities.
There are currently no systemic issues or deficiencies hindering the effective implementation of legislative documents and directives.
To further strengthen execution discipline and establish effective control mechanisms over the implementation process, ensuring clear accountability for results, the following measures are planned:
➖ Gradual integration of modern information and communication technologies into this process;
➖ Systematic daily control and monitoring of compliance with execution discipline;
➖ Submission of proposals to the head of the institution for disciplinary measures against employees who violate execution discipline;
➖ Weekly briefings every Friday to inform the head about tasks scheduled for the following week, and by the 25th of each month regarding tasks for the upcoming month;
➖ Providing practical assistance to staff in resolving execution-related issues, and regularly organizing training seminars and workshops for employees.
Work in this direction will continue, and updates on the measures implemented will be regularly published on the Center’s official website.