Qonunchilik hujjatlar va topshiriqlari ijrosi taʼminlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida ijro intizomini yanada mustahkamlash borasida bir qator amaliy ishlar tizimli yoʻlga qoʻyilmoqda.
Xususan, Qonunlar, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumat hujjatlarining ijrosi ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi boʻyicha aniq hisobdorlikni taʼminlash, shuningdek, barcha boʻgʻindagi rahbarlar va xodimlarning ijro intizomiga qatʼiy rioya etish boʻyicha shaxsiy masʼuliyati, javobgarligini yanada oshirish maqsadida joriy yilning 7 oyi davomida quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, edo.ijro.uz Idoralararo yagona elektron tizimi portaliga jami 100 ta qonunchilik hujjatlari kelib tushgan boʻlib, ular oʻz vaqtida roʻyxatga olinib, masʼul ijrochilarga yetkazildi. Topshiriqlarning oʻz vaqtida va sifatli bajarilishi qatʼiy nazoratga olindi.
Qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarni bajarishda, «Ijro.gov.uz» tizimida faoliyat yuritadigan masʼul ijrochilarga Adliya idoralari tomonidan doimiy ravishda huquqiy-uslubiy koʻmak amalga oshirilib kelinadi.
Qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarning amalda bajarilishiga toʻsqinlik qilayotgan tizimli muammo va kamchiliklar mavjud emas.
Kelgusida ijro intizomini yanada mustahkamlash, ijro hujjatlari ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi boʻyicha aniq hisobdorlikni taʼminlash maqsadida:
➖mazkur jarayonga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini bosqichma-bosqich joriy qilish;
➖ijro intizomiga rioya qilinishi ustidan tizimli kunlik nazorat va monitoringni amalga oshirish;
➖ijro intizomida kamchiliklarga yoʻl qoʻygan xodimlarga intizomiy jazo qoʻllash boʻyicha birinchi rahbarga takliflar kiritish;
➖har hafta juma kuni yangi haftada va har oyning 25-sanasiga qadar kelgusi oyda bajarilishi lozim boʻlgan topshiriqlar toʻgʻrisida birinchi rahbarni xabardor qilish;
➖ ijro intizomida yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etishda xodimlarga amaliy yordam koʻrsatish, xodimlar uchun tizimli ravishda oʻquv seminarlar hamda mashgʻulotlarni tashkil etish belgilangan.

Обеспечивается исполнение законодательных актов и поручений
В Центре исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан организована системная работа по укреплению исполнительской дисциплины.
Реализованы механизмы контроля за исполнением законов, документов Президента и Правительства Республики Узбекистан. Обеспечена отчётность по результатам исполнения. Установлена персональная ответственность руководителей и сотрудников всех уровней за соблюдение исполнительской дисциплины.
За семь месяцев текущего года проведён комплекс практических мероприятий. В межведомственную единую электронную систему edo.ijro.uz поступило 100 законодательных документов. Все документы зарегистрированы и доведены до ответственных исполнителей. Исполнение поручений контролируется по срокам и качеству выполнения. Ответственные исполнители в системе Ijro.gov.uz получают правовую и методическую помощь от органов юстиции.
Системные проблемы и недостатки, препятствующие исполнению законодательных актов и поручений, не выявлены.
Для укрепления исполнительской дисциплины и обеспечения прозрачной отчётности предусмотрены следующие меры:
• внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в процесс исполнения;
• установление ежедневного контроля и мониторинга соблюдения исполнительской дисциплины;
• внесение предложений первому руководителю о применении дисциплинарных мер к сотрудникам, допустившим нарушения;
• информирование руководства о задачах на следующую неделю и до 25 числа каждого месяца – о поручениях, подлежащих исполнению в следующем месяце;
• оказание практической помощи сотрудникам в устранении проблем, организация учебных семинаров и тренингов.