Xoja Doniyor maqbarasi — bagʻrikenglik ramzi
Samarqand shahrida joylashgan Xoja Doniyor maqbarasi – nafaqat Oʻzbekiston, balki butun islom olami va jahon ziyoratchilarini oʻziga jalb etib kelayotgan muqaddas qadamjo hisoblanadi. U haqda xalq orasida turli afsona va rivoyatlar avloddan avlodga oʻtib kelmoqda.
Rivoyatlarga koʻra, bu qabr borasida ikki xil qarash mavjud. Bir guruh olimlar bu yerda nasroniy, islom va yahudiy manbalarda tilak qilingan paygʻambarlardan biri — Doniyor (Daniel) paygʻambar dafn etilgan, deb hisoblaydi. Boshqa maʼlumotlarga koʻra esa, Xoja Doniyor — sahobalardan biri boʻlib, u Samarqandda Qusam ibn Abbosning safdoshlaridan boʻlgan.
Doniyor paygʻambar haqida turli dinlar manbalarda maʼlumotlar mavjud. Qurʼoni karimda nomma-nom tilga olinmasa-da, islom ulamolari uni paygʻambarlar safiga qoʻshgan. U qadimgi Bobilda yashagan, tushlarni taʼbir qilish va bitiklarni oʻqish qobiliyati bilan tanilgan, Bobil va Fors shohlarining hurmatini qozongan zot sifatida maʼlum.
Maʼlumotlarga koʻra, Sohibqiron Amir Temur XIV asrda Kichik Osiyoga qilgan yurishlari davomida Doniyor paygʻambarning Shustar shahridagi qabrini ziyorat qilgan. Unga “qaysi yurtda Doniyor xoklari boʻlsa, oʻsha yurtdan baraka arimas”, degan gapni aytganlaridan soʻng, Sohibqiron paygʻambarning hokini Samarqandga olib kelishga qaror qilgan. Ayrim rivoyatlarga koʻra, faqatgina oʻng qoʻli va oyogʻi suyaklari olib kelingan boʻlib, bu joyda dafn etilgan.
Bugungi kunda Xoja Doniyor maqbarasidagi qabrning uzunligi 18 metr boʻlib, u dunyodagi eng uzun qabrlardan biri hisoblanadi. Aytishlaricha, paygʻambar xoklari dafn etilgandan keyin qabr tabiiy ravishda choʻzilgan. Unga mos ravishda maqbara qurilgan. Bu manzilga kelgan ziyoratchilar qabrning ulkanligi va muqaddasligidan hayratga tushadilar.
Maqbara hududida shifobaxsh deb eʼtiqod qilinuvchi buloq ham mavjud boʻlib, u otning tuyoq ostida paydo boʻlgani haqida rivoyat bor. Ziyoratchilar ushbu buloq suvidan ichib, shifo umidida tashrif buyuradilar. Bu maskanni har yili musulmonlar, nasroniylar va yahudiylar ziyorat qilishi uning insoniyat uchun umumiy madaniy va diniy qadriyatga aylanganidan dalolat beradi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan Amir Temurning bagʻrikenglik siyosatini koʻrsatish maqsadida Xoja Doniyor maqbarasi tarixidan kelib chiqib maxsus videorolik yaratilishi rejalashtirilgan.

🔴 A complex that reflects Amir Temur’s policy of tolerance
The Khoja Doniyor Mausoleum, located in the city of Samarkand, is considered a sacred site that attracts not only visitors from Uzbekistan but also pilgrims from across the Islamic world and beyond. Numerous legends and stories about the site have been passed down from generation to generation.
According to legends, there are two differing views about this grave. One group of scholars believes that it is the resting place of Prophet Doniyor (Daniel), a figure venerated in Christian, Islamic, and Jewish traditions. Other sources suggest that Khoja Doniyor was one of the Companions of the Prophet and a close associate of Qusam ibn Abbas in Samarkand.
Various religious sources contain information about Prophet Doniyor. Although he is not mentioned by name in the Qur’an, Islamic scholars have included him among the prophets. He is said to have lived in ancient Babylon, known for his ability to interpret dreams and read scriptures, and earned the respect of Babylonian and Persian kings.
Historical accounts state that during his campaigns in Asia Minor in the 14th century, Amir Temur visited the grave of Prophet Doniyor in the city of Shustar. After being told, “Whichever land holds the remains of Doniyor, that land shall never be deprived of blessings”, the conqueror decided to bring his relics to Samarkand. According to some legends, only the bones of his right hand and foot were brought and buried at this site.
Today, the grave at the Khoja Doniyor Mausoleum is 18 meters long, making it one of the longest graves in the world. It is said that after the prophet’s remains were buried, the grave extended naturally. The mausoleum was constructed to match its extraordinary size. Visitors to the site are often astonished by the scale and sanctity of the tomb.
Within the mausoleum’s grounds, there is also a spring believed to have healing properties, with a legend claiming it emerged from beneath a horse’s hoof. Pilgrims drink from this spring in the hope of receiving a cure. The fact that Muslims, Christians, and Jews visit this sacred place every year reflects its status as a shared cultural and religious heritage of humanity.
The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan has planned to produce a special video about the history of the Khoja Doniyor Mausoleum to highlight Amir Temur’s policy of tolerance.