Animatsiya, 3D grafika va sunʼiy intellekt: tarixiy meros yoshlar uchun yangi texnologik formatda jonlantirilyapti
Davlat rahbari tashabbusi va gʻoyasi asosida bunyod etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi yakuniy bosqichga yetib qoldi. Ayni paytda esa 2000 dan ortiq mahalliy va xorijiy mutaxassislar, olimlar, tadqiqotchilar, dizaynerlar, rassomlar, hunarmandlar, shuningdek, bir qator vazirlik hamda tashkilotlar hamjihatlikda ushbu muhtasham maskanning ekspozitsiyasini boyitish ustida jadal ish olib bormoqda.
Turli yondashuvlar, bahs-munozaralar, tahliliy maʼlumotlar asosida shakllanayotgan Markaz muzeyi ekspozitsiyasida Prezidentimiz qayd etgani kabi buyuk xalq ekanligimizni yana bir bor ilmiy asoslab, xalqchil tushuntirib beradigan, milliy gʻoya joʻsh urib turadigan, tashrif buyurgan odamlarda, yoshlarimizda ruhiy kuch, ruhiy ishonch paydo qila oladigan kontentlar tayyorlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Yangi Renessans” gʻoyasining yorqin amaliy ifodasi sifatida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyasidan oʻrin olayotgan “Sivilizatsiyalar va kashfiyotlar devori” loyihasi orqali tarixiy meros yangi texnologik formatda namoyish etilishi rejalashtirilgan. Xorazmiyning “Algoritm ustuni”, Ibn Sinoning inson anatomiyasi, Fargʻoniyning Nilometr qurilmasi kabi ajdodlarimizning kashfiyotlari vizual vositalar orqali yodda qoladigan, taʼsirli va ilhomlantiruvchi uslubda taqdim etilishi kutilyapti.
Ushbu loyiha doirasida olib borilayotgan ishlar, tasvirga olish jarayonlari bilan yaqindan tanishtirish maqsadida OAV vakillari uchun press tur tashkil etildi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan amalga oshirilayotgan “Sivilizatsiyalar va kashfiyotlar devori” – bu shunchaki ekspozitsiya emas, balki inson sivilizatsiyasi taraqqiyotini yangicha koʻz bilan anglatishga qaratilgan innovatsion madaniy-maʼrifiy tashabbusdir.
Loyihaning asosiy maqsadi — yosh avlodni ilm-fanga qiziqtirish, Islom dunyosida kamol topgan buyuk mutafakkirlar va olimlarning ilmiy merosini zamonaviy vizual vositalar orqali yodda qoladigan, taʼsirli va ilhomlantiruvchi uslubda taqdim etishdir.
Muzaffar Erkinov, rejissyor, loyiha ijodiy rahbari:
– Ayni paytda biz Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlikda “Sivilizatsiyalar va kashfiyotlar devori” loyihasi ustida ish olib bormoqdamiz. Ushbu loyihani amalga oshirishda biz Prezidentimiz tomonidan qoʻyilgan vazifaga alohida eʼtibor qaratyapmiz. Yaʼni yoshlarni kengroq jalb eta oladigan kontentlarni tayyorlashga harakat qilyapmiz. Shu bois “Sivilizatsiyalar va kashfiyotlar devori”da Islomdan avvalgi davrlar, Birinchi va Ikkinchi Renessans bosqichlarini qamrab olgan holda interaktiv media-kontentlar, animatsiya, 3D grafika va sunʼiy intellekt orqali qayta jonlantirilayotgan zamonaviy taʼlimiy platforma yaratish ustida ishlamoqdamiz.
Bizning jamoamiz tomonidan “Sivilizatsiyalar va kashfiyotlar devori” doirasida 100 ga yaqin multimediaviy videokontent, animatsiya, oʻyin texnologiyalari va sunʼiy intellekt asosida ishlangan kontentlar ishlab chiqilmoqda. Ular orasida jahon fanining poydevorini qurgan allomalar – Xorazmiy, Abu Ali ibn Sino, Ahmad Fargʻoniy va boshqalarning merosi muhim oʻrin tutadi.
➖ Xorazmiyga bagʻishlangan qismda “Algoritm ustuni” orqali tenglamalarni yechish;
➖ Ibn Sino ekspozitsiyasida inson anatomiyasini interaktiv tarzda oʻrganish;
➖Fargʻoniyning Nilometr qurilmasi asosida suv sathini boshqarish orqali hosildorlikni modellashtirish kabi imkoniyatlar yoshlarda bilimga qiziqish uygʻotadi.
Har bir kadr, har bir vizual taʼsir — bu tarix bilan muloqot. Biz bu loyihada mahalliy olimlar bilan hamkorlikda ish olib bormoqdamiz. Arxeolog Surʼat Kubayev bu borada bizga katta yordam beryapti. Har bir tarixiy maʼlumotlar, faktlar olimlarimiz tomonidan maʼqullangach, vizuallashtirishga kirishyapmiz. Ilmiy aniqlik va kreativ yondashuv birlashgani sabab, biz nafaqat oʻtmishni aks ettirmoqdamiz, balki uni yoshlar tafakkurida qayta jonlantiryapmiz. Bunda biz Markaz mutaxassislari, mahalliy va xalqaro olimlar, Rossiyaning “Planet 9” kompaniyasi hamda Oksford universiteti kabi yetakchi ilmiy markazlar bilan hamkorlikda ishlamoqdamiz. Ish jarayonida yaratilayotgan har bir kontent Islom sivilizatsiyasi markazi huzuridagi Ilmiy kengash tomonidan muhokama qilinib, tarixiy manbalarga asoslangan holda takomillashtirilgan holda amalga oshirilmoqda. Bu esa loyihani ilm va sanʼat oʻrtasidagi mukammal uygʻunlik namunasi sifatida namoyon etadi.
“Har bir vizual — bu tarix bilan muloqot”: arxeolog Surat Kubayev loyihadagi ishtiroki haqida quyidagicha fikr bildirdi.
“Bunday tarixiy va madaniy loyihalarda arxeolog hamda tarixchilarning ishtiroki — asosiy shartlardan biri. Chunki har bir vizual obraz, artefakt yoki sahna oʻtmish haqidagi jamoaviy tasavvurni shakllantiradi. Biz kinoijodkorlarga faqatgina tarixiy faktlarni emas, balki muayyan davrning urf-odatlari, kiyim-kechaklari, meʼmoriy uslubi va kulolchilik buyumlaridan tortib, hatto xalqning tafakkurigacha oid maʼlumotlarni yetkazamiz. Bu rejissyor va dizaynerlarga kontentni real va ishonchli qilib yaratishda katta yordam beradi. Men asosan multimediaviy kontentdagi tarixiy aniqlik uchun masʼulman. Har bir tayyorlanayotgan materialda hikoya qilinayotgan shaxslar, voqealar, joylar va buyumlar oʻz davriga toʻgʻri kelishi shart. Masalan, Ibn Sinoning inson anatomiyasi yoki Ahmad Fargʻoniyning Nilometr qurilmasi haqidagi ekspozitsiyalarda ilmiy aniqlikni taʼminlash, manbalarga tayanish — mening birinchi vazifam. Shu bilan birga, har bir sahnaning tarixiy ahamiyatini tomoshabinga qanday qilib tushunarli va taʼsirli yetkazish mumkinligini muhokama qilamiz, zarur hollarda qoʻshimcha maʼlumotlar bilan toʻldiraman.”
Bunday keng koʻlamli, ilmiy asoslangan va texnologik jihatdan mukammal loyiha Prezidentimiz tomonidan ilgari surilayotgan “Yangi Renessans” gʻoyasining amaldagi yorqin ifodasidir. Bu ekspozitsiya — nafaqat ilm-fan va tarix, balki kelajak avlod uchun ilhom manbai, maʼnaviy qoʻllanma va intellektual xazinadir.

Animation, 3D graphics, and artificial intelligence: historical heritage is being revived for youth in a new technological format
The construction of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, established based on the initiative and vision of the Head of State, has reached its final stage. At present, over 2,000 local and international experts, scholars, researchers, designers, artists, craftsmen, as well as several ministries and organizations, are actively working together to enrich the content of this grand institution’s exhibition.
The museum exhibition of the Center, formed through diverse approaches, discussions, and analytical insights, is being developed with a special focus on creating content that, as emphasized by the President, will scientifically and accessibly convey the greatness of our nation, embody the national spirit, and inspire a sense of inner strength and confidence in visitors especially the youth.
As a vivid and practical embodiment of the “New Renaissance” vision put forward by the President, the “Wall of civilizations and discoveries” project part of the exhibition at the Museum of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan is set to showcase historical heritage through new technological formats. Discoveries by our ancestors such as al-Khwarizmi’s “Pillar of algorithms”, Ibn Sina’s anatomical studies, and al-Farghani’s Nilometer device will be presented in an engaging, visually striking, and inspirational manner that leaves a lasting impression.
To provide the media with an up-close view of the work being carried out and the filming process for this project, a press tour was organized.
Implemented by the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the “Wall of civilizations and discoveries” is more than just an exhibition it is an innovative cultural and educational initiative aimed at offering a new perspective on the development of human civilization.
The primary goal of the project is to spark interest in science among the younger generation and to present the scientific legacy of great thinkers and scholars who flourished in the Islamic world in a memorable, impactful, and inspirational way through modern visual tools.
Muzaffar Erkinov, Director and creative lead of the project:
“At present, we are working closely with the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan on the ‘Wall of civilizations and discoveries’ project. In implementing this initiative, we are paying special attention to the task set by our President: to create content that actively engages youth. That is why we are working on developing a modern educational platform through interactive media content, animation, 3D graphics, and artificial intelligence, covering the pre-Islamic period as well as the First and Second Renaissance eras.
As part of the ‘Wall of civilizations and discoveries’, our team is producing nearly 100 multimedia video contents, animations, game-based technologies, and AI-powered materials. These works focus on the legacy of great scholars who laid the foundation of global science including al-Khwarizmi, Abu Ali Ibn Sina, Ahmad al-Farghani, and others.
For example:
➖ In the section dedicated to al-Khwarizmi, visitors can interact with the ‘Pillar of Algorithms’ to solve equations;
➖ The Ibn Sina exhibition enables interactive exploration of human anatomy;
➖ The al-Farghani section allows users to model agricultural productivity by managing water levels through his invention the Nilometer.
Each frame, each visual element is a dialogue with history. In this project, we are collaborating with local scholars. Archaeologist Surat Qubaev, in particular, is providing invaluable support. Every historical fact and detail is carefully verified by our scholars before we begin the visualization process. Thanks to the combination of scientific accuracy and creative interpretation, we are not only representing the past but also reviving it in the minds of the younger generation. To achieve this, we are working alongside experts from the Center, both local and international scholars, as well as leading institutions such as Russia’s ‘Planet 9’ company and the University of Oxford. Every piece of content produced undergoes review by the Scientific Council under the Center of Islamic Civilization and is finalized based on historical sources. This approach positions the project as a true example of harmony between science and art”.
“Every visual is a dialogue with history”: archaeologist Surat Qubaev shared the following thoughts on his involvement in the project:
“In historical and cultural projects like this, the participation of archaeologists and historians is one of the key requirements. Every visual image, artifact, or scene helps shape a collective understanding of the past. We don’t just provide filmmakers with historical facts we also share knowledge about the customs, clothing styles, architectural elements, pottery, and even the worldview of the people from that era. This greatly assists directors and designers in creating content that feels real and credible. I am primarily responsible for ensuring historical accuracy in the multimedia content. Every person, event, place, and object depicted in the materials must align with the appropriate historical period. For example, in the exhibitions on Ibn Sina’s studies of human anatomy or Ahmad al-Farghani’s Nilometer, it is my duty to guarantee scientific precision and adherence to authentic sources. In addition, we discuss how to present the historical significance of each scene in a way that is both clear and impactful for the viewer, and I contribute additional details when necessary”.
Such a large-scale, scientifically grounded, and technologically advanced project is a vivid and practical embodiment of the “New Renaissance” vision promoted by our President. This exhibition is not only a tribute to science and history but also serves as a source of inspiration, a spiritual guide, and an intellectual treasure for future generations.