XX asrdagi davlatchilik, jamiyat, siyosat va maʼnaviyat interaktiv talqinda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida “Oʻzbekiston XX asrda” boʻlimi ekspozitsiyasini takomillashtirishga bagʻishlangan navbatdagi ishchi yigʻilish boʻlib oʻtdi. Mazkur ekspozitsiya loyihasi mamlakatimizda XX asrda yuz bergan davlatchilik tarixi, jamiyat taraqqiyoti, siyosiy jarayonlar va maʼnaviy-madaniy oʻzgarishlarni ilmiy-nazariy asosda yoritishga qaratilgan.
200 kvadrat metr maydonni egallagan boʻlimda tarixiy voqealar diod ekranlari yordamida interaktiv shaklda namoyish etilishi rejalashtirilgan. Ekspozitsiyaning asosiy maqsadi — jadid maʼrifatparvarlari faoliyati, sovet davridagi siyosiy muhit, ilm-fan va sanʼatdagi oʻzgarishlar hamda mustaqillikning dastlabki yillaridagi yutuqlarni tarixiy panorama sifatida keng jamoatchilikka taqdim etishdan iborat.
Yigʻilishda “Antalex” MChJ bosh direktori Bulat Shaymardonov tomonidan ekspozitsiya konsepsiyasi boʻyicha taqdimot oʻtkazildi. Unda ekspozitsiya 4 qismdan iborat boʻlishi, har bir davr uchun xos arxitektura, ramziy va kollaj elementlarini tadqiq etish zarurligi taʼkidlandi.
Taʼkidlangan toʻrt qism quyidagicha shakllanishi rejalashtirilmoqda:
➖Jadidlargacha boʻlgan davr (XIX asr oxiri — XX asr boshlari): Sitorai Mohi Xosadagi choʻpkorlik uslubi va fonarlar ramzidan foydalanish taklifi berildi.
➖Jadidlar davri: Eski Toshkent va Buxoro arxitektura inshootlarini inkorporatsiya qilish orqali maʼrifatparvarlik muhitini yaratish nazarda tutilmoqda.
➖Shoʻrolar davri: Paxta va ikki boshli burgut kabi simvolik tasvirlar orqali totalitar siyosiy muhit aks ettiriladi.
➖Mustaqillik davri: Yangi inshootlar va zamonaviy oʻzgarishlarning umumiy-ramziy ifodasi yaratiladi.
Tarixchi olimlar, jumladan, Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi direktori Baxtiyor Hasanov va muzey katta ilmiy xodimi Bahrom Irzayev tomonidan bir necha takliflar bildirildi.
Xususan, ekspozitsiyada shaxslar obrazlariga alohida eʼtibor qaratish, oʻsha davr ogʻriqlarini his qilish uchun tasvirlarni rangsiz va tiniq uslubda taqdim etish zarurligi taʼkidlandi.
Islom sivilizatsiyasi markazi rahbariyati, ushbu ekspozitsiya nafaqat ilmiy jihatdan muhim, balki keng jamoatchilik va kelajak avlod uchun taʼlimiy va maʼnaviy ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi.

Statehood, society, politics, and spirituality of the 20th century in an interactive interpretation
At the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, a working session was held to refine the exhibition section titled “Uzbekistan in the 20th Century”. This project is aimed at presenting the history of statehood, societal development, political processes, and spiritual-cultural transformations that occurred in Uzbekistan during the 20th century, based on scholarly and theoretical foundations.
Spanning an area of 200 square meters, the section is set to feature historical events through interactive displays using diode screens. The main objective of the exhibition is to present a historical panorama to the wider public highlighting the activities of Jadid intellectuals, the political atmosphere of the Soviet era, changes in science and the arts, as well as the achievements of the early years of independence.
During the meeting, Bulat Shaimardanov, General Director of Antalex LLC, delivered a presentation on the exhibition concept. He emphasized that the exhibition will be composed of four segments, and that each historical period should be reflected through its characteristic architecture, symbolic elements, and collage-based designs.
The four highlighted segments of the exhibition are planned to be structured as follows:
➖ Pre-Jadid Period (late 19th – early 20th century): It is proposed to use the woodcarving style and lantern symbols from the Sitorai Mokhi Khosa Palace to reflect the era.
➖ Jadid Period: The architectural elements of old Tashkent and Bukhara will be incorporated to evoke an environment of enlightenment and reformist thought.
➖ Soviet Period: A totalitarian political atmosphere will be conveyed through symbolic imagery such as cotton and the double-headed eagle.
➖ Independence Period: This phase will feature a symbolic and abstract representation of new constructions and modern transformations.
Historians, including Bakhtiyor Hasanov, Director of the State Museum of Memory of the Victims of Repression, and senior researcher Bahrom Irzaev, put forward several suggestions during the discussion.
They particularly emphasized the importance of focusing on individual figures in the exhibition and suggested presenting visuals in a clear, monochrome style to help visitors emotionally connect with the pains and struggles of each period.
The leadership of the Center of Islamic Civilization underlined that this exhibition is not only of scholarly significance but also holds profound educational and spiritual value for the general public and future generations.