Shayboniyxon madrasasi maketi qayta tiklanmoqda
Islom madaniyati va arxitekturasining unutilgan sahifalarini jonlantirish maqsadida Oʻzbekistonda yana bir muhim ilmiy-amaliy loyiha boshlandi — Shayboniyxon madrasasi maketi manbalar yordamida qayta tiklanishi rejalashtirilgan.
Bu madrasa XVI asrda Shayboniylar sulolasi davrida barpo etilgan boʻlib, oʻz vaqtida faqat diniy taʼlim emas, balki madaniyat va ilm-fan taraqqiyotiga ham xizmat qilgan. Afsuski, bu meʼmoriy inshootning asl koʻrinishi zamon oʻtishi bilan yoʻqolgan, ammo tarixiy manbalar, meʼmoriy hujjatlar va arxeologik topilmalar asosida uning tiklanishi imkonsiz emasligi maʼlum boʻldi.
Maketni tayyorlash jarayonida Islom sivilizatsiyasi markazi, meʼmorlik va tarix sohasidagi mutaxassislar, shuningdek, Sharqshunoslik va arxeologiya sohasidagi ilmiy tashkilotlar hamkorlik qilmoqda. Maqsad — tarixiy adolatni tiklash, millatning maʼnaviy xotirasini boyitish va xalqimizni buyuk ilmiy va meʼmoriy meros bilan qayta tanishtirishdir.
Tayyorlanayotgan maket nafaqat estetik va ekspozitsion ahamiyatga ega, balki taʼlimiy vazifani ham bajaradi — u orqali yoshlarimiz XVI asrdagi madrasa meʼmorchiligi, Shayboniylar davridagi ilm-fan muhiti va Islom sivilizatsiyasining Oʻrta Osiyodagi oʻrni haqida vizual va amaliy tasavvurga ega boʻlishadi.
Tayyor maket kelgusida Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida doimiy namoyishga qoʻyiladi va jamoatchilikka ochiq boʻladi.

A model of the Shaybani Khan Madrasah is being reconstructed
A new significant scientific and practical project has been launched in Uzbekistan to revive the forgotten pages of Islamic culture and architecture  a reconstruction of the Shaybani Khan Madrasah model is planned based on historical sources.
This madrasah was originally built in the 16th century during the Shaybanid dynasty. At the time, it served not only as a center for religious education but also contributed to the development of culture and science. Unfortunately, the original architectural structure was lost over time. However, historical records, architectural documents, and archaeological findings have shown that its reconstruction is indeed possible.
The model is being developed through the collaboration of the Center of Islamic Civilization, experts in architecture and history, as well as academic institutions specializing in Oriental studies and archaeology. The goal is to restore historical justice, enrich the nation’s spiritual memory, and reconnect the public with the great scientific and architectural heritage of the past.
The model under preparation is not only of aesthetic and exhibition value but also serves an educational purpose through it, young people will gain visual and practical insights into 16th-century madrasah architecture, the scientific environment of the Shaybanid era, and the role of Islamic civilization in Central Asia.
Once completed, the model will be permanently exhibited at the Center of Islamic Civilization and made accessible to the public.