Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 10 fevraldagi 126-son Qaroriga muvofiq Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan mamlakatimizda saqlanayotgan noyob qoʻlyozmalar Davlat reyestrini tuzish boʻyicha ishlar davom ettirilmoqda. Maʼlumot uchun Markaz tomonidan noyob qoʻlyozmalar Davlat reyestrining 9-jildi nashr etildi.
9-jildga kiritilgan 1000 ta qoʻlyozmadan 1000 donasi barchasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi sharqshunoslik qoʻlyozmalar fondlariga oid qoʻlyozmalar kiritilgan. Jildga kiritilgan maʼlumotlarning xronologik davri XI asr va XX asr boshiga toʻgʻri keladi. Ushbu manbalar keng doiradagi fanlarni oʻz ichiga qamrab oladi. Xususan, Qurʼon, hadis, aqida, fiqh, islom tarixi, jahon tarixi, adabiyot tarixi, falsafa, huquq, kimyo, tibbiyot, tillar, farmakologiya, geografiya, musiqa, mineralogiya, qishloq xoʻjaligi va boshqalar.
Qadimiy yozma manbalar arab, eski oʻzbek, fors, turk va tatar kabi musulmon Sharq xalqlarining tillarida yozilgan.
Davlat reyestrining 9-jildiga kiritilgan asarlar ichida Abu Bakr Muhammad ibn Azizusning 491/1098 yil koʻchirilgan Gʻoribul Qurʼon (Ajablanarli Qurʼon), Abu Homid Muhammad ibn Muhammad Gʻazzoliying 544/1149 yil koʻchirilgan Kitabul iqtisod fil eʼtiqod (Eʼtiqodda eʼtiborli boʻlish kitobi), Ahmad ibn Abulhasan ibn Naʼim tomonidan 662/1264 yil koʻchirilgan Kitob ul-ahodis (Hadislar kitobi), Sirojiddin Oʻzjandiyning 569/1173 yil koʻchirilgan Muxtasar Gʻiroril axbor (“Gʻiror al-axbor”ning qisqacha mazmuni), Shayx Fariduddin Muhammad ibn Ibrohim Attorning 698/1299 yil koʻchirilgan Tazkirat ul-avliyo (Avliyolar tazkirasi), Abdulqohir ibn Tohir al-Bagʻdodiyning 647/1250 yil koʻchirilgan Tafsiri Abdulqohir, Abul Hasan Ali ibn Ahmad ibn Muhammad Vohidiy an-Nisaburiyning 600/1204 yil koʻchirilgan Vajiz fit-tafsir (ٍQisqacha tafsir), Najmiddin Abu Hafs Umar ibn Muhammad an Nasafiyning 648/1250 yil koʻchirilgan Taysiri fi ilmi at-tafsir (Tafsir ilmini osonlashtirish), Abu Fazl Ahmad ibn Muhammad ibn Ahmad ibn Ibrohim Maydoniy Nisaburiyning 628/1230 yil koʻchirilgan Majmaʼul amsal (Maqollar toʻplami), Najmiddin Abu Hafs Umar ibn Muhammad Nasafiyning 654/1256 yil koʻchirilgan Yavaqitu mavaqit (Vaqtlardagi zumradlar), Muslihiddin Saʼdiy Sheroziyning 722/1321 yil koʻchirilgan Ashʼori Saʼdiy (Saʼdiy sheʼrlari), Amir Xusrav Dehlaviyning 756/1355 yil koʻchirilgan Xamsai Amir Xusrav (Amir Xusravning “Xamsa” asari), Muhammad ibn Tayfur al Gʻaznaviy al-Sijovandiyning 701/1302 yil koʻchirilgan Aynul maʼoniy fi sabʼil masaniy (Fotiha surasining tafsirida maʼnolar bulogʻi), Abu Homid Muhammad ibn Muhammad Gʻazzoliyning 716/1316 yil koʻchirilgan Ihyo ulumid din (Din ilmlarini tiriltirish), Abulgʻoziy Bahodir Sulton Husayn Mirzo ibn Mirzo Mansur (Sulton Husayn Boyqaro)ning 1347/1928 yil koʻchirilgan Devoni Husayniy (Husayniyning devoni) kabi XI asrdan XX asr boshigacha koʻchirilgan nodir asarlar oʻrin olgan.

Nine volumes of the State Register of Ancient Written Sources have been published
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 126 dated February 10, 2022, the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan continues the work of compiling the State Register of unique manuscripts preserved in our country. For reference, the Center has published the ninth volume of the State Register of Unique Manuscripts.
This ninth volume includes 1,000 manuscripts, all of which belong to the manuscript collections of the Abu Rayhan Beruni Institute of Oriental Studies. The chronological span of the materials included in this volume ranges from the 11th century to the early 20th century. These sources cover a wide range of disciplines, including the Qur’an, hadith, theology, jurisprudence, Islamic history, world history, literary history, philosophy, law, chemistry, medicine, linguistics, pharmacology, geography, music, mineralogy, agriculture, and more.
The ancient manuscripts were written in the languages of the Muslim East, including Arabic, Old Uzbek, Persian, Turkish, and Tatar.
Among the works included in the ninth volume of the State Register are rare manuscripts copied between the 11th and early 20th centuries. These include:
Gharib al-Qur’an (The Marvels of the Qur’an) by Abu Bakr Muhammad ibn Azizus, copied in 491/1098;
Kitab al-Iqtisad fi al-I‘tiqad (The Book of Moderation in Belief) by Abu Hamid Muhammad ibn Muhammad al-Ghazali, copied in 544/1149;
Kitab al-Ahadith (The Book of Hadith) by Ahmad ibn Abul Hasan ibn Na‘im, copied in 662/1264;
Mukhtasar Ghirar al-Akhbar (Abridged Summary of “Ghirar al-Akhbar”) by Siraj al-Din Uzjandi, copied in 569/1173;
Tazkirat al-Awliya (Memoirs of the Saints) by Shaykh Farid al-Din Muhammad ibn Ibrahim ‘Attar, copied in 698/1299;
Tafsir of Abdulqahir by Abdulqahir ibn Tahir al-Baghdadi, copied in 647/1250;
al-Wajiz fi al-Tafsir (A Concise Tafsir) by Abu al-Hasan ‘Ali ibn Ahmad ibn Muhammad al-Wahidi al-Nisaburi, copied in 600/1204;
Taysir fi ‘Ilm al-Tafsir (Facilitation in the Science of Tafsir) by Najm al-Din Abu Hafs ‘Umar ibn Muhammad al-Nasafi, copied in 648/1250;
Majma‘ al-Amthal (Collection of Proverbs) by Abu Fadl Ahmad ibn Muhammad ibn Ahmad ibn Ibrahim Maydani al-Nisaburi, copied in 628/1230;
Yawaqit Mawaqit (Emeralds of Times) by Najm al-Din Abu Hafs ‘Umar ibn Muhammad al-Nasafi, copied in 654/1256;
Ash‘ar-i Sa‘di (Poems of Sa‘di) by Muslih al-Din Sa‘di of Shiraz, copied in 722/1321;
Khamsa by Amir Khusraw Dehlavi, copied in 756/1355;
‘Ayn al-Ma‘ani fi Sab‘ al-Mathani (The Source of Meanings in the Seven Oft-Repeated Verses) by Muhammad ibn Tayfur al-Ghaznawi al-Sijawandi, copied in 701/1302;
Ihya’ ‘Ulum al-Din (Revival of the Religious Sciences) by Abu Hamid Muhammad ibn Muhammad al-Ghazali, copied in 716/1316;
Diwan-i Husayni (Collected Poems of Husayni) by Abulghazi Bahadur Sultan Husayn Mirza ibn Mirza Mansur (Sultan Husayn Bayqara), copied in 1347/1928.
These rare manuscripts represent an invaluable cultural and intellectual legacy, spanning nearly a millennium of Islamic and world scholarship.