Milliy davlatchiligimiz tarixi raqamli texnologiyalar bilan interaktiv yoritiladi
🔴Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyasida ilmiy va texnologik yondashuvlar uygʻunlashgan holda oʻzbek xonliklarining boy merosi taqdim etilmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Ikkinchi Renessansga bagʻishlangan "Oʻzbek xonliklari davri" ekspozitsiyasi zamonaviy texnologiya va ilmiy yondashuvlar uygʻunligida tayyorlanmoqda. Mazkur koʻrgazma nafaqat tarixiy maʼlumotlarni taqdim etish, balki uni interaktiv va vizual shaklda his etish imkonini yaratishga qaratilgan.
Ekspozitsiya konsepsiyasi Shayboniylar, Ashtarxoniylar, Buxoro, Xiva va Qoʻqon xonliklari kabi muhim siyosiy-hududiy tuzilmalarni qamrab olgan infokioskalar tizimi orqali amalga oshirilmoqda. Bu infokioskalarda tarixiy shaxslar, islohotlar, madaniy va ilm-fan taraqqiyoti haqidagi multimediaviy kontentlar — videoroliklar, animatsiyalar, raqamli xaritalar va matnlar joy oladi.
Ekspozitsiyaning yana bir innovatsion yutugʻi — ilmiy-nazariy geomadaniy makon xaritasi boʻlib, unda turli xonliklar davridagi madrasalar, kutubxonalar va maʼrifiy markazlar joylashuvi aniq koʻrsatiladi. Bu xarita dizaynerlar va tarixchilar hamkorligida tayyorlanmoqda.
Shuningdek, ikki katta LED ekran orqali Buxoro xonligidagi Shashmaqom sanʼati va Qoʻqon xonligidagi adabiy muhit borasida materiallar namoyish etiladi.
Yanada chuqurroq taassurot uchun markaz hududida immersiv shou zali quriladi. Bu zalda Temuriylar va Oʻzbek xonliklari davri hayoti maxsus effektlar, ovoz, tasvir va harakatlar orqali reallikda namoyon etiladi. Loyiha konsepsiyasi tarix fanlari doktori Dilnoza Jamalova rahbarligida ishlab chiqilgan.
Loyihada dizayner Pavel Arakelyan, shuningdek, Interstellar va Fransiyaning Avesta kompaniyalari hamda mahalliy va xalqaro mutaxassislar faol ishtirok etmoqda. Ular ekspozitsiya devorlari, naqshlar, ekranlar va infokioskalarning estetik va funksional yechimlarini yaratishga oʻz hissasini qoʻshmoqda.
Bu keng qamrovli va zamonaviy ekspozitsiya nafaqat maʼlumot manbai, balki kelgusi avlod uchun tarixni his etish va undan faxrlanish imkonini beradigan maʼrifiy-madaniy makon boʻladi.

The history of our national statehood will be presented interactively using digital technologies
🔴At the Museum of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the rich heritage of the Uzbek khanates is presented through a synthesis of scientific and technological approaches.
At the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the “Uzbek Khanates Era” exposition dedicated to the Second Renaissance is being developed through a fusion of modern technologies and scientific approaches. This exhibition aims not only to present historical information but also to allow visitors to experience it in an interactive and visual format.
The concept of the exposition is implemented through an info-kiosk system covering major political and territorial entities such as the Shaybanids, Ashtarkhanids, and the Khanates of Bukhara, Khiva, and Kokand. These info-kiosks feature multimedia content videos, animations, digital maps, and texts about historical figures, reforms, cultural achievements, and scientific progress.
Another innovative feature of the exposition is a scientific and theoretical geomultural map, which clearly displays the locations of madrasahs, libraries, and educational centers during various khanate periods. This map is being developed through collaboration between designers and historians.
In addition, two large LED screens will present materials on the Shashmaqom musical art of the Bukhara Khanate and the literary environment of the Kokand Khanate.
To create a deeper impression, an immersive show hall will be built on the premises of the Center. In this hall, the life and atmosphere of the Timurid and Uzbek khanate periods will be realistically brought to life through special effects, sound, visuals, and movement. The project concept has been developed under the leadership of Dr. Dilnoza Jamalova, Doctor of Historical Sciences.
The project involves the active participation of designer Pavel Arakelyan, as well as the companies Interstellar and France’s Avesta, alongside local and international experts. They are contributing to the creation of aesthetic and functional solutions for the exposition’s walls, ornaments, screens, and info-kiosks.
This extensive and modern exhibition will serve not only as a source of information but also as an educational and cultural space, offering future generations the opportunity to feel and take pride in their history.