Haqiqatni aks ettirgan shakl: Oʻzbekistondagi megaloyiha ekspozitsiyasi uchun mulyajlar ilmiy asosda yaratilmoqda
🔴 Muhim ilmiy-maʼrifiy maskanning yana bir ekspozitsiyasi
🔴 Tarix, meros va milliy qadriyatlar yanada taʼsirchan shaklda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi — mamlakatimizning tarixiy-madaniy merosini zamonaviy vizual va ilmiy yondashuvlar asosida jahon hamjamiyatiga taqdim etishni maqsad qilgan muhim ilmiy-maʼrifiy maskandir. Markazdagi har bir ekspozitsiya, shu jumladan, maket va mulyajlar, keng koʻlamli izlanishlar, estetik talablar va texnik mezonlar asosida yaratilmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasiga tayyorlanayotgan maket va mulyajlar yuzasidan ilmiy muhokama oʻtkazildi.
Yigʻilishda maket va mulyajlar sifatini yanada oshirish, ularning 3D modellashtirilishi, tarixiy asoslanganligi hamda vizual taʼsirchanligi muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, har bir maket va mulyaj nafaqat tashqi koʻrinishi, balki u ifoda etayotgan tarixiy, ilmiy va maʼnaviy mazmuni bilan ekspozitsiyada muhim oʻrin egallashi lozim. Shoshma-shosharlik emas, balki puxta, bosqichma-bosqich ilmiy tahlil va maslahatlashuvlar asosida ish olib borish zarurligi alohida uqtirildi.
Ushbu jarayonga Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Sanʼatshunoslik instituti, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti kabi ilmiy va ijodiy muassasalarning yetakchi mutaxassislari jalb etilgan. Ular tomonidan kulolchilik, haykaltaroshlik, qadimiy muzey eksponatlarining mulyajlari, turli artefaktlarning rekonstruksiyalari amalga oshirilmoqda.
Yigʻilishda ushbu ishlar tizimli tashkil etilishi uchun loyihalar asosida ishchi guruhlar shakllantirilishi, ijrochilarni aniqlash, texnik va smetaviy hujjatlarni rasmiylashtirish, tegishli mutaxassislar xulosalarini olish tartibi belgilab olindi.
Yigʻilish yakunida markaz ekspozitsiyasi uchun tayyorlanayotgan har bir maket va mulyaj faqat koʻzga koʻringan obʼekt emas, balki ilmiy-maʼrifiy gʻoyani yetkazuvchi vosita boʻlishi kerakligi yana bir bor taʼkidlandi. Bu orqali markazga tashrif buyuruvchi mahalliy va xorijiy mehmonlarga tarix, meros va milliy qadriyatlar yanada taʼsirchan tarzda yetkaziladi.

The form that reflects the truth: models for the megaproject exhibition in Uzbekistan are being created on a scientific basis
🔴 Another exhibition of an important scientific and educational center
🔴 History, heritage, and national values presented in an even more impactful form
The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan is a vital scientific and educational institution dedicated to presenting the country’s historical and cultural heritage to the global community through modern visual and scholarly approaches. Every exhibition within the Center including models and mock-ups is developed based on extensive research, aesthetic standards, and technical criteria.
A scientific discussion was held regarding the models and mock-ups being prepared for the exhibition at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
The meeting addressed improving the quality of the models and mock-ups, their 3D modeling, historical accuracy, and visual impact.
As emphasized, each model and mock-up must occupy a significant place in the exhibition not only through its appearance but also through the historical, scientific, and spiritual meaning it conveys. It was specifically noted that the work should not be rushed but carried out through thorough, step-by-step scientific analysis and consultations.
Leading specialists from scientific and creative institutions such as the Institute of Art Studies of the Academy of Sciences of Uzbekistan, the Academy of Arts of Uzbekistan, and the Kamoliddin Behzod National Institute of Painting and Design have been involved in this process. They are working on the creation of mock-ups of pottery, sculpture, ancient museum exhibits, and reconstructions of various artifacts.
At the meeting, it was decided that to organize these efforts systematically, working groups would be formed based on project plans, executors would be identified, technical and budgetary documents would be formalized, and procedures for obtaining expert opinions from relevant specialists would be established.
At the conclusion of the meeting, it was once again emphasized that every model and mock-up prepared for the Center’s exhibition should not merely be a visible object, but a medium for conveying a scientific and educational concept. Through this approach, local and international visitors to the Center will be presented with history, heritage, and national values in a more impactful manner.