BBC News bilan hamkorlikdagi loyiha: Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi jahon sahnasida
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va BBC News hamkorligida “Guardians of Heritage” xalqaro media loyihasi amalga oshiriladi.
Mazkur loyiha dunyodagi eng yirik va ishonchli axborot platformalaridan biri — BBS News telekanali va rasmiy sayti orqali jahon auditoriyasiga taqdim etiladi.
Loyiha maqsadi — Oʻzbekistonning islomiy madaniy merosini global miqyosda tanitish, Islom sivilizatsiyasi markazi fondidagi noyob artefaktlar, tarixiy qoʻlyozmalar, kulolchilik va sanʼat asarlari orqali islom dunyosidagi intellektual va estetik boylikni tarannum etishdan iborat.
Loyiha doirasida tayyorlangan videomateriallar BBC News telekanali orqali Yevropa, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlarida ikki hafta mobaynida 120 marta efirga uzatiladi. Shuningdek, “Guardians of Heritage” deb nomlangan maxsus veb-sahifa BBC platformasida yaratiladi va u uch yil davomida faol boʻladi. Unda matn, foto va video kontentlar, shu jumladan, ekspertlar intervyulari ham joylashtiriladi.
Mazkur loyiha doirasida Christie’s va Sotheby’s kabi nufuzli auksionlardan xarid qilingan nodir artefaktlar — Shoh Jahon davriga tegishli qilichlar, Damashq shamshirlari, kulolchilik namunalari, qadimiy qoʻlyozmalar kabi muzey eksponatlari koʻrsatiladi. Ular islom sivilizatsiyasi tarixidagi muhim bosqichlarning guvohi sifatida taqdim etiladi.
BBC News telekanali vakili Mariya Tebyakinaning taʼkidlashicha, “Guardians of Heritage” loyihasi faqat eksponatlarni namoyish qilish emas, balki ular orqali islom sanʼatini estetik, ilmiy va maʼnaviy jihatdan qayta hikoya qilishni koʻzlaydi. Loyiha tuzilmasi shunday ishlanganki, har bir artefakt nafaqat muzey qimmatligi, balki tamaddunni tasdiqlovchi tarixiy guvoh sifatida namoyon boʻladi.
Bugungi kunda BBC telekanali 465 milliondan ortiq auditoriyaga ega boʻlib, loyihaning keng qamrovli taʼsirini kafolatlaydi. “Guardians of Heritage” loyihasi nafaqat madaniy diplomatiya, balki global media makonda Oʻzbekiston imijini yuksaltirish, uni jahon bilan uzviy muloqotga chiqarish uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.

Project in cooperation with BBC News: The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan on the world stage
🔴 A wide-reaching presentation through BBC News
🔴 Retelling the story of Islamic art
🔴 Uzbekistan’s new cultural image
The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, in cooperation with BBC News, is launching the international media project “Guardians of Heritage”.
This project will be presented to a global audience through one of the world’s largest and most trusted information platforms BBC News television and its official website.
The purpose of the project is to introduce Uzbekistan’s Islamic cultural heritage on a global scale, celebrating the intellectual and aesthetic richness of the Islamic world through unique artifacts, historical manuscripts, ceramics, and works of art from the Center’s collection.
The video materials prepared within the framework of the project will be broadcast 120 times over two weeks on BBC News across Europe, the Middle East, and Central Asia. In addition, a dedicated webpage titled “Guardians of Heritage” will be created on the BBC platform, active for three years. It will feature text, photos, videos, and expert interviews.
The project will also showcase rare artifacts acquired from prestigious auctions such as Christie’s and Sotheby’s including swords from the era of Shah Jahan, Damascus blades, ceramic pieces, and ancient manuscripts presented as witnesses to key stages in the history of Islamic civilization.
According to BBC News representative Maria Tebyakina, the “Guardians of Heritage” project is not merely about displaying exhibits, but about retelling the story of Islamic art aesthetically, scientifically, and spiritually. The structure of the project is designed so that each artifact is revealed not only as a valuable museum object but also as a historical witness affirming civilization itself.
Today, BBC News has an audience of more than 465 million, ensuring the project’s extensive impact. The “Guardians of Heritage” initiative will serve not only as cultural diplomacy but also as a powerful opportunity to elevate Uzbekistan’s image in the global media space and bring it into closer dialogue with the world.